Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Українська модель міжнародного комерційного арбітражу – 20 років тому

0 26

Захід почався з хвилини мовчання, якою вшанували пам’ять організатора міжнародного комерційного арбітражу в Україні Ігоря Побірченка, що пішов з життя на початку квітня поточного року.

В ході конференції юристи обговорили різні теми, починаючи з історії становлення МКАС в Україні, закінчуючи міжнародним досвідом і пропозиціями по реформуванню законодавства в цій сфері.

«20-річний досвід дозволив нам створити українську модель міжнародного комерційного арбітражу, яка має свої особливості. Вона підтвердила власну життєздатність і ефективність», – відзначив голова МКАС при ТПП України Микола Селівон. Він розповів, в чому саме полягають особливості такої української моделі. Зокрема, це:

– наділення Президії арбітражного суду і голови цього суду певними процесуальними повноваженнями, які дозволяють оперативно вирішувати питання, що займають тривалий час;

– активна роль секретаріату. Не втручаючись в діяльність арбітрів, вони забезпечують технічні функції: «зв’язують» сторони, склад арбітражу із сторонами і секретаріатом. Цим вони звільняють арбітрів від поточної технічної роботи і контролюють хід проходження справи.

– строге і чітке закріплення в регламенті арбітражного суду і Морської арбітражної комісії за часом, термінам і діям кожної стадії арбітражного процесу. Це дозволило оперативно розглядати справи (у МКАС при ТПП України близько 80% справ розглядаються впродовж 6 міс., а близько 15% – протягом 9 міс. ).

– закритий рекомендаційний список арбітрів.

У міжнародній конференції також взяли участь представники суддівського корпусу країни. Зокрема, суддя Верховного Суду України (далі – ВСУ) Василь Гуменюк говорив про скасування арбітражних рішень в вітчизняній практиці.

«Це нонсенс звичайно, коли рішення міжнародного комерційного арбітражу підпадає під перевірку за процедурою до районного суду, який починає його інспектувати і навіть скасовувати», – вважає В. Гуменюк. При цьому він додав, що коли в Україні в 90-х роках ухвалювали закон «Про міжнародний комерційний арбітраж», то по-іншому бути не могло.

Суддя ВСУ також вважає, що перегляд чотирма судовими інстанціями рішення МКАС, яке було прийнято швидко і мобільно, – нівелює сам арбітраж і зменшує його авторитет. «Я думаю, на даний момент, доцільно поставити питання про внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів», а також в процесуальне законодавство аби заяви про перегляд рішення МКАС починали розглядати хоч би на рівні апеляційного суду».

Теги:

Міжнародний комерційний арбітраж

Залиште коментар