Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Бюджетне решето. Як засвідчили прокурорські перевірки порушень у фінансово-бюджетній сфері не меншає

0 48

Бюджетне решето. Як засвідчили прокурорські перевірки порушень у фінансово-бюджетній сфері не меншає

Сергій ДОМБРОВСЬКИЙ,
начальник Головного управління
захисту прав і свобод громадян
та інтересів держави,
державний радник юстиції 3 класу

Перехід від наглядової до правозахисної спрямованості – основний принцип для органів прокуратури. В останні півроку він послідовно втілюється у їх роботі та закріплений у наказі Генерального прокурора №3гн від 12.04.2011 „Про організацію правозахисної діяльності органів прокуратури України”. Зрозуміло, першочерговим завданням у цій діяльності є захист прав і свобод громадян. І варто зазначити, що органами прокуратури в цих питаннях здійснюється значний обсяг роботи. За 4 місяці поточного року на захист конституційних прав громадян прокурорами порушено 2,5 тис. кримінальних справ (1800 направлено до суду), внесено 20 тис. приписів і подань, за якими до відповідальності притягнуто 19 тис. посадових осіб, у тому числі 3 тис. посадовців контролюючих органів, відшкодовано 900 млн грн.

Іншою не менш важливою ділянкою роботи є здійснення нагляду за додержання законів контролюючими органами та захист економічних інтересів держави від неправомірних посягань. Із цього приводу прокурорами в 2011 році порушено 1800 кримінальних справ, з яких 950 направлено до суду, внесено 9,2 тис. приписів і подань, за якими притягнуто до відповідальності 8 тис. посадових осіб, з них 1,5 тис. посадовців контролюючих органів, відшкодовано 1,1 млрд грн, у тому числі 300 млн грн до бюджету.

З урахуванням економічних проблем та стану законності в державі бюджетна галузь продовжує залишатися для органів прокуратури пріоритетним напрямом. Адже це саме та сфера суспільного життя, де порушення закону безпосередньо торкаються інтересів багатьох громадян. Особлива увага органами прокуратури надається передусім питанням закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, фінансування будівництва, використання субвенцій із державного бюджету, підтримка агропромислового комплексу. Тож прокурорами постійно проводяться перевірки з питань додержання вимог бюджетного законодавства розпорядниками бюджетних коштів, підприємствами та організаціями, які одержують кошти з бюджету. Зокрема, на виконання доручення Генерального прокурора України працівниками апарату Генпрокуратури в березні – квітні поточного року перевірено стан додержання законодавства у бюджетній сфері місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями Закарпатської, Луганської та Чернігівській областей.

Їх результатом стали 9 кримінальних справ за фактами злочинів, вчинених посадовцями, де розмір збитків складає від сотень тисяч до десятків мільйонів гривень. Так, 04.04.2011 р. порушено кримінальну справу стосовно начальника Головного управління житлово-комунального господарства Луганської облдержадміністрації та директора ТОВ «Укрводбудкомплект» за ч. 2 ст.366 та ч.2 ст. 364 КК України. Як засвідчила перевірка, за укладеним із підприємством договором на проведення комплексу заходів щодо покращення якості питної води роботи були проведені не в повному обсязі. До того ж виявилася а завищеною вартість цих робіт, оплачених за рахунок бюджету. Досудове слідство у цій кримінальній справі нині здійснюється прокуратурою Луганської області.

Ще одну кримінальну справу порушено (8 квітня 2011 р.) стосовно службових осіб Ужгородської райдержадміністрації за ст. 367 КК України, які уклали договір з підприємством “Коватехбуд” на проведення робіт із захисту від підтоплення земель на території Баранинської сільради. Фактично ж згадані роботи виконано зі значним відхиленням від проекту та в неповному обсязі. За попередніми підрахунками фахівців державі завдано збитків на суму 750 тис. гривень.

У ході іншої перевірки встановлено, що Чернігівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі за надані кредити за рахунок бюджету отримав 1,3 млн грн доходу, хоча й не зареєстрований як фінустанова та не мав права здійснювати кредитні операції. За цим фактом 07.04.2011 р. Генеральною прокуратурою порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 202 КК України (порушення порядку зайняття господарською та банківською діяльністю).

