Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Відстебнути мільйон: прайс українського хабарника

0 13

За народження дитини — 3 тис. грн., вступ до університету — 50 тис. грн., місце на кладовищі — більше тисячі. Цей перелік можна продовжувати довго: за хабар в сучасній Україні можна відкрити будь-які двері, вирішити будь-яку проблему. Питання лише у розмірі «вдячності» — інколи можна відбутися шоколадкою, а в деяких випадках не обійтися і десятком мільйонів доларів.

За оцінкою колишнього міністра економіки, екс-глави Держфінпослуг Віктора Суслова, щорік сума хабарів, які платяться громадянами і підприємствами, досягає розміру державного бюджету країни. Тобто більше 280 млрд. грн..! Weekly.ua досліджував, скільки і за що беруть нечисті на руку чиновники. Приведені розцінки цілком можна вважати офіційними, адже узяті вони з найдостовірніших джерел — судових справ.

Найбільші хабарі платяться в Україні за землю. Абсолютний рекорд був зафіксований в 2008 році. Тоді, за версією слідства, колишні керівники Броварського району Київської області зажадали від сирійського бізнесмена $42 млн. за сприяння у виділенні 76 га для будівництва котеджів (близько 2,8 млн. грн. за гектар). З початком кризи тарифи помітно знизилися: тепер, судячи по судових документах, домовитися з місцевими властями можна і за 1–1,5 млн. грн. за гектар. На периферії — дешевше, а ближче до столиці і в Криму — по максимуму.

Сприяння в отриманні в оренду з подальшою приватизацією нежитлового приміщення в Києві (наприклад, на Борщагівці) площею 3–4 сотні квадратних метрів обходиться близько 500 тис. грн. У регіонах за подібні послуги просять удвічі менше.

Практично в кожній державній структурі беруть за «неперешкоду веденню бізнесу», або, просто кажучи, за кришування. Наприклад, ви хочете відкрити магазин. Лише за його відкриття в місцевій раді можуть попросити 120 тис. грн., «аби не виникало жодних проблем».

За хабар в Україні можна виплутатися практично з будь-якої неприємної історії. Відкупитися від міліції за знайдену в кишені травичку можна і за 12 тис. грн. Але якщо варта порядку дізнається, що «клієнт» в змозі заплатити більше, зажадають за повною програмою — наприклад, в Одеської області сума хабара за незаконне зберігання наркотиків склала більше 500 тис. грн. Пограбувати універмаг і не попасти за грати можна за 3 тис. грн. А уникнути відповідальності за вкрадену мобілку — всього за 1 тис. грн.

Мажору, який розважається побиттям людей для підняття настрою, досить занести в місцевий райвідділ всього 2 тис. грн., аби правоохоронці закрили очі на його витівки. Про всі ці факти свідчать матеріали судових справ. Непорушення кримінальних справ за злочини економічного характеру обходиться дорожчим. Так, тим, що попалися на перевезенні кольорових металів без необхідної документації запорізьким підприємцям у міліції пропонували відкупитися за 50 тис. грн. Втім, і це лише верхівка айсберга — крупніші суми просто не потрапляють в кримінальні справи. «Лише одне судове рішення у господарській справі (наприклад, пов’язане зі встановленням права на володіння часткою акціонерного капіталу) може коштувати мільйони гривень», — розповів на умовах анонімності представник однієї з компаній.

Украй рідко в Україні судять за хабарі у вищих ешелонах влади. Але це зовсім не означає, що там не беруть. Чому, по-вашому, інколи ухвалюються абсурдні закони і постанови? Великі підприємці розповідають, що за певну суму чиновник середньої ланки міністерства може написати звернення, лист або висновок, який піде вгору, — вищому керівництву уряду. І цілком можливо, що міністр або навіть прем’єр-міністр вникне у викладену проблему і підпише необхідні документи. А ще можна домовитися з ким-небудь з депутатів парламенту, і за $80–100 тисяч він подасть законопроект лобіста від свого імені. Втім, не факт, що його приймуть. Правда, в парламентських кулуарах доводилося чути натяки на те, що про успішне голосування за потрібний законопроект слід домовлятися з керівниками фракцій. Чи вистачить для цього усних аргументів — думайте самі.

Тим часом в парламенті практикується ще один вигляд хабарів — за перехід депутатів в інші фракції. «Свого часу мені пропонували $10 млн. за приєднання до коаліції, — розповів депутат від НУ — НС Володимир Ар’єв. — Я відмовився, а хтось не зміг».

Теги:

корупція, хабарництво

Джерело:

weekly

Залиште коментар