Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Зробити дачний будинок офіційно житловим і підвищити його вартість стане простіше

0 14

Зробити дачний будинок офіційно житловим і підвищити його вартість стане простіше
Дачники отримають адресу і прописку. Зробити будинок офіційно житловим і підвищити його вартість стало простіше – фото
Микола Оліярник
Для переводу дачного будиночка в житловий потрібно належним чином підготувати документацію

Перевести дачу або садовий будиночок в статус житлового можна буде в електронному вигляді за допомогою реєстру будівельної документації. Кабмін прийняв відповідну постанову на своєму засіданні на минулому тижні.

Такий крок дозволить уникнути “зайвої паперової тяганини”, прокоментувала урядове рішення Наталія Козловська, заступник міністра розвитку громад і територій.

Різниця між дачею і іншим житлом
Головна відмінність садового будинку від житлового полягає в цільовому використанні, розповіла експерт в сфері нерухомості Вікторія Берещак. “В останньому, кажучи простою мовою, людина може жити цілий рік, а ось дача призначена лише для сезонного використання”, – пояснила вона.

За її словами, раніше, щоб змінити статус об’єкта, потрібно було витратити “багато часу, сил, енергії, а іноді і грошей, щоб утрясти офіційно всі питання і нюанси”.

Уповноваженій особі необхідно було надати органу влади цілу купу документів. Серед яких обов’язково повинен бути звіт про проведення технічного огляду будинку і про його відповідність будівельним нормам.

“Тут якраз і ховалися корупційні ризики. З одного боку, можна було обійти офіційну процедуру при бажанні і наявності ресурсів. З іншого, в деяких областях або населених пунктах, знаю, ходили напівлегальні” розцінки-націнки “на проведення техаудіта”, – поділилася експерт з нерухомості своїми спостереженнями.

Гендиректор девелоперської компанії Greenol Олег Приходько зазначив, що в разі підготовки повного пакету документів вищеописану процедуру можна було пройти досить успішно.

Тоді сільська рада приймала рішення про те, щоб такого дому привласнити поштову адресу. На цій підставі можна було зареєструватися за місцем проживання, що дає право влаштувати дітей в школу, голосувати на виборах і т.д.

“Все для того, щоб відчувати себе дійсним і повноцінним громадянином цієї країни”, – підкреслив він.

Відсутність техаудіта або невідповідність звіту реальному стану справ в майбутньому при перепродажі об’єкта могло принести власникові купу проблемі, особливо, для покупця. “Адже будинок опинявся фактично поза законом”, – підкреслила Вікторія Берещак.

В такому випадку право власності закріпити за таким будинком дуже складно, особливо при перереєстрації. Адже процедура була проведена або для “галочки”, або взагалі тільки на папері, констатувала вона.

З прийняттям рішення про можливість переведення дач і садових будинків у житлові через відповідний реєстр будівельної діяльності відразу ж вирішується два ключових моменти.

По-перше, процедура регламентується, стає більш зрозумілою і спрощеної завдяки цифровізації послуг. До того ж прибирається можливий корупційний ризик і людський фактор.

“Тепер подати заяву можна особисто, листом або через електронний кабінет, а рішення про переведення або відмову в ньому буде створюватися виключно за допомогою реєстру з обов’язковим присвоєнням реєстраційного номера відповідного документа і підписом представника органу влади”, – зауважила Берещак.

Що стосується звіту про технічний огляд, то він також буде створюватися за допомогою реєстру будівельної діяльності, що ускладнює відверті шахрайські схеми.

За словами експертів, причин для перекладу дачі в житловий будинок, насправді, вистачає. Перш за все таким чином можна отримати повноцінний житловий будинок. Він, відповідно, стає більш ліквідним об’єктом для подальшого перепродажу зі збільшенням кінцевої ціни.

Вартість залежить, звичайно ж, і від якості об’єкта – локації, інфраструктури, інженерних комунікацій, стану будинку, ремонту і т.д. Навіть при самих скромних запитах власника дача або садовий будиночок в статусі житла може зрости в ціні мінімум на третину.

По-друге, попит на повноцінні будинки значно вище, ніж на дачі і садові ділянки. Адже можна закріпити право власності і продавати не тільки землю, а й будинок.

Але в даному випадку виникають питання, що ж відправляти по електронних каналах, і в якому вигляді. Чи потрібно сканувати технічну документацію проекту будинку? Адже якщо будинок площею 150-250 “квадратів”, то це може бути “тому на сто сторінок – дуже багато макулатури.

Якщо все ж потрібно відсканувати, то – де це можна зробити? Адже в проектній документації цілком можуть бути креслення на великих аркушах формату А1. На всі ці питання урядова постанова виразної відповіді не дає, підсумував експерт.

За публікацією у ЗМІ.

Залиште коментар