Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Велика Палата визначила юрисдикцію спорів щодо державної реєстрації ОСББ

0 81

Позивач звернувся до суду з вимогою визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, посилаючись на те, що дії реєстратора не відповідали вимогам закону – заяву про державну реєстрацію ОСББ було прийнято від сторонньої, неуповноваженої особи, із неповними даними та даними, що суперечать вимогам закону.

Вирішуючи питання юрисдикційної належності зазначеної категорії справ, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідач у справі – суб’єкт владних повноважень, а предмет перегляду – виданий ним акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору.

Таким чином, при визначенні юрисдикції спору судам слід виходити із суті права/інтересу, за захистом якого суб’єкт публічного права звертається до суду, та мети звернення з позовом.

Велика Палата ВС констатувала, що спір про скасування державної реєстрації ОСББ не є спором у сфері публічно-правових відносин, навіть якщо виник у зв’язку з протиправним внесенням до реєстру суб’єктом владних повноважень запису про проведення державної реєстрації юридичної особи.

Водночас зазначений спір не є таким, що виникає із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин або у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності. Натомість ідеться про абстрактну можливість брати участь у конкретних правовідносинах.

Процесуальне законодавство не визначає юрисдикційну належність такого спору. Однак у постанові від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 Велика Палата Верховного Суду зауважила, що подібні спори найбільш наближені до спорів, пов’язаних із діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи.

А отже, цей спір має вирішуватися за правилами господарського судочинства незалежно від суб’єктного складу, за місцезнаходженням юридичної особи.

Джерело: https://supreme.court.gov.ua

Залиште коментар