Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Рішення суду про застосування адміністративного нагляду може бути оскаржено в апеляційному порядку – Верховний Суд

0 205

Особа, щодо якої судовим рішенням в порядку Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» встановлено адміністративний нагляд та обмеження щодо його поведінки, має право на апеляційне оскарження такого судового рішення на підставі ст. 5 згаданого Закону в порядку, визначеному розділом VIII КПК України.

Про це йдеться в постанові колегії суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, яка розглянула касаційну скаргу захисника засудженого на ухвалу апеляційного суду.

Постановою місцевого суду встановлено адміністративний нагляд щодо засудженого на строк 12 місяців з встановленням деяких обмежень на цей же строк. У касаційній скарзі захисник зазначив, що суд апеляційної інстанції безпідставно відмовив йому у відкритті провадження та повернув апеляційну скаргу без додержання передбачених ч. 1 ст. 399 КПК України вимог. Згідно з останніми якщо апеляційна скарга не відповідає вимогам ст. 396 КПК України, суд повинен був залишити скаргу без руху з наданням строку на усунення недоліків. Захисник вважає, що зазначене порушення апеляційним судом вимог кримінального процесуального закону, у контексті практики Європейського суду з прав людини, перешкоджає йому в доступі до правосуддя.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу захисника: скасував ухвалу апеляційного суду та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції з огляду на таке.

Кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом (ст. 24 КПК України).

За правилами ч. 1 ст. 538 КПК України після відбуття покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі суд, який ухвалив вирок, має право розглянути питання про зняття судимості з цієї особи за її клопотанням. Крім того, згідно зі ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку, вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом. Відповідно до ч. 6 ст. 539 КПК України за наслідками розгляду клопотання (подання) суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Колегія суддів ККС ВС зазначає, що гарантії права на оскарження судового рішення, постановленого в порядку Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», передбачено цим Законом, а заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою належать до питань, які пов’язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку. У свою чергу, КПК України врегульовує право на апеляційне оскарження судових рішень, постановлених у порядку виконання вироку.

Відмовивши захиснику у відкритті апеляційного провадження на постанову про встановлення щодо засудженого адміністративного нагляду з підстав, передбачених ч. 4 ст. 399 КПК України (скарга подана на судове рішення, яке не підлягає оскарженню в апеляційному порядку), апеляційний суд залишив поза увагою те, що це рішення регулює питання, які пов’язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку.

Детальніше з текстом постанови можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/78378910.

 

За повідомленням прес-служби суду

Залиште коментар