За зібраними в ході цієї перевірки матеріалами прокуратурами областей порушено ще 4 кримінальні справи. Так, прокуратурою Луганської області 07.04.2011 р. порушено кримінальні справи за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України стосовно службових осіб товариств «Кан-Транс», «Лисстальпром» та «Житлово-комунальне підприємство», які отримавши в 2010 р. кошти з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в сумі 25,4 млн грн, усупереч вимогам постанови КМУ від 30.06.2010 р. № 527 не виконали в повному обсязі умови цільової програми, а закуплене за державні кошти обладнання, необхідне для створення нових робочих місць, так і не встановлено, чим спричинено збитки державі на загальну суму 4,2 млн грн.

У ході перевірки, проведеної працівниками Генпрокуратури в зоні безумовного (обов’язкового) відселення, виявлено факти неправомірного використання коштів на заходи, пов’язані з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Так, службові особи адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення та державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська пуща», порушуючи законодавство про оплату праці, завищили посадові оклади на суму 1,6 млн грн. За цим фактом прокуратурою Київської області 15 березня 2011 р. порушено кримінальну справу за ч.2 ст. 367 КК України.

Нехтуються й вимоги Закону України «Про здійснення державних закупівель» під час закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти. Генеральною прокуратурою 31.03.2011 р. порушено кримінальну справу за ч. 2 ст.364 КК України за фактом протиправних дій службових осіб Міністерства з питань надзвичайних ситуацій. Його працівниками було витрачено понад 8 млн гривень на закупівлю аероглісерів, що призначалися для боротьби з наслідками повені. Проте зазначену техніку так ніхто й не побачив.

Продовжують мати місце й численні порушення законодавства у сфері оподаткування. В ході проведених перевірок виявлено різноманітні оборудки, спрямовані на ухилення від сплати ПДВ. Самі ж працівники податкових інспекцій не дотримуються строків передачі до підрозділів податкової міліції матеріалів перевірок за виявленими фактами порушень вимог податкового законодавства, за вчинення яких передбачена кримінальна відповідальність. Виявлено також низку порушень у діяльності працівників податкової служби під час адміністрування та відшкодування ПДВ. Зокрема, керівники ТОВ «Прадо-Приват» (Донецька область) незаконно включили 650 тис. грн, до складу податкового кредиту сформованого за рахунок придбання товарів у фіктивного суб’єкта господарювання – ТОВ «Кайтем 2». При тому працівники ДПІ у Київському районі м.Донецька не провели відповідну перевірку розрахунків із ПДВ ТОВ «Прадо-приват», відтак і допущене порушення податкового законодавства не було виявлене, а належні до сплати податкові зобов’язання недонараховані. За результатами перевірки прокуратурою області стосовно податківців 23.03.2011 р. порушено кримінальну справу за ч.2 ст.367 КК України. Нині триває досудове слідство.

Загалом упродовж 4 місяців поточного року за результатами проведених перевірок з питань додержання вимог законодавства при відшкодуванні та адмініструванні ПДВ органами прокуратури порушено 82 кримінальні справи, збитки в яких становлять 69 млн грн. До суду з обвинувальним висновком направлено 34 кримінальні справи зі збитками в 51 млн грн. У ході досудового слідства відшкодовано 6,9 млн грн, ще на 1,7 млн грн накладено арешт на майно обвинувачених.

Враховуючи незадовільну ситуацію з розрахунками за спожитий природний газ (борг за станом на 20.04.2011 р. становить 24,6 млрд грн), органами прокуратури проводяться відповідні перевірки газопостачальних компаній, підприємств теплокомуненерго та житлово-комунального господарства.

Як засвідчили їх перші результати, проблем із дотриманням законодавства тут досить багато. Можу сказати, що лише упродовж цього року прокурорами порушено 15 кримінальних справ, принесено 12 протестів, внесено понад 1 тис. приписів та подань, за якими до відповідальності притягнуто 179 посадових осіб, у тому числі 20 посадовців органів контролю, відшкодовано 390,3 млн грн. Зокрема, прокурором Жовтневого району м. Дніпропетровська 08.04.2011 р. порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч.2 ст. 382, ч. 2 ст. 364 КК України, стосовно службових осіб ОКП «Дніпротеплоенерго». Незважаючи на рішення господарського суду Дніпропетровської області про стягнення з підприємства на користь ДК «Газ України» НАК “Нафтогаз України” боргу за спожитий природний газ у сумі 6,2 млн грн і арешт виконавчою службою розрахункових рахунків, службові особи вказаного підприємства відкрили нові рахунки в банківських установах, по яких здійснювали розрахункові операції, перешкоджаючи виконанню судового рішення.

