Ухвала “Про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 175 КК України”
Про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 3 ст. 175 КК України
Вищий спеціалізований суд України
з розгляду цивільних і кримінальних справ
У Х В А Л А
від 18 січня 2011 року
Відповідно до ч. 3 ст. 175 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.
Без належної перевірки наявних у справі доказів суд першої інстанції передчасно прийшов до висновку про можливість звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 на підставі ч.3 ст.175 КК України.
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, розглянувши в судовому засіданні у м. Києві 18 січня 2011 року кримінальну справу за касаційною скаргою заступника прокурора Кіровоградської області на постанову Голованівського районного суду Кіровоградської області від 14травня 2010 року, якою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, раніше не судимого, звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 175 КК України та закрито кримінальну справу на підставі ч. 3 ст. 175 КК України у зв’язку із здійсненням виплати заробітної плати.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 26 травня 2009 року, виконуючи обов’язки голови правління ПАТ «Голованівське АТП 13539», умисно допустив безпідставну невиплату заробітної плати працівникам товариства за грудень 2009 року, більше ніж на 1 місяць.
При цьому, протягом січня 2010 року отримані від господарської діяльності кошти спрямовувалися господарством на закупівлю бензину та дизельного палива – 2709 грн., сплату податків та внесків до фондів соціальної спрямованості – 9721 грн., перерахування за послуги зв’язку – 180 грн., послуги МРЕО-556 грн., за проведення конкурсу – 8000 грн., а не погашення заборгованості по заробітній платі.
В апеляційному порядку справа не переглядалася.
В касаційній скарзі прокурор, не оспорюючи юридичної кваліфікації дій ОСОБА_1 та доведеності його винуватості в інкримінованому злочині, ставить питання про скасування постанови з направленням справи на новий судовий розгляд, у зв’язку з неправильним застосуванням кримінального закону. Зазначив, що звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності у зв’язку з виплатою заробітної плати працівникам не відповідає вимозі закону про виплату заробітної плати до притягнення до кримінальної відповідальності.
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора, який підтримав касаційну скаргу, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.
Звільняючи від кримінальної відповідальності ОСОБА_1, на підставі ч. 3 ст. 175 КК України, суд послався на те, що керівником підприємства ОСОБА_1 здійснено виплату заборгованості по заробітній платі. Суд при розгляді кримінальної справи не звернув увагу на те, що до матеріалів кримінальної справи приєднані копії платіжних відомостей, в яких не зазначено дату виплати заробітної плати та місяць за який вона виплачувалася; копії видаткових ордерів на виплату заробітної плати містять тільки дату їх складання (04.03, 31.03) без зазначення року складання, але в них відсутні дані про дату одержання коштів фізичними особами. Не містить таких відомостей і довідка про виплату заборгованості по заробітній платі.
Без належної перевірки наявних у справі доказів суд першої інстанції передчасно прийшов до висновку про можливість звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_1 на підставі ч.3 ст.175 КК України .
Неправильне застосування кримінального закону є підставою для скасування постанови, відповідно до вимог ст. 398 КПК України.
Постанова щодо ОСОБА_1, підлягає скасуванню, а справа – направленню на новий судовий розгляд.
Керуючись ст. ст. 395, 396, 398 КПК України, колегія суддів
у х в а л и л а :
касаційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області задовольнити.
Постанову Голованівського районного суду Кіровоградської області від 14.05.2010 року щодо ОСОБА_1 скасувати, справу направити на новий судовий розгляд в той же суд.