Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Як виглядатимуть нові межові знаки? Що має знати власник землі.

0 154

Уже два десятки років в Україні розпайовують землю. Законодавство передбачає, що «кордони» ділянок закріплюються межовими знаками, але досі цими знаками були кілочки, які час від часу переносили дбайливі руки на кілька сантиметрів углиб сусідської території. Зареєстрована інструкція Держкомзему «Про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками» визначила нарешті офіційну форму межових знаків. Хто має їх замовляти і чи обов’язково це робити тим, хто вже оформив державний акт на право власності на землю? Як вони виглядатимуть, хто їх встановлюватиме і коли почнеться цей процес? Про це розповідає директор Департаменту землеустрою Держкомзему України Олександр Краснолуцький.

– А чи потрібні взагалі ці межові знаки?

– Коли ви купуєте квартиру – то бачите, де в ній стіни. Коли купуєте або отримуєте у власність ділянку – вам, у кращому випадку, покажуть забиті кілочки, а то й просто запропонують зорієнтуватися «від отого дерева до того пагорба». Були непоодинокі випадки, коли до нас зверталися громадяни, які купили ділянку, починали будуватися, а тут приходить сусід і каже: “А це моя ділянка”. Тому саме межові знаки дозволять людині побачити чіткі межі ділянки, яку вона купує чи успадковує.

– Де будуть встановлюватися межові знаки – на присадибних ділянках чи на землях сільгосппризначення?

– Це стосується усіх ділянок. Справа в тому, що законодавство передбачає: виділення земельних ділянок здійснюється після закріплення їх меж у натурі на місцевості. Тобто межа повинна закріплюватися обов’язково, причому певним видом межового знака.

– А якщо це поле, що складається з паїв, які обробляють спільно, – який сенс позначати на ньому окремі ділянки? Та й знаки заважатимуть техніці.

– У ситуації, якщо паї використовують спільно або передають в оренду, масив буде закріплюватися лише по зовнішньому контуру, на так званих поворотних точках. Тобто, щоб не створювати перешкод при обробітку поля, кожну окрему ділянку виділяти знаками не будуть. Сам же знак буде невеликий, фактично його закопуватимуть у землю, щоб не заважати обробітку землі. Але якщо громадянин хоче самостійно обробляти свою ділянку – він може її виокремити.

-Чи обов’язково встановлювати нові знаки тим власникам, які вже отримали державні акти?

– Ніхто не має права змусити їх закріплювати межі ділянок новими знаками. Інструкція визначила чітко: там, де раніше межі були закріплені (кілочками чи якось інакше), вони вважаються легітимними. Закріплення межовими знаками встановленого зразка (тобто новими) здійснюється тільки за добровільної згоди власника. А от нові земельні ділянки, які будуть відводити, – вже позначатимуть на місцевості винятково новими межовими знаками.

– Скільки доведеться додатково платити за ці знаки?

– Хочу звернути увагу: і до цього часу з громадян брали кошти за винесення меж у натурі на місцевості та, відповідно, за встановлення межових знаків. Приймаючи роботу землевпорядних організацій, власник ділянки підписувався, що йому ці знаки встановили і він прийняв їх на зберігання. Хоча кошти і брали, але здебільшого цих послуг не надавали. Тому ці роботи суттєво не подорожчають – лише на вартість самих межових знаків. Орієнтовно, як ми оцінюємо, один знак може коштувати приблизно 50 гривень.

– Як «упізнати» новий межовий знак?

– Основні його ознаки такі: він виготовлений з пластикового матеріалу (термо- та вологостійкого), круглої форми, білого кольору. На ньому – Герб України, а також серія і номер. Кожен знак матиме свій унікальний номер – один на всю територію України, та унікальний ідентифікаційний штрих-код. Тобто його неможливо буде підробити і важко – знищити. На бетонних та асфальтних поверхнях, де це може заважати рухові транспорту чи пішоходів, буде встановлено тільки марку, яка шурупами втягується в поверхню.

– Якщо ділянка прямокутна – знадобиться чотири знаки, а якщо неправильної форми – тоді більше? А це вже відчутна сума. Чи обов’язково кожному власнику встановлювати знаки на всіх «поворотних точках» своєї ділянки?

– Ні. Сусіди можуть оплатити вартість знаків на спільній межі разом, а співвласники ділянки – за згодою – не розмежовувати свою землю, а тільки визначити її зовнішні контури. Якщо кордони збігаються з природними та штучними спорудами і рубежами, межові знаки теж можна не встановлювати.

– Хто має право виготовляти межові знаки і хто – встановлювати?

– Постачальником межових знаків є держпідприємство «Центр Державного земельного кадастру». Знаки матимуть територіальні органи Держкомзему, де їх будуть отримувати землевпорядні організації, які й установлюватимуть їх на місцевості.

– А чи може людина сама купити цей знак і встановити?

– Ні, це можуть зробити лише землевпорядні організації – спираючись на дані державного акта та землевпорядної документації, каталогу координат, вони знаходять поворотні точки і закріплюють їх межовими знаками.

– А якщо хтось захоче викопати межовий знак і перенести його в інше місце – як це нині дехто робить із кілочками?

– Межовий знак – це не тільки право власника знати чіткі кордони своєї ділянки, а й відповідальність. Адміністративна відповідальність за знищення межових знаків діє з 2007 року. На відміну від кілочка, цей знак переставити буде неможливо – він хоч і пластиковий, але знизу буде затягнутий у бетон.

– Коли з’являться перші нові межові знаки?

– Ми сподіваємося, що вже наприкінці літа – на початку осені вони надійдуть до територіальних органів Держкомзему, які й будуть передавати їх ліцензованим землевпорядним організаціям. З того часу перед тим, як видавати державний акт, вони зобов’язані будуть закріпити межовими знаками межі ділянки, винесені в натурі.

Матеріал підготовлено в рамках інформаційної кампанії проекту Світового банку “Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру”.

Теги:

приватизація землі, межі земельних ділянок, земельне право

Джерело:

Сводоба

Залиште коментар