Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Господарська юрисдикція щодо ліквідованих ФОПів-боржників

0 2

Ліквідований ФОП за своїми зобов`язаннями за вже укладеними договорами відповідає усім своїм майном

Якщо боржник фізична особа-підприємець ліквідований, то з позовом про стягнення заборгованості потрібно звертатися не до цивільного суду, а до господарського.

Відповідне положення міститься у постанові Великої Палати від 9 жовтня 2019 року у справі № 127/23144/18.

Обставини справи

Банк звернувся до суду із позовом, посилаючись на те, що фізичною особою – підприємцем взято кредит у розмірі 3000 грн. У зв`язку з невиконанням узятих на себе зобов`язань щодо повернення кредиту у відповідача виникла заборгованість. Банк хоче стягнути цю суму через суд, однак на дату подання позову ФОП втратив статус суб`єкта підприємницької діяльності.

Суди попередніх інстанцій вирішували питання, який суд повинен розглядати відповідний спір: господарський чи цивільний. Справу було передано до Великої Палати.

Позиція Великої Палати

Господарським кодексом встановлено, що сторонами в судовому процесі господарської юрисдикції – позивачами і відповідачами – можуть бути і фізичні особи, які не є підприємцями, а винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, що не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, чітко визначені положеннями статті 20 цього Кодексу (цей випадок до них не належить).

Відтак господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду за п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК спорів, у яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб`єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов`язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалася зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.

Згідно з ЦК, ГК, ст. 46 Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» однією з особливостей підстав припинення зобов`язань для ФОП є те, що у випадку припинення суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи (виключення з реєстру суб`єктів підприємницької діяльності) її зобов`язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. ФОП (навіть ліквідований, як у даному випадку) відповідає за своїми зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Таким чином, виходячи із суб`єктного складу та змісту правовідносин сторін як таких, що виникли з господарського договору, зобов`язання за яким у відповідача із втратою його статусу як ФОП не припинились, суди першої та апеляційної інстанції дійшли правильного висновку про належність спору до господарської юрисдикції.

Джерело: http://www.reyestr.court.gov.ua/Page/1

Залиште коментар