Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Велика Палата ВС визнала законним звільнення судді за допущені під час розгляду справи свідомі та навмисні порушення норм процесуального права

0 9


Розглядаючи справу по суті за фактичної відсутності спору між подружжям щодо поділу спільного майна, суддя не виконала вимог ч. 1 ст. 214 Цивільного процесуального кодексу України й не вирішила питань щодо наявності обставин, якими обґрунтовувалися вимоги, та доказів на їх підтвердження, а також інших фактичних даних, які мають значення для вирішення справи.
До Вищої ради правосуддя надійшла скарга на дії судді Голопристанського районного суду Херсонської області. В результаті перевірки викладених у ній відомостей Перша Дисциплінарна палата ВРП встановила такі обставини.

Суддя відкрила провадження у справі № 654/1528/17 про розірвання шлюбу, надавши позивачеві привілеї, не передбачені законом, та проігнорувала невиконання відповідачкою вимог щодо внесення грошової суми на депозитний рахунок суду.

До того ж суддя порушила принцип верховенства права, оскільки її висновки не ґрунтувалися на повно і всебічно з’ясованих обставинах, а рішення про задоволення позову вона ухвалила лише у зв’язку з тим, що відповідачка визнала позов згідно зі ст.174 ЦПК України, підстав для застосування якої не було, оскільки між подружжям не було спору з цього приводу.

Водночас суддя визнала за відповідачкою право власності на майно, яке перебувало у спільній сумісній власності відповідачки та її чоловіка й на яке в рамках іншого провадження було накладено арешт із метою забезпечення позову про стягнення з останнього боргу на користь третьої особи. При цьому суддя була обізнана щодо заборони відчуження майна з інформаційної довідки з державних реєстрів, долученої до матеріалів справи у непроцесуальний спосіб.

Крім того, судове засідання у справі № 654/1528/17 розпочалося раніше призначеного часу і тривало чотири хвилини, а вступна і резолютивна частини судового рішення були оголошені через одну хвилину після виходу судді до нарадчої кімнати.

Враховуючи викладене, Перша Дисциплінарна палата ВРП дійшла висновку, що така поведінка судді викликає обґрунтовані сумніви в її здатності безсторонньо виконувати свої функції, порочить звання судді та завдає шкоди авторитету судової влади, а застосування до судді дисциплінарного стягнення у виді  подання про звільнення її з посади є пропорційним вчиненому нею дисциплінарному проступку. Вища рада правосуддя залишила це рішення без змін.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з наведеними вище висновками дисциплінарного органу та вказала на те, що суддя максимально швидко і всупереч вимогам закону задовольнила позовні вимоги у згаданій справі про розірвання шлюбу, порушивши права та інтереси третьої особи, що унеможливило виконання судового рішення в іншій справі.

За таких обставин Велика Палата ВС визнала обґрунтованими висновки ВРП та її Першої Дисциплінарної палати про наявність у діях судді складу дисциплінарних проступків, передбачених підпунктом «а» п. 1 ч. 1 ст. 106 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (умисне істотне порушення норм процесуального права під час здійснення правосуддя, що унеможливило реалізацію учасниками судового процесу наданих їм процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків) та п. 3 ч. 1 ст. 106 того самого Закону (допущення суддею поведінки, що підриває авторитет правосуддя).

Із постановою Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2019 року (провадження № 11-490сап19) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86275965.

Залиште коментар