Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Самобуд: як бути!

0 127

Оформлення документів на самовільне будівництво — поширена проблема серед українців. За підрахунками фахівців, в Україні налічується близько 1,5 млн незаконних будов. Більшість із них — у селах, де мешканці зводять різні будови на своїй ділянці.

Що таке перелік проблемних новобудов і навіщо він потрібен

Багато з них помилково припускають, що на зведення прибудов, гаражів або флігелів не потрібна додаткова документація. Однак легковажне ставлення до закону загрожує чималими санкціями — до 18 мінімальних зарплат, або 57 600 грн.

У разі несплати штрафу будову можуть знести, а витрати на знесення також ляжуть на плечі власника. Крім цього, згідно зі ст. 376 Цивільного кодексу України, власник самобуду не має прав на таке житло, його не можна легально продати, подарувати, залишити в спадок тощо. Фактично право власності на самобуд не належить нікому.

Що таке самовільне будівництво

Нерухомість вважається незаконно побудованою, якщо:

будівля будується або зведена на не передбаченій для цієї мети земельній ділянці;

нерухомість побудована без оформлення та узгодження проєкту, оформлення дозвільної документації;

будова зведена з грубими порушеннями будівельних норм і правил.

Подібні ситуації часто виникають у разі самостійного зведення самобуду, отримання його в спадщину або незаконної купівлі за зниженою ціною.

Як узаконити самовільне будівництво

Існує кілька варіантів для легалізації такого будівництва:

1. Через суд

До суду потрібно направити заяву та дочекатися розгляду справи й рішення суду. Варто зазначити, що суд далеко не завжди схвалює позови такого роду. І судове рішення про визнання права на самовільне будівництво не надає власнику права на користування та розпорядження об’єктом без введення в експлуатацію за встановленим законом порядком. Крім того, рішення суду може бути оскаржене.

2. Легалізація через органи державної влади

Для узаконення самовільної забудови можна звернутися до районної адміністрації. Для цього потрібно подати заяву й такий пакет документів: Документи на будову (оригінали та копії техпаспорта; декларацію про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстровану ДАБІ; державний акт про право власності на земельну ділянку; рішення міської або сільської ради про присвоєння адреси).

Реформа у будівництві: як готується чергова спроба навести лад у системі

Персональні документи власника (засвідчені в установленому порядку копії паспорта й ідентифікаційного коду, оплачені квитанції держмита та заяву на реєстрацію).

3. Спрощена процедура узаконення

Щодо житлових будинків, побудованих до 1992 року, існує спрощена процедура легалізації. До цього часу в країні не було вимоги обов’язкового введення в експлуатацію приватних будинків. Нині для узаконення такої будови необхідно провести технічну інвентаризацію, отримати техпаспорт і рішення про присвоєння адреси. Після цього потрібно звернутися до Державної реєстраційної служби для реєстрації права власності.

Будівельна амністія

Існує окрема процедура для оформлення будинків, прибудов, гаражів, дачних і садових будівель площею менше 300 кв. м, побудованих у період 1992–2015 рр. Будівельна амністія дозволяє легалізувати самобуд за спрощеною схемою. У 2019 році цією послугою скористалося близько 30 тис. людей.

За інформацією Державної архітектурно-будівельної інспекції, для оформлення будівель, що потрапляють під будівельну амністію, потрібні такі документи:

Документ про технічну інвентаризацію, тобто техпаспорт. Його можна оформити в сертифікованому відомстві технічної інвентаризації. Документ про право на землю, на якій розташований самобуд.

Для сільхозбудівель або об’єктів технічного призначення площею понад 100 кв. м треба скласти звіт про проведення технічного обстеження об’єкта.

Заява на узгодження місця розташування самобуду.

Декларація про готовність будови до експлуатації.

Зазначені документи можна подати до Центру надання адміністративних послуг. Середній термін розглядання — до десяти днів. Крім цього, співробітники ЦНАП надають консультативну та практичну допомогу з питань будівельної амністії, зокрема в разі заповнення декларації та інших бланків потрібних документів.

Залиште коментар