Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

У сфері захисту авторського права зараз панує анархія

0 68

Як повідомили у відповідь на запит Тиждень.ua у Міністерстві внутрішніх справ, за останні 10 років українці почали частіше звертатись до правоохоронних органів щодо порушення їхніх авторських чи суміжних прав. Так 2002 року МВС виявило лише 191 злочин у цій сфері. З 2006 року кількість справ помітно збільшилась – було виявлено 393 злочини. Рекордним став 2007 рік, коли в МВС задокументували 744 адміністративних правопорушень у сфері авторського права.

 «Станом на 20 листопада 2012 року зареєстровано 401 злочин, що передбачений  ст. 176 КК України «Порушення авторського права і суміжних прав», – йдеться у повідомленні МВС.

На думку юристів, така кількість порушених справ не відповідає реальній ситуації, адже більшість українців, виявивши порушення, не поспішають звертатись до суду.

«Максимум – це претензії, спростування. Це зумовлено тим, що порушення – насамперед в інтернеті – дуже складно зафіксувати. Більшість вважає, що це зайва тяганина, яка забирає багато часу, потрібно наймати юристів. Окрім того, потрібно виявити порушника, подати на нього до суду, а це час і витрати»,  – зазначив юрист, спеціаліст з авторських і суміжних прав Клим Братковський.

Наразі в Україні найчастіше порушують авторське право, незаконно використовуючи  фотографії, відеоконтент. Далі йде незаконне розповсюдження комп’ютерних програм, фільмів та музики.

«Є окремі випадки порушень щодо авторства картин, скульптур. Так відома справа скульптора Василя Бородая, який створив пам’ятник засновникам Києва, або ж правовласниці робіт Марії Приймаченко, яка виграла справу у суді з Першим національним, що без дозволу оформив дитяче Євробачення картинами художниці», – розповідає експерт.

За словами Братковського, плагіат і порушення авторських прав також дуже поширені у науковій сфері, але тут вони і найбільш латентні й приховані.

«Пригадуються скандальні справи Владислава Теліпка, який начебто у 21 рік написав 14 наукових праць, так званого доктора Пі, Соні Кошкіної та інших. Проте присвоєння чужих наукових здобутків – явище поширене, що починається із купівлі рефератів, дипломів, кандидатських і докторських», – зазначає експерт.

Братковський наголосив, що в Україні у сфері порушень авторського права зараз панує анархія. «У нас наживаються на авторському праві. Так, дуже ласим шматочок є колективне управління авторськими правами, що стосується випадків, коли навіть сам автор не знає, що його правами управляють і отримують за це гроші», – заявляє Братковський.

За словами директора громадської організації “Всеукраїнська Ліга Авторів” Миколи Сосновського, максимальне покарання, яке в Україні застосовували у сфері порушення авторських прав – це штраф.

Джерело:

Тиждень

Залиште коментар