Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Федеральні торги, або Як ФПУ розбазарює майно профспілок

0 83

Федеральні торги, або Як ФПУ розбазарює майно профспілок

Ще з 60-х років минулого століття, за часів Радянського Союзу, майно профспілок було віднесено до державної власності. Після проголошення незалежності України законами, прийнятими Верховною Радою в 1991 та 1994 роках, майно загальносоюзних громадських організацій колишнього, у т.ч. й майно профспілок, визнано загальнодержавною власністю.

Анатолій МЕЛЬНИК,
прокурор м. Києва,
державний радник юстиції 3 класу

Чинним законодавством саме на органи прокуратури покладено обов’язок здійснювати захист інтересів держави, вживати заходів до збереження державної власності. Виконуючи цю свою правозахисну функцію, прокуратура міста Києва виявила численні порушення в діяльності Федерації профспілок України, у тому числі факти безпідставного відчуження державного майна. Так, лише в столиці без будь-якого погодження з Фондом держмайна України, службовими особами ФПУ самовільно відчужено 10 із 25 об’єктів нерухомості. При тому їх загальна вартість становить понад 20 мільйонів гривень.Зокрема, колишній керівник ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», яке є дочірнім підприємством та створене Федерацією профспілок України, перевищуючи свої повноваження, без необхідної згоди Фонду державного майна України (єдиного органу, наділеного компетенцією розпоряджатися цим майном), здійснив незаконне відчуження санаторію імені «1-го Травня» в Пущі-Водиці, призначеного для оздоровлення членів профспілок. Відтак внаслідок цих дій члени профспілок були позбавлені можливості оздоровлення, отримання необхідної їм медичної допомоги, а державне майно перейшло у приватні руки. За цим фактом прокуратурою м. Києва ще 8 червня 2011 року порушено кримінальну справу стосовно колишнього голови правління ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» за ч. 3 ст. 365 КК України – перевищення службових повноважень. На сьогодні досудове слідство завершене, справу направлено до суду з обвинувальним висновком.

Крім того, столичною прокуратурою порушено кримінальну справу за фактом вчинення службовими особами ФПУ замаху на розтрату державного майна, що перебувало у віданні профспілок, в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем та службового підроблення (ч.2 ст.15, ч. 5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України). Цього разу планувалося, знову ж таки без відому Фонду держмайна, продати готель «Нова Каховка», що в Херсонській області, вартістю 1,5 млн грн шляхом складання завідомо неправдивого протоколу засідання комісії. Ця незаконна оборудка була вчасно зупинена, на майновий комплекс накладено арешт, а за скоєння злочину, передбаченого ст.366 КК України, до кримінальної відповідальності притягнуто члена комісії, кримінальна справа щодо якого направлена до суду.

При цьому відчуження майна санаторіїв – не єдині незаконні операції, які здійснювалися службовими особами Федерації профспілок. Усім відомо, що профспілки здійснюють свою діяльність за рахунок членських внесків. У зв’язку з цим власність профспілок фактично є власністю її членів – працюючих громадян України, які щомісячно зі своєї заробітної плати добровільно здійснюють відрахування, які ФПУ, відповідно до її статуту, повинна використовувати для захисту інтересів та майнових прав своїх членів. Проте прокуратурою міста Києва було виявлено факти розтрати керівниками ФПУ цих коштів. Так, Київською міською радою у 2009 році було заборонено святкування на столичному Хрещатику першотравневих свят. Незважаючи на це, керівники ФПУ (нібито для святкування 1-го Травня) перерахували майже 2 млн грн на рахунки фіктивної фірми. Тобто кошти фактично були розтрачені, а цією безтоварною операцією профспілкам завдано значних збитків. У зв’язку з цим прокуратурою міста порушені кримінальні справи за ст. 205 КК України стосовно директора фіктивного підприємства, а також за ст. 191 КК України стосовно службових осіб ФПУ, причетних до цієї оборудки. У ході розслідування кримінальної справи була встановлена причетність і керівництва Федерації до цих незаконних діянь.

