Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Третина із поданих літом урядових законопроектів мають корупційні ризики

0 18

Із тридцяти законопроектів, зареєстрованих Кабінетом Міністрів у Верховні Раді протягом парламентських канікул, вісім, тобто третина, мають корупційні ризики. Про це повідомили представники Центру політичних студій та аналітики.

Як зазначив Віктор Чумак, голова Комітету Верховної Ради з питань боротьби із організованою злочинністю та корупцією, нещодавні зміни до антикорупційного законодавства передбачають, що його комітет проводитиме антикорупційну експертизу законопроектів, поданих на розгляд парламенту. Для здійснення цієї роботи Комітет створив Громадську експертну раду, серед повноважень якої – проведення громадської антикорупційної експертизи проектів законодавчих актів. Першим результатом залучення громадськості є громадська експертиза урядових законопроектів, які мають найбільші шанси потрапити на розгляд сесійної зали.

Третина урядових законопроектів, за словами Віктора Тарана співголови Громадської експертної ради і директора ЦПСА, мають корупційні ризики. Спостерігаються три тенденції у створенні корупційних схем:

• процедури отримання послуг органів влади ускладнюються. Це створює сприятливе середовище для корупції.

• у законодавстві залишають правові прогалини або протиріччя, які на практиці громадяни або підприємці будуть «узгоджувати» за допомогою хабарів.

• чиновникам надають широкі та нечіткі повноваження, що може призвести до зловживань.

Урядові законопроекти, що аналізувалися, містять яскраві приклади таких схем. Законопроект № 2303а надає Фонду державного майна України широкі та не визначені повноваження щодо допуску на ринок оцінки майна спеціалістів із оцінки (оцінювачів). Виникає серйозний ризик того, що дозвіл отримають лише «обрані», які встановлять фактичну монополію. Як прогнозують незалежні експерти, це може призвести до зростання цін на квартири та нерухомість для сотень тисяч громадян та підприємців.

Законопроект № 3102 надає державним інспекторам право припиняти виробництво продуктів харчування. Проте підстави та строк, на який може призупинятися виробництво, не вказуються. Отже, місцеві чиновники отримають «законне» право вимагати хабарі для розблокування роботи компаній. Це дуже нагадує скандал навколо компанії «Дельта Вілмар СНД», коли лейтенант податкової міліції заблокувала реалізацію багатомільйонного проекту всесвітньо відомого інвестора.

Законопроект № 3095 передбачає розрив між мінімальним та максимальним розміром штрафів, які накладатимуть чиновники Нацкомісії із державного регулювання у сфері енергетики, у сто разів (від 1700 до 170 тис. грн.). Проте законопроект не визначає критерії щодо вибору розміру у конкретних ситуаціях.

Наприкінці експерти Центру Політичних Студій та Аналітики зазначили, що антикорупційна експертиза законопроектів триватиме і надалі протягом всієї роботи парламенту.

Залиште коментар