Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Україна декриміналізувала товарну контрабанду

0 18

Україна декриміналізувала товарну контрабанду

Починаючи з січня в Україні вступають в дію законодавчі норми, за якими посилюється адміністративна відповідальність за незаконне переміщення товарів з урахуванням декриміналізації контрабанди товарів. Водночас буде скасовано кримінальну відповідальність за такий вид злочину, як товарна контрабанда, але зростуть фінансові санкції. Про це повідомили у прес-службі Держмитслужби України.


Як було заявлено дані законодавчі норми повністю відповідають європейській практиці, зокрема, положенням Женевської конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів і Кіотської конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, повноправним членом якої Україна стала в минулому році. «Зокрема, незмінною в новому законі залишиться норма про конфіскацію транспортних засобів, за якої вилучатимуться товари, що є безпосередніми предметами порушення митних правил, товари зі спеціально виготовленими сховищами (тайниками) для приховування від митного контролю, а також транспортні засоби, які використовувалися для переміщення таких предметів через митний кордон України, та документи, необхідні для розгляду справи про порушення митних правил. Відповідно, правопорушники, а це може бути або перевізник, або імпортер чи експортер, або інші винні особи, нестимуть відповідальність за порушення митного законодавства. З огляду на це при прийнятті вантажу перевізник зобов’язаний перевірити точну кількість вантажних місць, розмітку та номери, зовнішній стан вантажу та його упаковки», — повідомили у ДМСУ.
Як роз’яснили у Держмитслужбі, до 17 січня 2012 різниця між кримінальною та адміністративною відповідальністю полягала лише у вартості предметів правопорушень. Наприклад, якщо вартість предметів правопорушень становила 470 500 грн і більше, в такому разі наступала кримінальна відповідальність, якщо менше — адміністративна. Тепер же, у зв’язку з декриміналізацією «товарної» контрабанди, за незаконне переміщення товарів буде наступати лише адміністративна відповідальність. Якщо раніше за переміщення товарів поза митним контролем або з приховуванням від такого контролю був передбачений штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн), або конфіскація товарів, а також конфіскація транспортних засобів, які використовувалися для переміщення цих товарів, а в разі приховування товарів від митного контролю — конфіскація товарів із спеціально виготовленими тайниками, то тепер різниця в адмінвідповідальності після вступу в силу нових норм, якими декриміналізуються контрабанда, полягає в тому, що розмір штрафу становитиме 100 відсотків від вартості товару плюс його безальтернативна конфіскація. А за повторні порушення митних правил передбачається накладення штрафу вже у розмірі 200 відсотків вартості товарів.
У контексті нових законодавчих змін було зазначено й про те, що кримінальна відповідальність за товарну контрабанду є неефективною й невигідною з погляду економічного фактора. Зокрема, на думку начальника Департаменту боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції Державної митної служби України Олександра Попівняка, аналіз з точки зору економічного фактора кримінальних справ, порушених за контрабанду товарів, доводить неефективність кримінальної відповідальності саме за товарну контрабанду. «Так, у 2009 році кримінальних справ було порушено на суму 445 млн грн, а до бюджету стягнено 1,5 млн грн. У 2010 при порушених на 695 млн грн кримінальних справ скарбниця отримала лише 1,4 млн грн, а у 2011 до бюджету було перераховано не більш ніж 2 млн, в той час, коли за товарну контрабанду було порушено 221 справу на суму 538 млн грн», — сказав О.Попівняк.
 Він також додав, що держмитслужба проаналізувала практику країн Європейського союзу в контексті відповідальності за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності. «Зокрема, в країнах ЄС найбільш поширеним видом відповідальності за контрабанду товарів є фінансові санкції, грошові стягнення та штрафи», — наголосив Начальника Департаменту боротьби з контрабандою.
З урахуванням вимог чинного законодавства остаточне рішення про долю вилучених товарів та транспортних засобів вирішуватиме суд. Саме тому, за словами О. Попівняка, Держмитслужба закликає міжнародних перевізників бути максимально уважними та не дати використати себе тим, хто хоче нажитися за їхній рахунок та підвести під фінансові санкції. «Ми розуміємо, що перевізники не повинні бути заручниками ситуації чи дублювати функції митників. Їм не треба перевіряти, чи не вміщує наркотики пральний порошок, який вони перевозять. Якщо ви не можете здійснити перевірку точного числа вантажних місць, розмітки та номерів, зовнішній стан вантажу, вкажіть це у накладній. Так ви застережете себе від можливої відповідальності за порушення митних правил», — підкреслив Олександр Попівняк.

                                                                                                  Ілля МОРОЗ, ЮВУ

Теги:

Декриміналізація контрабанди товарів, Держмитслужба України, Женевська конвенція, Кіотська конвенція, конфіскація, імпортер, експортер, неоподатковуваний мінімум доходів громадян, Департамент боротьби з контрабандою

Джерело:

ЮВУ №1-2 (862-863)

Залиште коментар