Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Електронний реєстр. Відтепер зареєструвати підприємство, не виходячи з дому, можна і в Україні

0 39

Електронний реєстр. Відтепер зареєструвати підприємство, не виходячи з дому, можна і в Україні

Попри певний песимізм, викликаний, зокрема, неприхильністю влади до підприємництва, щодня в Україні сотні людей виявляють бажання розпочати власну справу. Але це, зрозуміло, неможливо зробити без офіційної реєстрації підприємства в органах Державної реєстраційної служби (далі — Укрдержреєстр), позаяк ця процедура є обов’язковою юридичною дією при започаткуванні будь-якого законного бізнесу і прописана вона у ст. 6 Закону “Про підприємства в Україні” та ст. 8 Закону “Про підприємництво”. Але існування факту, що для того, аби подати необхідні документи до реєструючого органу, заявнику доводиться витрачати чимало часу, простоюючи у чергах під кабінетами, або ж гроші, в разі відправлення документів на адресу служби поштою, — викликає певні проблеми, а подекуди й відбиває саме бажання починати бізнес. З огляду на це Укрдержреєстрслужба розробила спеціальну програму для електронної реєстрації підприємств (далі — ЕРП), яка, на думку авторів нововведення, суттєво спростить доступність до державної реєстрації. Про особливості та переваги цієї новації ми й ведемо мову з директор департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Укрдержреєстру Олександром БАРБЕЛЮКОМ.

Олександре Борисовичу, розкажіть, будь ласка, що являє собою електронна реєстрація підприємства і наскільки це буде доступно й зручно для людей?

— Для початку, хотів би зробити невеликий екскурс в історію й нагадати усім про поняття національної системи реєстрації України. Так от, державна реєстрація суб’єктів підприємництва розпочалася в 1991 році, в період виходу у світ законів «Про підприємництво» та «Про підприємства в Україні». Певний час ця системи ґрунтувалася на законодавстві з реєстрації суб’єктів підприємництва, куди можна віднести юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. З часом законодавство розвивалося і вже у 2003 році було прийнято профільний Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який і поклав початок створення нової системи реєстрації на базі сучасних інформаційних технологій.

Говорячи про державну реєстрацію, важливо також розуміти й саме це поняття. Отже, державна реєстрація — це засвідчення факту створення юридичної особи або набуття статусу фізичної особи-підприємця, а також вчинення будь-яких інших реєстраційних дій шляхом внесення запису до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У свою чергу, єдиний державний реєстр, до якого і вносяться всі відомості про реєстрацію, — це спеціально розроблений програмно-технічний комплекс, який забезпечує проведення державної реєстрації. Всі ці дії реалізуються спеціальною посадовою особою — державним реєстратором, який, працюючи в режимі он-лайн, відповідає за чинення відповідних реєстраційних дій, на кшталт власне реєстрації або її припинення.

Повертаючись до суті вашого запитання зазначу, що під електронною реєстрацією підприємства ми розуміємо можливість подачі документів для реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. До запровадження системи ЕРП (15 серпня 2011 року) існувало два способи, як це зробити: прийти особисто на прийом до державного реєстратора або надіслати пакет документів поштою. Відтепер, із появою системи ЕРП, з’явилася можливість надсилати документи для реєстрації в електронному вигляді. Правда, тут є одне але — лише за наявності на них електронного підпису особи. А з огляду на те, що подача документів, передбачена Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», має досить стислі терміни реєстрації (для фізичної особи — 2 дні, для юридичної особи — до 3 днів), то можливість електронної подачі документів не лише полегшить саму процедуру, а й суттєво зекономить час і гроші майбутніх підприємців.

Що сьогодні потрібно для електронної реєстрації підприємства? Яким чином це зробити та які документи слід при цьому мати?

— Для початку потрібно «скачати» безкоштовну програму електронної реєстрації на офіційному сайті Укрдержреєстру. Далі, відповідно, за допомогою програми заповнити реєстраційну картку. Для фізичної особи-підприємця це фактично є весь необхідний набір документів, прописаних у Законі «Про державну реєстрацію» (законом забороняється подача документів, не передбачених ним же). Також важливо не забути сплатити кошти на рахунок місцевого бюджету за державну реєстрацію (фізичним особам-підприємцям слід сплатити податок у 34 гривні, а юридичним особам — 170) та додати відскановану копію оплаченої платіжки до переліку документів, необхідних для реєстрації. Усю відповідну інформацію про рахунки для оплати можна знайти як на сайті Укрдержреєстру, так і на сайтах органів місцевої влади.

Ви можете конкретизувати, де сьогодні можна знайти програмне забезпечення для бажаючих зареєструвати підприємство?

