Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Постанова “Про відшкодування моральної шкоди”

0 598

Про відшкодування моральної шкоди

 

Верховний Суд України

П О С Т А Н О В А

05.03.2012 р.

Моральна шкода, завдана смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки відшкодовується чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим) такої особи, а також особам, які проживали з нею однією сім’єю, особою, яка на відповідній правовій підставі володіє обєктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку незалежно від вини такої особи.

 

Верховний Суд України, розглянувши в судовому засіданні заяву Кримського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа» про перегляд Верховним Судом України ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Кримського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа», Міністерства транспорту та зв’язку України, третя особа державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», про відшкодування моральної шкоди,

 

в с т а н о в и в:

У січні 2009 року ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернулись до суду з позовами до Кримського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа» (далі КДАП «Універсал-Авіа») про відшкодування моральної шкоди.

Зазначали, що 28 квітня 2008 року під час виконання посадки гелікоптером, який належить КДАП «Універсал-Авіа», на самопідіймальну плавучу бурову установку «Таврида», яка належить державному акціонерному товариству «Чорноморнафтогаз», сталася авіаційна подія, унаслідок якої загинули чоловік ОСОБА_1 ОСОБА_4, чоловік ОСОБА_2 ОСОБА_5, син ОСОБА_3 ОСОБА_6, які перебували в трудових правовідносинах із державним акціонерним товариством «Чорноморнафтогаз» і знаходились на борту гелікоптера.

Посилаючись на те, що вказана авіаційна подія сталася з вини екіпажу гелікоптера, який є джерелом підвищеної небезпеки, власником якого є КДАП «Універсал-Авіа», на підставі ст.1167 ЦК України просили стягнути з КДАП «Універсал-Авіа» на їхню користь по 250 тис. грн. кожній у рахунок завданої моральної шкоди.

Під час розгляду справи до участі у справі як третю особу залучено державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», як співвідповідача – Міністерство транспорту та звязку України.

Ухвалою Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим від 27 вересня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування моральної шкоди об’єднано в одне провадження.

Рішенням Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим від 14 січня 2010 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 21 червня 2011 року, позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 задоволено частково: стягнуто з КДАП «Універсал-Авіа» по 100тис. грн. завданої моральної шкоди кожній; стягнуто з КДАП «Універсал-Авіа» на користь держави 1700 грн. судового збору, 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, КДАП «Універсал-Авіа» оскаржило їх у касаційному порядку.

Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року у відкритті касаційного провадження відмовлено з підстав, передбачених п. 5 ч. 3 ст. 328 Цивільного процесуального кодексу України.

10 листопада 2011 року КДАП «Універсал-Авіа» подало до Верховного Суду України через Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ заяву про перегляд ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року та просило скасувати вказане судове рішення з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції ст.ст. 23, 1167, 1168, 1187 ЦК України, ст.ст. 173, 237-1 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) у подібних правовідносинах, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень.

На підтвердження наявності підстав для перегляду Верховним Судом України ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року КДАП «Універсал-Авіа» надає постановлені в аналогічних справах ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28 вересня 2011 року, від 29 вересня 2011 року та від 19 жовтня 2011 року, в яких міститься висновок про те, що моральна шкода, яка завдана членам сім’ї загибеллю їхніх рідних унаслідок авіаційної події, підлягає відшкодуванню на підставі ст. 173 КЗпП України й Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 грудня 2011 року поновлено КДАП «Універсал-Авіа» строк на подання заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення та допущено до провадження Верховного Суду України цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до КДАП «Універсал-Авіа», Міністерства транспорту та зв’язку України, третя особа – державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», про відшкодування моральної шкоди, для перегляду ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені в заяві КДАП «Універсал-Авіа» доводи, Верховний Суд України вважає, що в задоволенні заяви КДАП «Універсал-Авіа» про перегляд Верховним Судом України ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року слід відмовити з таких підстав.

Судами встановлено, що чоловік ОСОБА_1 ОСОБА_4, чоловік ОСОБА_2 ОСОБА_5, син ОСОБА_3 ОСОБА_6 – перебували в трудових правовідносинах із державним акціонерним товариством «Чорноморнафтогаз».

Авіаційне обслуговування державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз» по вантажопасажирським перевезенням і, зокрема, виконання рейсів із перевезення вахтового персоналу здійснювалось гелікоптерами КДАП «Універсал-Авіа» відповідно до договору на авіаційне обслуговування від 12 лютого 2001 року.

