Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Великий розпродаж портів

0 23

Верховна Рада відправила на підпис президентові закон «Про морські порти». В разі його підписання главою держави порти, що знаходилися в держвласності, віддадуть в приватні руки. Через це держава може втратити мільярди гривень

Влада, яка готувалась терміново затвердити купівлю-продаж сільгоспземель з 2012 року,  вирішила влаштувати ще один крупний розпродаж – майна державних портів. Саме така революційна норма закладена в прийнятому більшістю Верховної Ради законі про «Морські порти».

Отже, майно портів можна приватизовувати. Основна умова при проведенні приватизації – це збереження єдиних майнових комплексів, що включають земельні ділянки, причали і інші причальні споруди. Втім, порти можна буде і орендувати строком на 50 років.

Наступною істотною новелою в законопроекті є зміна визначення території порту. Якщо раніше територією порту вважалися землі, передані держпідприємству морпорту, то законопроектом пропонується розширити територію порту землями, переданими в довгострокову оренду приватним інвесторам, а також ділянками, що знаходяться в приватній і комунальній власності. Таким чином, передбачається задіяти для розвитку весь потенціал територій, що географічно знаходяться поряд з акваторіями морських портів.

«Ця норма дозволить тим, хто скупить порти, вигнати компанії, які побудували складські приміщення недалеко від портів», – відзначив народний депутат, член комітету Верховної Ради з транспорту Геннадій Задирко.

Друга не менш скандальна норма, яка міститься в законі, – розділення адміністративних і господарських функцій. “В першу чергу ми обмежили можливість ухвалення волюнтаристських рішень начальниками портів”, —  заявив автор закону, народний депутат Юрій Крук, вважаючи це величезним плюсом.

Правда, його колега по транспортному комітету Геннадій Задирко навпаки вважає, що це швидше мінус, чим плюс. «Начальники портів стають начальниками цехів. Всім заправлятиме Адміністрація морських портів. Ніколи монополізація ніде в світі не дала позитивних результатів», – уточнив Задірко.

До речі, створення нового органу – державного підприємства «Адміністрація морських портів України» – ще одна родзинка закону. Повноваження нового органу, згідно із законом,  наступні: планування розвитку морпортів, управління стратегічними об’єктами інфраструктури (акваторією і гідротехнічними спорудами), а також виконання адміністративних функцій і забезпечення безпеки мореплавства.

Під час ухвалення закону юридичне управління Верховної Ради висловило ряд істотних зауважень до закону. Зокрема юристи парламенту відзначили, що закон передбачає створення держпідприємства – Адміністрації морпортів, проте в парламенту відсутні повноваження з його створення.

Друге зауваження – Адміністрації морських портів передаватиметься майно, що вступить в протиріччя з нормами Цивільного і цивільно-процесуального кодексу.

Законом змінюється акваторія морпортів за рахунок приєднання земельних ділянок, проте як вони оподатковуватимуться, не сказано.

Крім того, закон «Про морські порти» вносить зміни до 12 законів, але ці зміни не були предметом обговорення під час прийняття законопроекту в першому читанні.

Проте парламентська більшість ці зауваження проігнорувала.

«Юридично закон про порти виписаний дуже погано. Але то хіба Партія регіонів прислухається до чужої думки?» – відзначили в Асоціації портів України.

Джерело:

Дело

Залиште коментар