Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Уряд закручує «перевірочні гайки». Питання – проти кого?

0 20

КМУ оприлюднив проект постанови, який стверджує, в тому числі порядок проведення контролю за дотриманням законодавства про працю.
Тезово про найважливіше, що потрібно знати роботодавцю:
1. “Пришестя” контролерів до Вас запропоновано називати “інспекційним відвідуванням”.
2. Інспекційні відвідування можуть проводитися на підставі:
– Звернення працівника, щодо якого були допущені порушення законодавства про працю;
– Звернення фізособи, трудові відносини з яким були належним чином оформлені;
– За рішенням суду, “повідомленнями” правоохоронних органів (читайте: рапорт, лист, в будь-якому випадку далі порядок передбачить, що автор “анонімки” бережеться і перевіряється ніколи не сполучиться);
– Звернення інших органів (УКРІНФОРМ, ПФУ, Держстат).
3. Єдиний документ, який Вам пред’явить інспектор – посвідчення. Тобто, напрямки, наказу про проведення інспектування / перевірки не буде.
У той же час, єдиною підставою для недопуску перевіряючого буде відсутність посвідчення (яке, звичайно ж, не буде забуто інспектором).
4. Інспектор має право приходити без попередження (що логічно) в БУДЬ-ЯКИЙ ЧАС ДОБИ (що нелогічно і навіть жорсткіше, ніж слідчі дії, які відповідно до ч.4 ст.223 КПК в нічний час можуть проводитися тільки в невідкладних випадках). Погоджуся, що багато підприємств працюють в багатозмінному режимі та нічний інспектування може допомогти встановити число залучаються до робіт осіб, АЛЕ – чи зможе в нічний час суб’єкт господарювання забезпечити перевіряючому доступ до документів (чи на місці керівник, бухгалтер, а найголовніше, чи повинні вони бути в цьому час)?
5. Інспектор має право заходити в БУДЬ приміщення, знайомитися з будь-якими документами, ведення яких передбачено законодавством про працю.
6. Наодинці або при свідках задавати питання як керівнику, так і працівникам об’єкта інспектування.
7. Використовувати аудіо-, фото-, відеофіксацію.
8. Залучати правоохоронців (напевно, з правоохоронцями легше виконати п.6: відповіді на питання будуть чесніше і лаконічніше).
9. Інспектору забороняється розголошувати джерело скарги (про що писалося вище). Тобто, про заснування і привід проведенні перевірки / інспектуванні Ви не впізнаєте.
10. За результатами інспектування (при виявленні порушень), за аналогією з податковими перевірками складається акт, а у разі відсутності порушень – довідка. Тобто, складається акт (складно уявити, що порушення не будуть виявлені).
Акт складається в останній день інспектування та підписується перевіряючим і керівником об’єкта контролю.
11. Заперечення (зауваження) на акт інспектування можна надати протягом 3 робочих днів з моменту підписання акту.
При цьому, в проекті не уточнюється, заперечення подаються в зазначений термін з моменту підписання акта інспектором або інспектором і керівником об’єкта перевірки? Адже не виключений варіант, що акт (в силу різних причин) буде складено без участі об’єкта контролю (його керівника) і буде надісланий поштою, що де-факто позбавить перевіряється можливості скласти і направити заперечення (зауваження) в зазначений термін.
12. За результатами розгляду заперечень інспектор виносить припис і / або вживає заходів щодо притягнення до відповідальності винних у порушенні законодавства про працю.
13. Рішення інспектора, винесені за результатами інспектування, можна оскаржити протягом 10 днів з моменту їх отримання керівництву територіального органу Держпраці, керівництву Держпраці або в суд.
Тут слід зупинитися. Наважуся припустити, що дії / бездіяльності і рішення інспекторів з праці, як суб’єктів владних повноважень, оскаржуються в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України, ч.1 ст.99 якого передбачає, що термін звернення до адміністративного суду встановлюється або цим кодексом, або іншими ЗАКОНАМИ (а не підзаконними актами, до яких відноситься постанова КМУ).
Частина 2 ст.99 КАС України встановлює 6-місячний термін для звернення з позовом, а ч.5 цієї ж статті (мова йде про оскарження рішень, на підставі яких може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів) – один місяць.
Таким чином, автори проекту постанови встановили термін судового оскарження рішень інспекторів праці, в рази менший терміну, встановленого законом – КАС України.
Повторюся, що вище був коротко проаналізовано проект Постанови Кабміну. Але навряд чи варто розраховувати, що саме Постанова буде відрізнятися від проекту, тому, керуючись принципом – попереджений, значить озброєний, рекомендую готуватися до таких інспекційним відвідинам заздалегідь.

Залиште коментар