Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

У КСУ перейшли до закритої частини засідання щодо зменшення конституційного складу ВРУ

0 1

Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі усного провадження розпочала розгляд справи за конституційним зверненням ВРУ про надання висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи) (реєстр. №1017) (далі – законопроект) вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Про це повідомляє Відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.

Головував на пленарному засіданні Голова КСУ Олександр Тупицький, який є суддею-доповідачем у цій справі.

Так, під час відкритої частини пленарного засідання було заслухано інформацію судді-доповідача щодо змісту конституційного звернення, підстав для відкриття конституційного провадження у справі.

ВРУ, відповідно до постанови “Про включення до порядку денного другої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання законопроекту про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи) і про його направлення до Конституційного Суду України” від 3 вересня 2019 р. № 33-IХ, звернулася до КСУ з клопотанням надати висновок щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Законопроектом пропонується:

“І. Внести до Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 30, ст. 141) такі зміни:

1. Статтю 76 викласти в такій редакції:

Стаття 76. Конституційний склад Верховної Ради України – триста народних депутатів України, які обираються строком на п’ять років.

Народним депутатом України може бути громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу, постійно проживає в Україні не менше останніх п’яти років і володіє державною мовою.

Не може бути народним депутатом України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.

Повноваження народних депутатів України визначаються Конституцією та законами України.

Строк повноважень Верховної Ради України становить п’ять років“.

2. Статтю 77 викласти в такій редакції:

Стаття 77. Чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Верховної Ради України.

Позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів із дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України.

Верховна Рада України обирається за пропорційною виборчою системою. Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом“.

3. Розділ XV “Перехідні положення” доповнити пунктом 17 такого змісту:

17. Після набрання чинності Законом України “Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)” Верховна Рада України, обрана до набрання чинності зазначеним Законом, продовжує виконувати свої повноваження до наступних виборів народних депутатів України“.

ІІ. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування”.

Як зазначається, конституційне звернення ВРУ за формою і змістом відповідає вимогам Конституції України та Закону України “Про Конституційний Суд України”, порушені в ньому питання підвідомчі КСУ. Враховуючи зазначене, Друга колегія суддів Першого сенату КСУ відкрила конституційне провадження у справі.

Згідно зі ст. 159 Конституції України, ВРУ розглядає законопроект про внесення змін до Конституції України за наявності висновку КСУ щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 Конституції України.

Також суддя-доповідач поінформував, що, відповідно до ч. 4 ст. 59 Закону України “Про Конституційний Суд України”, з метою забезпечення повного та об’єктивного розгляду конституційного звернення та надання Судом обґрунтованого висновку, було направлено листи-запити до органів державної влади, наукових установ та навчальних закладів щодо питань, порушених у конституційному зверненні.

Суд заслухав пояснення учасників конституційного провадження – постійного представника ВРУ у КСУ Ольгу Совгирю, представника Президента України у КСУ Федора Веніславського, а також залучених учасників конституційного провадження – представника Центральної виборчої комісії Павла Любченка, представника Всеукраїнської громадської організації “Комітет виборців України” Євгенія Тригубченка, д.ю.н. Юрія Ключковського.

У результаті Велика палата КСУ дослідила матеріали справи на відкритій частині пленарного засідання і перейшла до закритої частини пленарного засідання для надання висновку у справі. Висновок КСУ за результатами конституційного провадження буде оприлюднено на офіційному вебсайті Конституційного Суду України відповідно до ст. 94 Закону України “Про Конституційний Суд України”.

Залиште коментар