Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Постанова “Про банкрутство фізичної особи-підприємця”

0 145

Про банкрутство фізичної особи-підприємця

 

Верховний Суд України

П О С Т А Н О В А

від 16 січня 2012 року

На підставі встановлених апеляційним судом обставин про те, що не всі грошові вимоги до боржника є безспірними, та щодо наявності у боржника рухомого і нерухомого майна, Вищий господарський суд України обґрунтовано погодився з висновком апеляційного суду про припинення провадження у справі про банкрутство ФОП ОСОБА_1 через відсутність ознак неплатоспроможності боржника.

 Верховний Суд України, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву приватного підприємства “Асоціація правового захисту” про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 31 серпня 2011 року у справі № 21/315/10 за заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Рубеж” та приватного підприємства “Асоціація правового захисту” про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

 

в с т а н о в и в:

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 29 листопада 2010 року за заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Рубеж” (далі – ТОВ “ТД “Рубеж”) та приватного підприємства “Асоціація правового захисту” (далі – ПП “Асоціація правового захисту”) порушено провадження у справі № 21/315/10 про банкрутство фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1).

Постановою господарського суду Запорізької області від 13 січня 2011 року ФОП ОСОБА_1 визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Чабана Я.І., встановлено строк ліквідаційної процедури – шість місяців та інше.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 5 липня 2011 року постанову господарського суду Запорізької області від 13 січня 2011 року скасовано, провадження у справі № 21/315/10 припинено.

Вищий господарський суд України постановою від 31 серпня 2011 року залишив без змін постанову Донецького апеляційного господарського суду від 5 липня 2011 року.

У заяві про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 31 серпня 2011 року з підстав, передбачених статтею 111-16 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України), ПП “Асоціація правового захисту”, посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень статей 1 та 11 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі – Закон), просило скасувати вказану постанову суду касаційної інстанції та направити справу на новий касаційний розгляд.

До поданої заяви ПП “Асоціація правового захисту” долучило копії постанов Вищого господарського суду України: від 21 вересня 2005 року у справі № Б26/70/04 та від 21 листопада 2006 року у справі № Б29/114/06, у яких, на його думку, по-іншому застосовано судом касаційної інстанції одні й ті ж норми матеріального права у подібних правовідносинах.

Ухвалою від 21 листопада 2011 року Вищий господарський суд України відновив ПП “Асоціація правового захисту” пропущений процесуальний строк для звернення із заявою та допустив до провадження господарську справу № 21/315/10 для перегляду Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 31 серпня 2011 року.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наведені заявником обставини, Верховний Суд України вважає, що заява не підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.

Відповідно до абзацу третього статті 1 Закону банкрутством є визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Заява щодо порушення справи про банкрутство громадянина-підприємця подається на загальних підставах, встановлених статтями 6 та 7 Закону, з урахуванням особливостей, передбачених статтею 47 цього Закону.

Частиною третьою статті 6 та частинами першою і восьмою статті 7 Закону передбачено, що справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно складають не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом, та в разі підтвердження кредитором (кредиторами) своєї (своїх) вимоги (вимог) до неплатоспроможного боржника документами, що свідчать про їх безспірність.

Положеннями абзацу восьмого статті 1 Закону встановлено, що безспірними вимогами кредиторів є вимоги кредиторів, визнані боржником, інші вимоги кредиторів, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника.

Звертаючись до суду із заявою щодо порушення справи про банкрутство ФОП ОСОБА_1, ТОВ “ТД “Рубеж” та ПП “Асоціація правового захисту” посилалися на те, що боржник неспроможна виконати зобов’язання відповідно до наказу господарського суду Дніпропетровської області від 6 жовтня 2009 року у справі № 31/266-09 у сумі 202 118 грн основного боргу та судових витрат перед ТОВ “ТД “Рубеж” і за визнаною боржником претензією ПП “Асоціація правового захисту” від 13 грудня 2009 року в сумі 180 000 грн, що в сукупності становить більше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати; ці зобов’язання не було задоволено боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.

На підставі встановлених апеляційним судом обставин про те, що не всі грошові вимоги до боржника є безспірними, та щодо наявності у боржника рухомого і нерухомого майна у м. Дніпропетровську, Вищий господарський суд України обґрунтовано погодився з висновком апеляційного суду про припинення провадження у даній справі про банкрутство ФОП ОСОБА_1 через відсутність ознак неплатоспроможності боржника.

Посилання в поданій ПП “Асоціація правового захисту” заяві на те, що Вищий господарський суд України, залишивши без змін постанову Донецького апеляційного господарського суду від 5 липня 2011 року, помилково не звернув увагу на неправомірність здійснення апеляційним господарським судом апеляційного провадження за апеляційною скаргою ПАТ «УкрСиббанк», яке не набуло статусу учасника провадження у справі про банкрутство, фактично зводяться до неправильного застосування норм процесуального права.

Відповідно до статті 111-16 ГПК України перегляд Верховним Судом України судових рішень у господарських справах може здійснюватися виключно з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.

Отже, на момент розгляду справи Верховний Суд України не має повноважень для перегляду судових рішень з підстав неоднакового застосування норм процесуального права.

Оскільки обставини, що стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, у задоволенні заяви ПП “Асоціація правового захисту” слід відмовити.

 

Керуючись статтями 111-23, 111-24 та 111-26 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд України

 

п о с т а н о в и в:

 Відмовити у задоволенні заяви приватного підприємства “Асоціація правового захисту” про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 31 серпня 2011 року у справі № 21/315/10.

Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 111-16 Господарського процесуального кодексу України.

 

Теги:

Приватне підприємство “Асоціація правового захисту”, товариство з обмеженою відповідальністю “Торговий дім “Рубеж”, приватне підприємство “Асоціація правового захисту”, Закон України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ПАТ «УкрСиббанк, Господарського процесуального кодексу України

Джерело:

ЮВУ № 12

Залиште коментар