— Побіжно я вже сказав про це, однак добре, що ви ще раз акцентували увагу на цьому важливому моменті. Оскільки, як свідчить перший досвід електронної реєстрації, багато заявників неуважно читають інструкцію і, відповідно, стикаються з різними проблемами, використовуючи програму. З огляду на це підкреслю ще раз, що на офіційному сайті Державної реєстраційної служби України існує вкладка, в якій можна знайти повну інструкцію про електронну реєстрацію та «скачати» саму програму ЕРП. Зауважу, що, за відгуками, програма реєстраційної картки є досить зручною для заповнення.

На сьогодні завдяки програмі ЕРП нами вже реєстровано по одній юридичній особі та фізичній особі-підприємцю, а також зафіксовано понад 40 спроб електронної реєстрації, які закінчилися невдало. Це пов’язано головним чином із неуважністю заявників, що не виконують приєднання сканованих файлів (документів) до заяв відповідно до програмного забезпечення або виконують цю дію з порушеннями. Відповідно програма не пропускає такі файли, вказуючи на допущені помилки та порушення.

Важливим є той факт, що відлік часу, передбаченого для проведення електронної реєстрації, починається з моменту відкриття електронного файлу реєстратором. У цей же період державний реєстратор повинен зробити опис документів як у паперовому вигляді, так і в електронному, з яких саме електронний варіант автоматично відправляється на адресу заявника. У разі виникнення будь-яких проблем, що слугували підставою для залишення документів заявника без розгляду, програмою передбачено відповідні вказівки та рекомендації, що надсилаються заявнику для виправлення цих помилок перед повторним направленням документів.

Які реєстраційні дії можна виконати, використовуючи програму ЕРП?

— Законом передбачено проведення лише нової реєстрації або юридичної особи, або фізичної особи-підприємця. І я вважаю, що законодавець, пішовши цим шляхом, зробив дуже правильний і важливий крок для розвитку реєстраційної системи в Україні. Оскільки єдиний державний реєстр несе правовстановлюючі функції, зокрема, щодо створення юридичної особи та реєстрації спеціального статусу фізичної особи-підприємця як майбутніх учасників господарського обороту.

Раніше для отримання інформації про зареєстроване підприємство потрібна була відповідна довідка, що викликало певний дискомфорт, оскільки цей процес потребував часу і грошей. Що зроблено Укрдержреєстром для зміни цієї ситуації на краще?

— Певні кроки вже справді зроблено. І тут слід віддати належне Міністерству юстиції, яке спрямовує діяльність Укрдержреєстру в цій частині. Зокрема, Міністерство є тим органом, що формує й реалізує державну політику в галузі державної реєстрації. А Укрдержреєстр, у свою чергу, як центральний орган виконавчої влади, забезпечує реалізацію цієї політики.

Можу запевнити, що наша служба постійно працює над удосконаленням реєстраційних процедур в Україні. Так, зокрема, на сайті Державної реєстраційної служби створена спеціальна вкладка-банер пошуку в єдиному державному реєстрі, яка розташована в його нижньому правому кутку. Натискаючи на банер, людина автоматично потрапляє в програму пошуку зареєстрованих в Україні юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Інформація в цій базі щодо юридичних осіб подається за вісьмома показниками (найменування, ідентифікаційний код, місцезнаходження самої юрособи, місцезнаходження її реєстраційної справи, прізвище керівника, інформація по зв’язку з юридичною особою, реальний стан підприємства та дата і назва останньої реєстраційної дії). Щодо фізичних осіб-підприємців, то тут інформації надається дещо менше. Наприклад, Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» заборонено розкривати ідентифікаційні номери платників податків тощо.

Зазначу, що система корисна не лише тим, хто бажає зареєструвати підприємство, але й будь-якій людині, оскільки за рахунок цієї пошукової системи можна дізнатися, чи насправді існує підприємство, яке вас цікавить. До речі, в цьому переконався на власному досвіді і ваш кореспондент, відшукавши своє підприємство в єдиному держреєстрі.

Варто додати й те, що в наказі про ЕРП передбачена можливість певного посередника при проведенні реєстрації. Враховуючи той факт, що всі нотаріуси в Україні забезпечені електронним цифровим підписом, будь-яка людина може звернутися до їх послуг з повним пакетом документів, а нотаріус уже сам направить його реєстратору, попередньо засвідчивши власним електронним підписом.

На мій погляд, система електронної реєстрації підприємств у перспективі значно полегшить входження в бізнес та зробить його прозорішим. Зокрема, за електронної реєстрації зникнуть черги до тих же реєстраторів та зменшиться обсяг паперової рутини. А в зв’язку з тим, що за ЕРП відпаде потреба прямого контактування заявника з відповідним за реєстрацію посадовцем — зникнуть і певні корупційні моменти.

Розмовляв Максим ІЛЛЮК

Теги:

електронний реєстр, зареєструвати підприємство, власна справа, розпочати власну справу, Державна реєстраційна служба, ЕРП, електронна реєстрація підприємств, Укрдержреєстр, аналітика, аналітична юриспруденція

Джерело:

ЮВУ № 47 (855)

Аналітична юриспруденція

    Джерело:

    ЮВУ № 47 (855)

    Залиште коментар