Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Два місяці без БТІ: народження нової корупційної схеми?

0 24

Уже кілька місяців в Україні діють нові правила реєстрації нерухомості. Споживачі нарікають на роботу державних реєстраторів та обурюються високими тарифами нотаріусів.

 

На адресу Бюро технічної інвентаризації (БТІ), яке спеціалізувалось на реєстрації нерухомого майна, лунало чимало нарікань. Ця комунальна установа була чимось на кшталт “держави в державі” зі своїми правилами й тарифами. Тепер час її минув, а оформлення власності на нерухомість стало прерогативою новоствореної Державної реєстраційної служби України. Причому питання купівлі-продажу квартир (окрім новобудов) та землі тепер у віданні нотаріусів.

Ініціатори такої реорганізації запевняли, що громадяни від нових правил лише виграють, бо їм не доведеться вистоювати годинами в чергах у БТІ. Висловлювалися сподівання, що буде покладено край і корупційним схемам.

За словами першого заступника голови Державної реєстраційної служби України Ірини Завальної, уже створено близько 600 відділень держреєстрації, де працює дві з половиною тисячі службовців, а ще сім тисяч нотаріусів готові завіряти договори купівлі-продажу, обміни, дарування майна та ділянок, одночасно проводячи процедуру реєстрації прав.

 

Хороші задуми – погане втілення

 

Сама ідея реорганізації є виправданою, бо реєстр прав власності є прерогативою міністерства юстиції, а не Бюро технічної інвентаризації, коментує в інтерв’ю DW голова Асоціації фахівців з нерухомості України Сергій Злидень. Але в нього є чимало зауважень до того, як це було втілено. “Запроваджували точно за “українськими традиціями”: давайте швидше, без перехідних періодів, а там якось “розсмокчеться” й саме налагодиться”, – зазначає Злидень.

У результаті нотаріальні послуги сильно подорожчали. За свою роботу з реєстром нотаріуси просять у середньому дві тисячі гривень. Сюди слід додати ще цілу низку супровідних витрат – держмито, доступ до реєстру, витяг з реєстру, – а це ще до 800 гривень. Окремо нотаріус порахує нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу – 1,5 тисячі гривень. Відтак, у підсумку операція з продажем помешкання обійдеться не менше чотирьох тисяч гривень. “Це невиправдані збільшення, – обурюється Сергій Злидень. – Нотаріуси відчули монополію і попіднімали ціни. Вони користуються невпорядкованістю запровадженої системи”. Разом з тим, співрозмовник переконаний, що навіть коли схема запрацює стабільно, а станеться це не швидше як наступного року, нотаріуси не зменшать вартості послуг.

 

Нотаріуси перестраховуються

 

Скажімо, за ті ж послуги БТІ споживач офіційно сплачував не більше 800 гривень, що правда доводилося чекати до місяця і черги. Однак, громадяни мали вибір, за пришвидшення платили дещо більше. Тепер цього вибору людей позбавили.

Утім, нотаріуси вважають встановлені ціни виправданими. “На нас поклали велику відповідальність, – каже приватний нотаріус Ірина Іванишко. Клієнт нічим не переймається й не бігає кабінетами БТІ, не вистоює у черзі, а стає власником впродовж дня. Однак мені доводиться витрачати на одну справу цілий день. Бо внесення до держреєстру – непроста процедура. Кілька разів все перевіряємо, реєстр не рідко дає технічні збої”.

Нотаріус також зазначає, що змушена робити відрахування у фонд страхування, бо в певній мірі ризикує. Операції здійснюють лише з квартирами, які внесено до електронного реєстру з 2003 року. Якщо електронних відомостей немає, то людині таки доведеться звертатися за послугами до державної реєстраційної служби, аби ті віднайшли відомості в архівах БТІ.

 

Знову черги

 

У свою чергу, новостворені відділення державних реєстраторів працюють за зразком середньостатистичного держуправління з притаманною бюрократією і без особливого ентузіазму. Як то, приміром, у львівському міському відділенні державної реєстраційної служби. Відвідувачі, які стоять у черзі вже багато годин не стримують обурення. “На прийомі 12 молодих працівників, і ніхто не бере до себе людей, всі надто зайняті. Я вже ходжу третій день, хочу переоформити гараж, – скаржиться у розмові з DW одна з жінок у черзі. – Ніхто не дає жодних консультацій, у грубій формі виганяють. Інформації немає жодної, вчора вистояла у черзі три години, щоб мене відіслали за двома довідками”.

Люди нарікають, що службовці працюють вкрай повільно, а обслуговування не покращилося, а то і погіршилося в порівнянні з роботою БТІ. “Організація роботи на дуже низькому рівні, нас просто ігнорують, – розповідає молодий чоловік, що стоїть у черзі. – Створюються всі умови для штучних черг. Я вже не кажу про низьку кваліфікацію працівниць”.

 

Ані простіше, ані дешевше

 

Процес створення корупційних схем у відділах служби держреєстрації є неминучим, вважає голова Асоціації Сергій Злидень. “Там, де законом передбачено на виконання процедури певний час, завжди є можливість відтягнути. Тож, корупційна схема поступово налагодиться, хоча можна було цього й уникнути”, – зазначає експерт.

Злидень, і у свою чергу, вказує недостатній рівень підготовки працівників новоствореної служби. “У відділах працюють молоді люди, які цьому не навчалися. Відповідальність на них покладено велику, а зарплати – мізерні. Звідси, – підсумовує він, – відсутність бажання обслуговувати громадян”. Наразі, каже експерт, від цієї реорганізації пересічним громадянам не стало ані простіше, ані дешевше.

Залиште коментар