Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

0 23

Міністру юстиції України

 

                                                                                                    О.Л. Лукаш

 

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ                                                                      

 

Шановна Олено Леонідівно!

 

 1 серпня цього року на офіційному сайті Міністерства юстиції України був опублікований наказ Міністерства від 01.08.2013 № 762/7 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 20 січня 2012 року № 50/7» та коментар щодо підстав для видання цього наказу.

Зокрема, у зазначеному коментарі вказано, що підставою для затвердження нового складу комісії стали результати аналізу роботи його попереднього складу, які, зокрема, викликали нарікання громадськості та слугували підґрунтям для звернень та скарг представників професійного середовища щодо упередженості членів комісії під час оцінювання результатів кваліфікаційних іспитів на зайняття нотаріальною діяльністю.

Таку оцінку роботи колишнього складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату та вжиті у коментарі формулювання вважаємо упередженими, такими, що не відповідають дійсності та ганьблять честь і гідність членів цієї комісії, оскільки за всі роки нашої роботи у складі комісії не було будь-яких  «звернень чи скарг представників професійного середовища щодо упередженості членів комісії при оцінюванні результатів кваліфікаційних іспитів» і, тим більше, нарікань громадськості. Усі рішення комісії, що оспорювалися в суді, були визнані правомірними.

Оскільки вищезазначена інформація набула розголосу і викликала шквал звернень обурених її змістом та тоном нотаріусів, переконливо просимо Вас, шановна Олено Леонідівно, дати розпорядження про надання нам для ознайомлення зазначених у коментарі результатів аналізу роботи попереднього складу комісії, а також звернень і скарг представників нотаріального середовища, про які йдеться у згаданому коментарі, з тим, щоб ми могли переконатися у підставності висловлених на нашу адресу звинувачень.

Ми працювали у складі Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату упродовж багатьох років. Кожен із нас має великий досвід нотаріальної діяльності, ми постійно беремо безпосередню участь у методичному забезпеченні нотаріальної діяльності, в організації підвищення кваліфікації нотаріусів та у громадському житті нотаріальної спільноти і тому вважаємо цілком безпідставною, незаслуженою та образливою для нас таку оцінку нашої роботи з боку Міністерства юстиції України.

Окрім цього, просимо звернути увагу на допущені при підготовці вищезгаданого наказу порушення вимог чинного законодавства.

  1. Частиною другою статті 10 Закону України «Про нотаріат» встановлено,

що строк повноважень персонального складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату становить три роки, починаючи з дня його затвердження. Склад вищезазначеної комісії затверджений наказом Мін’юсту від 20.01.2012 № 50/7, тобто, є легітимним до 20.01.2015, а внесення змін до складу комісії можливе у разі вибуття члена комісії з будь-яких підстав.

 

  1. Пунктом 5 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію нотаріату,

затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 923, передбачено, що до складу комісії входить чотири представники Мін’юсту, чотири нотаріуси та три представники легалізованих в установленому порядку об’єднань нотаріусів із всеукраїнським статусом.

У наказі Мін’юсту від 01.08.2013 № 762/7 зазначено, що нотаріуси Плугатирьова В.В., Борисова Т.А. та Дмитрієва Н.П. є представниками у складі комісії від Української нотаріальної палати. Цей факт не відповідає дійсності, оскільки не існує жодного рішення будь-якого керівного органу цієї громадської організації про уповноваження вказаних нотаріусів представляти її у складі комісії.

Більше того, при підготовці наказу повністю проігнорований той факт, що відповідно до статті 16 Закону України «Про нотаріат» та рішення Першого установчого з’їду нотаріусів України від 29.03.2013 в Україні створено професійне нотаріальне самоврядування, що здійснюється через Нотаріальну палату України, одними із засад функціонування якої є обов’язковість членства у ній усіх нотаріусів та виконання рішень її органів.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2.4 Статуту Нотаріальної палати України  саме ця організація вправі делегувати представників до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату.

Звернення щодо надання пропозицій про делегування представників до вказаної комісії до Української нотаріальної палати та Нотаріальної палати України не надходили, як не існує рішення жодного органу НПУ щодо цього питання, тому членство представників УНП чи НПУ у складі комісії не є легітимним.

Сподіваємося, шановна Олено Леонідівно, на Ваше розуміння неоднозначної ситуації, що штучно створена навколо нового складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату. Ми не претендуємо на членство у цьому складі комісії, однак вправі розраховувати на справедливе і виважене ставлення до нашої роботи та врахування наших пропозицій.

З повагою,

члени Вищої кваліфікаційної комісії                                         А.М. Єрух

 

                                                                                                          Ю.М. Козьяков,

                                                                                                          заслужений юрист України

 

                                                                                                          Л.М. Павлова,

                                                                                                          заслужений юрист України

 

                                                                                                          М.І. Шапченко

 

                                                                                                          В.О. Якименко,

                                                                                                          заслужений юрист України

 

                                                                                                          Л.І. Шандиба

 

 

 

02 серпня 2013 року

Джерело:

Посилання

Залиште коментар