Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Захист прав людини від порушень вищими органами влади є неефективним – результати конференції

0 15

В приміщенні Київського регіонального центру Академії правових наук відбулася конференція на тему: “Судовий захист прав і свобод осіб від порушень з боку вищих органів державної влади”.  Ініціаторами заходу виступили експерти Центру політико-правових реформ (ЦППР) за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії посольства США в Україні. Інформація про результати конференції оприлюднена на сайті Центру політико-правових реформ.

У ході конференції експерти ЦППР оприлюднили результати моніторингового звіту щодо захисту прав і свобод осіб Конституційним Судом України та Вищим адміністративним судом України від порушень з боку Парламенту, Президента та Уряду протягом останніх двох років.

На підставі аналізу судових рішень експерти виділили тенденцію до створення судами штучних бар’єрів для задоволення вимог позивачів до найвищих органів влади. Звернули увагу на самоусування Конституційного Суду від розгляду гострих конституційних питань, вирішення яких могло б призвести до захисту прав і свобод громадян від зловживань з боку вищих органів державної влади.

Згідно із результатами моніторингу рішень Конституційного Суду України, протягом 2010-2011 років глава держави жодного разу не звертався до Суду в аспекті порушення конституційних прав і свобод громадян. Протягом аналогічного періоду Уповноважений Верховної Ради України з прав людини лише один раз звертався до Суду із таким клопотанням.

Позитивом, за даними моніторингу, можна вважати активність протягом останнього часу Верховного Суду. Адже завдяки зверненням його представників до Конституційного Суду України, в трьох рішеннях Суду було захищено конституційні права і свободи громадян.

Серед інших причин, які призводять до обмеження судового захисту конституційних прав і свобод особи і громадянина експерти Центру політико-правових реформ виділили:

 

1. Конституцією не передбачені обмеження суб’єктів звернення до Суду з питань офіційного тлумачення Основного Закону. Проте, вже на рівні закону органи державної влади та місцевого самоврядування поставлені у більш вигідніше становище порівняно з юридичними та фізичними особами. Владні суб’єкти звертаються до Суду через інститут конституційного подання, який містить більш м’які формальні підстави для звернення до Суду. Основною перешкодою для громадян при звернення до Суду є підстава конституційного звернення – неоднозначне застосування Конституції та законів України органами державної влади.

2. Досі Конституційний Суд не виробив чітких критеріїв прийняття справ до розгляду при зверненні фізичних та юридичних осіб. Незрозумілість критеріїв взяття до розгляду справ, ускладнює доступ осіб до конституційного правосуддя. А при відмові у відкритті провадження справи часто спостерігається недостатнє обґрунтування такого рішення Суду.

3. Обмежує можливості захисту своїх прав громадянами й стала правова позиція Конституційного Суду щодо відсутності в нього повноважень розглядати нечинні акти. Ігнорування останніх призводить до позбавлення осіб можливості захистити свої конституційні права та свободи.

Теги:

ЦППР, адміністративне судочинство

Джерело:

ЦППР

Залиште коментар