Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Закон у камуфляжі

0 444

Закон у камуфляжі

Великий громадський інтерес і широку полеміку викликає прийнятий 8.09.2011 у першому читанні законопроект ««Про внесення змін до деяких законів України щодо носіння форменого одягу, використання знаків розрізнення та символіки». Великий громадський інтерес і широку полеміку викликає прийнятий 8.09.2011 у першому читанні законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо носіння форменого одягу, використання знаків розрізнення та символіки».

Сергій ТЕНЬКОВ,
доктор філософії у галузі права

Чим небезпечний камуфляж

В обґрунтування необхідності прийняття згаданого закону його автори зазначили наступне. На їх думку, в України з’явилося багато державних та громадянських структур, осередків козацького руху, які всупереч чинному законодавству використовують форму одягу, її елементи, символіку і знаки розрізнення військовослужбовців військових формувань та працівників органів внутрішніх справ. Це призвело до надлишкової мілітаризації, коли практично всі охоронні агенції, не маючи на це право, носять формений одяг у колористиці «камуфляж» та символіку і знаки розрізнення силових структур. Наприклад, козацькі організації, які фактично є громадськими об’єднаннями, використовують зразки форменого одягу в колористиці зразків обмундирування Збройних сил України, МВС України та інших військових формувань. Без відповідних повноважень використовуються знаки розрізнення (погони, зірочки, лампаси), символіка силових структур. Далі більше. Автори законопроекту звертають увагу на те, що почастішали випадки використання одностроїв при вчиненні злочинів, наприклад пограбування банку в м. Харків, періодичні рейдерські захоплення підприємств групами людей у форменому одязі.

На думку парламентарів, прийняття цього акта сприятиме демілітаризації суспільства, попередженню злочинних дій, пов’язаних з використанням форменого одягу, випадкам зловживання громадськими особами своїм становищем при використанні звань, погонів, символіки, знаків розрізнення начальницького і рядового складу Збройних сил України та інших військових формувань.

Що пропонується

На підставі вищенаведеного законопроектом пропонується заборонити носіння військової форми одягу, форми одягу інших військових формувань та знаків розрізнення і відзнак, а саме погонів, шевронів, фурнітури з державною та відомчою символікою, лампас, гаптування та інше, затверджене постановами Кабінету Міністрів України, особами, які не мають на це законних прав.

Також пропонується внести відповідні доповнення до законів України «Про об’єднання громадян» та «Про військовий обов’язок та військову службу».

Новий закон має заборонити легалізацію і припинити через суд діяльність вже легалізованих об’єднань громадян, які використовують формений одяг, знаки розрізнення, встановлених військових та спеціальних звань Збройних сил України та інших військових формувань, а також органів виконавчої та судової влади.

Символіка об’єднань громадян, політичних партій та громадських організацій не повинна відтворювати державні чи релігійні символи, а також символіку Збройних сил України, інших військових формувань, а також органів виконавчої та судової влади, затверджену відповідними постановами Кабінету Міністрів України.

Дається визначення військовому та спеціальному форменому одягу в колористиці «камуфляж» – однострій з забарвленням, який дає можливість маскування на місцевості та проводити спецоперації, здійснювати охорону громадського порядку та затверджений нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України для службових осіб, що виконують покладені на них спеціальні обов’язки у сферах військової та правоохоронної діяльності, тощо.

Купівля, продаж, обмін чи інша оплатна передача ордена, медалі, нагрудного знака до почесного звання, їх привласнення або носіння особою, яка не має на те права, або їх незаконне зберігання, а так само носіння військової форми одягу Збройних сил України, форми одягу інших військових формувань, органів виконавчої та судової влади, знаків розрізнення, використання колористики «камуфляж» для військовослужбовців та осіб, які мають спеціальні звання, особами, які не мають на те права – тягнуть за собою попередження або накладання штрафу від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Що на нас чекає, якщо закон приймуть

У запереченнях проти запропонованого законопроекту звертається увага на невдале використання терміна «демілітаризація». У міжнародному праві «демілітаризація» – термін, якій передбачає відвід збройних сил з території, прилеглої до кордону держави, ліквідацію військових об’єктів тощо. Висловлюється сумнів у тому, що законопроект дійсно сприятиме викориненню «злочинних дій з використанням форменого одягу», оскільки злочинців, які наважились на злочин, на пограбування банку, навряд чи зупинить адміністративне стягнення у вигляді штрафу за незаконне носіння форменого одягу.

Супротивники законопроекту також впевнені, що заборона використання окремих елементів військової форми одягу є некоректною по суті. Це може зашкодити абсолютно законослухняним мирним громадянам, які використовують у побуті, при полюванні та риболовстві формений одяг або камуфляж, що залишився, наприклад, після звільнення з військової служби.

Елементи військової форми використовуються національно-патріотичними організаціями, є історичним обов’язковим атрибутом у традиційному одязі козацтва. Використання в установленому порядку атрибутики та символіки Українського козацтва схвалено Указом Президента України від 04.01.1995 № 14/95.

Також елементи військової форми популярні у дизайні цивільного одягу, у стилі «мілітарі», що виник після закінчення першої світової війни. Він і зараз має велику популярність, використовується відомими дизайнерами одягу і світовими брендами. Якщо закон буде прийнято у запропонованому варіанті, топ-моделей та дизайнерів після демонстрації зразків такого одягу слід оштрафувати і заборонити надалі з’являтись на подіумах у жіночих купальниках, чоловічій білизні, сукнях з камуфляжним забарвленням. Вони не є особами, які мають право на «використання знаків розрізнення, колористики «камуфляж» для військовослужбовців. Це одяг для мужніх, а не для різних там модельних викрутасів!

Можуть початись непорозуміння з особами, які використовують військову форму під час кінозйомок або театральних вистав, масових видовищ. Зараз дуже популярні військово-історичні клуби, що періодично відтворюють різноманітні битви та військові історичні події, героїчне минуле України. Це також слід заборонити? До форменого одягу за проектом закону можна віднести і камуфльований одяг, який використовується рибалками, мисливцями, туристами, учасниками спортивно-патріотичних клубів, навіть ветеранами Великої Вітчизняної війни. Невже і їх перетворимо на джерело поповнення бюджету через відповідні штрафи?

Абсолютно незрозуміла запропонована заборона і на відтворення «релігійних символів». Щось таке в нас уже було, причому не так уже і давно…

Якщо підвести підсумок, то виникає головне питання. Невже крім зловмисників у камуфляжі нашим парламентарям більш нічим зайнятись? Згоден, що подекуди дійсно дратує поява у людних місцях якихось незрозумілих, увішаних цяцьками, «генералів», більше схожих на персонажів з веселої оперети. Та нічого не вдієш, дорослі – ті ж діти і теж люблять забавки…

Теги:

камуфляж, Закон щодо носіння форменного одягу, використання знаків розрізнення та символіки, МВС України, козацькі організації, Збройні сили України, заборона носіння військової форми одягу, нагрудні знаки до почесного звання, використання військової форми під час кінозйомок, аналітична юриспруденція, аналітика

Джерело:

ЮВУ № 38 (846)

Аналітична юриспруденція

    Джерело:

    ЮВУ № 38 (846)

    Залиште коментар