Відповідно до статуту основною метою діяльності Федерації профспілок України є захист інтересів та майнових прав її членів. Багато з них на сьогодні потребують лікування, оздоровлення, матеріально-фінансової допомоги. Проте проведеними перевірками встановлено факти розтрати профспілкових коштів. Зокрема, прокуратурою міста Києва 06.07.11 р. порушено кримінальну справу стосовно колишнього голови правління ЗАТ «Укпрофоздоровниця», який, перевищуючи свої службові повноваження, за 8,5 млн грн придбав у приватного підприємства прості іменні акції, фактична вартість яких, за висновками експертів, становила лише 65 тисяч гривень.

Дуже прикро констатувати й факти ухилення ФПУ від сплати податків. З’ясовано, що Федерація профспілок України, маючи статус неприбуткової організації, займається господарською діяльністю. Сама по собі така діяльність не заборонена чинним законодавством, однак за це необхідно сплачувати податки державі. Чого ФПУ не робила взагалі. Службові особи Федерації, отримавши упродовж 2009 – 2010 років від суб`єктів господарювання на рахунки кошти загальною сумою майже 8 мільйонів гривень як «зворотну фінансову допомогу», не віднесли їх до об’єкта оподаткування та ухилились від сплати податків на загальну суму 1,7 мільйона гривень. За вказаним фактом стосовно головного бухгалтера ФПУ порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 212, ст. 366 КК України, яка направлена до суду.

Крім цього, прокуратурою встановлено порушення законодавства в частині самовільної реєстрації права власності на об’єкти нерухомості не за державою, а за Федерацією, з метою подальшої їх передачі на користь приватних структур, внаслідок чого держава фактично позбавляється належного їй майна. Прикладом цього є незаконна реєстрація Федерацією профспілок України на свою користь таких відомих у столиці об’єктів, як готельний комплекс «Турист», адміністративний будинок ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» по вулиці Шота Руставелі та будинок «із годинником» на майдані Незалежності. До речі, на сайті ФПУ вказано, що жодних кроків щодо відчуження майна не здійснювалося. Однак у ході перевірок та проведеного досудового слідства встановлені документальні докази підготовки до відчуження більшості профспілкових об’єктів. Зокрема, президією Федерації профспілок у травні поточного року підготовлена постанова, до якої включено 12 об’єктів санаторно-курортного призначення, що підлягали передачі у приватні руки «у зв’язку з недоцільністю їх подальшого використання».

Також постановою президії ФПУ у травні цього року директора підприємства «Господарське управління Федерації профспілок України» уповноважено затвердити інвестиційний проект та укласти інвестиційний договір з нікому невідомою ізраїльською фірмою, за яким планувалося передати у власність останньої будинок «із годинником» на майдані Незалежності для влаштування готелю. Крім того, постановами президії ФПУ передбачалося передати цій ізраїльській фірмі ще ряд об’єктів державної власності на суму 1,5 млрд грн.

Звичайно, прокуратура не могла залишитися осторонь цих діянь та з метою захисту інтересів держави звернулася до суду з позовами про визнання права власності на вказані об’єкти за державою в особі Фонду держмайна України та витребування цього майна з чужого незаконного володіння. На сьогодні уже пред’явлено 11 позовів про повернення в державу майна профспілок площею понад 43 тис. кв. м, загальна вартість якого складає понад 20 млн гривень.

До Господарського суду м.Києва подано позови про повернення в державну власність готельного комплексу «Турист» та адміністративного будинку ПрАТ «Укрпрофоздоровниця». За позовами прокуратури столиці також оспорюється продаж майна санаторію імені «1 Травня», дитячого оздоровчого табору «Святошин», бази відпочинку по вулиці Вишгородській тощо.

Наостанок додам, що вся ця діяльність прокуратури та мета перевірок спрямовані виключно на захист інтересів держави та громадян-членів профспілок.

Теги:

ФПУ, федеральні торги, майно профспілок, радник юстиції, Укрпрофоздоровниця, Нова Каховка, Федерація профспілок України, Господарський суд м. Києва, табір “Святошин”, КК України, аналітична юриспруденція, аналітика

Джерело:

ЮВУ № 38 (846)

Аналітична юриспруденція

    Джерело:

    ЮВУ № 38 (846)

    Залиште коментар