Ураховуючи процедурні особливості отримання інформації, яка містить банківську таємницю, органами прокуратури вживаються також заходи щодо припинення порушень у банківській сфері та відшкодування заподіяних збитків. Адже відомо, що немає більш чутливої і впливової сфери сучасної економіки ніж фінансова, оскільки її проблеми миттєво позначаються на життєдіяльності економіки держави, а відтак і інтересах людей. Втрата клієнтами довіри до банків призвела до вилучення мільярдних сум з їх рахунків, суттєво зросла прострочена заборгованість за кредитами. За результатами проведеної Генеральною прокуратурою перевірки додержання вимог законів Національним банком України та його посадовими особами голові цієї установи у квітні поточного року внесено подання з вимогою усунути допущені порушення та притягнути винних до відповідальності.

У даний час Генпрокуратурою перевіряється законність кредитування комерційних банків, яке здійснювалося з метою підтримання їх ліквідності, а також правомірність подальшого використання цих грошей . Вивчаються питання додержання порядку виділення коштів для рефінансування окремих банків, законності забезпечення кредитів, виконання програм фінансового оздоровлення.

При тому в діях працівників комерційних банків виявлено суттєві порушення. Так, виявлено суттєві порушення у Генеральною прокуратурою 21.03.2011 р. порушено кримінальну справу стосовно службових осіб одного зі столичних банків, які упродовж вересня – листопада 2008 року всупереч встановленому порядку, без рішення кредитного комітету та перевищуючи надані їм повноваження уклали від імені банку низку правочинів, внаслідок чого фінансовій установі заподіяно шкоду на суму в майже 12 млн гривень.

Вироком Краснодонського міськрайсуду Луганської області від 15.02.2011 р. засуджено за ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 366 КК до 5 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати керівні посади строком на 3 роки колишнього начальника місцевого відділення «Райффайзен Банк Аваль», який протягом 2008 року вніс в офіційні документи неправдиві відомості про виконання позичальниками кредитних угод та підготував повідомлення нотаріусам про виключення запису з Державного реєстру іпотек на загальну суму 1,2 млн гривень.

Унаслідок незаконних дій службовців банків заподіювалася шкода не лише банківським установам та їх клієнтам, але й Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Прокуратурою Дніпропетровської області в березні порушена та розслідується кримінальна справа стосовно посадовців одного з банків, які намагалися незаконно отримати відшкодування коштів за рахунок вказаного Фонду на загальну суму понад півмільярда гривень. Викрито й численні факти подання службовими особами недобросовісних боржників до банків недостовірної звітності, фіктивних договорів та інших документів для одержання кредитних коштів, незаконної реалізації заставного майна, фіктивного банкрутства. Загалом же за результатами прокурорських перевірок у банківській системі вже нинішнього року порушено 300 кримінальних справ, з яких 200 направлено до суду, за документами прокурорського реагування притягнуто до відповідальності 50 посадових осіб, відшкодовано понад 10 млн грн. Загальна сума, на яку задоволено позови прокурорів за цей період склала понад 200 млн грн. На сьогодні в провадженні судових інстанцій перебуває ще понад 500 позовів прокурорів на суму в понад 1 млрд гривень.

Підсумовуючи сказане, варто зазначити, що вжиті заходи прокурорського реагуванню на цих та багатьох інших напрямах у сфері економіки сприяли зміцненню стану законності в країні, поновленню порушених прав та законних інтересів держави і громадян.

Теги:

Правові відносини, прокурорські перевірки, фінансово-бюджетна сфера, кримінальні справи

Джерело:

ЮВУ №22 (830)

Аналітична юриспруденція

    Джерело:

    ЮВУ №22 (830)

    Залиште коментар