28 квітня 2008 року під час здійснення посадки належного КДАП «Універсал-Авіа» гелікоптера, який виконував рейс із перевезення вахтового персоналу на самопідіймальну плавучу бурову установку «Таврида», що належить державному акціонерному товариству «Чорноморнафтогаз», сталася авіаційна подія, унаслідок якої члени персоналу самопідіймальної плавучої бурової установки «Таврида», які перебували на борту гелікоптера, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 – загинули.

Відповідно до акта розслідування групового нещасного випадку від 9 липня 2008 року причиною авіаційної події стала непідготовленість екіпажу належного КДАП «Універсал-Авіа» гелікоптера до польотів на морські бурові платформи та незадовільний стан виробничого середовища.

Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про відшкодування моральної шкоди, завданої загибеллю членів їхніх сімей у результаті авіаційної пригоди, суд першої інстанції, з висновками якого погодились апеляційний та касаційний суди, виходив із того, що оскільки гелікоптер є джерелом підвищеної небезпеки і спір між сторонами виник із приводу відшкодування моральної шкоди, завданої смертю фізичних осіб унаслідок дії джерела підвищеної небезпеки, відповідно до правил ч. 2 ст. 1187 ЦК України на КДАП «Універсал-Авіа» як на власника джерела підвищеної небезпеки слід покласти обов’язок відшкодувати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 моральну шкоду, завдану загибеллю членів їхніх сімей.

У наданих КДАП «Універсал-Авіа» судових рішеннях як приклад неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме: ст.ст. 23, 1167, 1168, 1187 ЦК України, ст.ст. 173, 237-1 КпЗП України, суд касаційної інстанції погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що вимоги до КДАП «Універсал-Авіа» про відшкодування завданої моральної шкоди є безпідставними, оскільки нещасний випадок, у зв’язку з яким завдана моральна шкода, стався з потерпілими під час їхнього транспортування на самопідіймальну плавучу бурову установку «Таврида», що належить державному акціонерному товариству «Чорноморнафтогаз», із яким потерпілі перебували в трудових правовідносинах, тому такий нещасний випадок є пов`язаним із виробництвом, а відтак завдана позивачам моральна шкода підлягає відшкодуванню на підставі ст. 173 КЗпП України та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», а не на підставі ч. 2 ст. 1187 ЦК України.

Отже, існує неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, а саме: ст.ст. 23, 1167, 1168, 1187 ЦК України, ст.ст. 173, 237-1 КпЗП України.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції вказаних норм матеріального права, Верховний Суд України виходить із такого.

Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов’язана з розміром цього відшкодування.

Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ст. 1167 ЦК України, якщо моральної шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки, така моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала.

Відповідно до ч. 2 ст. 1168 ЦК України моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю.

Згідно із чч. 1, 2, 5 ст. 1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов’язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.

Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.

Таким чином, моральна шкода, завдана смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки відшкодовується чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим) такої особи, а також особам, які проживали з нею однією сім’єю, особою, яка на відповідній правовій підставі володіє об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку незалежно від вини такої особи.

У справі, яка переглядається, установивши, що смерть працівників державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 – сталася внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки гелікоптера, власником якого є КДАП «Універсал-Авіа», суд першої інстанції, з висновками якого погодились апеляційний та касаційний суди, дійшов обґрунтованого висновку про покладення на КДАП «Універсал-Авіа» – власника джерела підвищеної небезпеки – обов’язку відшкодувати ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 моральну шкоду, завдану смертю їхніх близьких.

Зазначені висновки відповідають установленим обставинам справи та нормам матеріального права, а доводи заяви КДАП «Універсал-Авіа» цих висновків не спростовують.

За таких обставин підстави для скасування ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року відсутні.

Керуючись ст.ст. 355, 360-3, 360-5 ЦПК України, Верховний Суд України

 

  п о с т а н о в и в:

У задоволенні заяви Кримського державного авіаційного підприємства «Універсал-Авіа» про перегляд Верховним Судом України ухвали судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 5 вересня 2011 року відмовити.

Постанова Верховного Суду України є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій п. 2 ч. 1 ст. 355 Цивільного процесуального кодексу України.

Теги:

авіаційне підприємство «Універсал-Авіа», акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», про відшкодування моральної шкоди, груповий нещасний випадк, Цивільний процесуальний кодекс України

Джерело:

ЮВУ №22

Залиште коментар