Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Верховний суд просить КС перевірити конституційність нових повноважень ВРЮ

0 14

Верховний Суд України просить Конституційний Суд перевірити на предмет конституційності нові повноваження Вищої ради юстиції. Про це повідомляє прес-служба ВСУ.

За інформацією прес-служби, сьогодні Пленум Верховного Суду України ухвалив рішення звернутися до КС з конституційним поданням про конституційність окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України, Закону «Про Вищу раду юстиції», Закону від 13 травня 2010 року № 2181-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про недопущення зловживань правом на оскарження».

Виступаючи на Пленумі, голова Верховного Суду Василь Онопенко відзначив, що цей закон зробив можливим неправомірний вплив Вищої ради юстиції на суддів, втручання в здійснення судами правосуддя. Законом також істотно звужений визначений Конституцією України об’єм гарантії судового захисту громадянами своїх прав, свобод і законних інтересів.

На переконання Онопенка, ухвалення Верховною Радою цього закону стало справжнім каталізатором у ставленні влади до суду: впродовж двох днів змінена, по суті, вся система координат у відносинах між владою і громадянином, владою і судом, владою і суддею.

Крім того, цим законом зменшений необхідний для проведення засідань Вищої ради юстиції кворум з двох третин до простої більшості.

У прес-службі ВСУ відзначають, що внесення таких змін повністю усуває судову владу від участі в ухваленні рішень щодо суддівської кар’єри і дозволяє встановити абсолютний контроль над всім суддівським корпусом з боку тих членів цього органу, які не мають відношення до здійснення правосуддя – прокурорів, народних депутатів, представників виконавчої влади. При цьому виключена норма, яка передбачала, що член ради, який підняв питання перед Вищою радою юстиції про звільнення з посади судді, не бере участі в голосуванні при ухваленні рішення.

Онопенко констатував, що зниження необхідного кворуму для правомочності засідань Вищої ради юстиції не відповідає визначеному статтею 131 Конституції України представницькому характеру цього колегіального органу, а створення передумов до ігнорування позиції представників судової влади у Вищій раді юстиції – встановленому статтею 6 Конституції принципу самостійності судової влади.

Голова ВСУ відзначив і те, що наділення Вищої ради юстиції правом витребувати копію судової справи, яка знаходиться на стадії розгляду, не відповідає статтям Конституції, оскільки робить можливим вплив на суддів, не враховує визначений Конституцією самостійний статус органів правосуддя.

Відвертим знущанням з судової влади Онопенко назвав закріплення в новому законі визначення понять «порушення присяги» і «порушення морально-етичних принципів поведінки судді».

«Виникає закономірне питання: хто у Вищій раді юстиції визначатиме відповідність судді морально-етичним принципам? Чия з членів Вищої ради юстиції моральність буде прийнята за еталон? Точно не суддівська етика і мораль, тому що представники суддівського корпусу з цього процесу фактично виключені», – сказав Онопенко.

Джерело:

proUA

Залиште коментар