Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Незвернення особи до органу ФССУ на підконтрольній Україні території не є підставою для невиплати страхових платежів – КЦС ВС

0 51

Орган Фонду соціального страхування України звернувся до суду з позовом до спадкоємця про визнання свідоцтва про право на спадщину недійсним у частині включення до складу спадщини недоотриманої спадкодавцем суми страхової виплати.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов було задоволено з огляду на те, що за життя спадкодавець не набула права на щомісячні страхові виплати, оскільки не зверталася до робочих органів Фонду на підконтрольній владі України території і вказані грошові кошти не нараховувались, у зв’язку з чим немає правових підстав для отримання спадкоємцем страхових коштів, які до складу спадщини не входять.

Ухвалюючи постанову про скасування оскаржених судових рішень та відмовляючи в задоволенні позову, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду вказав на таке.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

На час виникнення спірних правовідносин ні воєнного, ні надзвичайного стану в Україні загалом, як і на окремих територіях Донецької та Луганської областей, введено не було.

Ненадання особі, яка не є внутрішньо переміщеною особою, довідки про взяття її на облік як особи, що переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, та незвернення цієї особи до робочих груп Фонду на підконтрольній Україні території із заявою про нарахування виплат не є підставою для невиплати страхових платежів, оскільки таке право закріплене за особою положеннями Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» і може бути обмежене лише введенням воєнного чи надзвичайного стану на окремій території чи на всій території України.

Спадкодавець мала право на нарахування та виплату страхових виплат незалежно від звернення до робочих груп Фонду на підконтрольній Україні території, а тому спадкоємець відповідно до положень ст. 1227 ЦК України має право на отримання страхових виплат у порядку спадкування за законом.

Із повним текстом постанови Верховного Суду від 12 лютого 2020 року (провадження № 61-12734св19) у справі № 642/6946/18 можна буде ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень – http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Залиште коментар