Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

За послуги: як звання Героя України стало елементом торгу

0 27

 

Історія, гідна сюжету пригодницького роману, сталася у вихідні в Миколаєві. Військова прокуратура затримала на хабарі першого зама губернатора Миколи Романчука. На своїй ділянці він звів чотири будинки, під якими проклав підземні тунелі з вмонтованими сейфами, забитими доверху золотом і валютою.
Романчуку загрожує до 5 років ув’язнення з конфіскацією. Але найцікавіше, що він носить почесне звання Героя України і значиться в списку людей, які внесли особливий внесок у розвиток країни.
Хто отримує звання Герой України
Всього за роки незалежності героями стали понад 400 осіб (див. Графіку). Як випливає з указу президента, найвищу нагороду в країні дають «за здійснення визначного особистого геройського вчинку та трудового подвигу». Наприклад, в списку президент НАН Борис Патон, перший космонавт України Леонід Каденюк, засновник «Руху», покійний В’ячеслав Чорновіл, ОЛІМПІЙСЬКІ ЧЕМПІОНИ Сергій Бубка та Яна Клочкова, покійний тренер «Динамо» Валерій Лобановський, співачка Софія Ротару, актриса Ада Роговцева, футболіст Андрій Шевченко.
Але є і несподівані особистості. Всього в списку героїв близько півсотні директорів різних підприємств. Початок «геройства» поклав ще президент Леонід Кучма: в першій п’ятірці людей, які отримали нагороду, троє директорів, один з них – представник рідного Кучмі дніпропетровського заводу «Південмаш». Наступні президенти підтримали традицію нагороджувати наближених.
Інфографіка “Вістей”
 
Наприклад, батько нинішнього президента Олексій Порошенко отримав нагороду з рук Віктора Ющенка в червні 2009 року, в акурат до дня народження. У 2011-му Віктор Янукович присвоїв почесне звання Борису Білашу (писав вірші Януковичу і епіграми на його опонентів – Юрія Луценка та Юлію Тимошенко).
Білаш виїхав з Донецька на звільнену територію, живе виключно творчістю. Про короткому політичному періоді і про нагороди тих часів говорити він відмовився. «Зараз нові герої і нові активісти, а я тепер живу в селі, пишу вірші і гинути не хочу», – сказав він.
Також звання Героя України мають екс-мер столиці Олександр Омельченко, який не раз ставав учасником смертельних ДТП, і скандальна депутат Тамара Прошкуратова, приковували себе наручниками до екс-губернатору Закарпаття в лікарняній палаті, щоб захистити його від «Беркута». У списку героїв також Юрій Косюк – господар «Нашої ряби» і ще недавно заступник голови АП. Йому присвоїли високе звання за досягнення в аграрному секторі. Серед героїв і депутат від ПР Валентин Ландик, дядько Романа Ландика, який побив в нічному клубі модель Коршунову Марію.
За вибори, за лояльність
«Я красуватися не люблю і з моменту вручення жодного разу значок не носив. Хоча спасибі, що вручили », – говорить поет Іван Драч, який отримав звання героя. Нагороджувати ту чи іншу людину – прерогатива виключно президента. Висунути когось може громадська організація або професійна спілка, але остаточні списки формують саме в АП.
Не завжди все йде гладко. «Мене нагородили з другої спроби. Першу заблокував високий чин, наближена до президента. Сказав: «Цей не пройде, він занадто багато мене критикував», – сказав «Вістям» Валерій Сушкевич нардеп. – Але мені хотілося отримати це звання, хоча особливої практичної користі від нього немає. Але є гордість. Воно означає, що мою роботу визнали і оцінили. Правда, я розчарований через те, що звання роздають нема за заслуги, а за протекцією, завдяки корупції чи кумівства ».
За словами екс-нардепа Чорновола Тараса, звання часто стає елементом політичного торгу. «З чуток, саме так його отримав один губернатор. Не думаю, що він безпосередньо заносив чемоданчик з грошима, частіше нагороджують за послуги. Наприклад, за забезпечення потрібного результату на виборах, за допомогу в бізнесі. Ми якось підраховували, що в списку нагороджених набагато більше бізнесменів і чиновників, ніж людей, які вчинили подвиг », – рассказівает Тарас Чорновіл.
Співвідношення між визнаними авторитетами і людьми, близькими до влади, приблизно 1 до 3. «Для президентів ордена і нагороди стали способом винагородити наближених за лояльність, – запевняє політичний психолог Павло Фролов. – Значення такого стимулювання важко переоцінити. Для більшості людей соціальне визнання значно цінніше, ніж матеріальне стимулювання ».
Втім, після Майдану політики і бізнесмени перестали отримувати звання Героя України. Ними стали герої Небесної сотні (в 2014 році) і військові. Наприклад, зовсім недавно це звання отримала Надія Савченко.
Що дає держнагороди
Герої отримують золотий значок (виготовляють в двох варіантах: у вигляді зірки або герба) і пільги. Наприклад, надбавку до пенсії, безкоштовні путівки, лікування і ліки. Можуть позачергово купувати квитки на всі види транспорту, отримувати компенсацію на 50 літрів бензину і не платити за комуналку, але тільки в тому випадку, якщо члени сім’ї заробляють не більше 1,7 тис. грн на кожного.
Опитані «Вести» герої запевняють, що пільгами не користуються. «Автоматично держава нічого не нараховує – треба ходити,« вибивати », нагадувати про свої заслуги, – каже академік і екс-нардеп Ігор Юхновський. – А навіщо мені це? Ніколи я не був бідною людиною, і незручно мені в свої 90 йти і нагадувати, що я Герой України і мені потрібна знижка на ЖКГ ».
«Комунальні платежі оплачую в повному обсязі, за проїзд в громадському транспорті плачу, як звичайний громадянин, – запевняє і дисидент Степан Хмара. – Чув, що інші герої часто виступають на заходах і міських святах. Але при новій владі мене жодного разу не запрошували ».
Друкується за повідомленням інформагенцій.

Джерело:

Друкується за повідомленням інформагенцій.

Залиште коментар