Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Тотальна біометризація

0 33

Верховна Рада готується вдруге розглянути законопроект депутата від Партії регіонів Василя Грицака про Державний демографічний реєстр. У першому читанні на початку вересня депутати його підтримали, пояснюючи такий поспіх невідкладними вимогами Євросоюзу про запровадження системи паспортів з біометричними даними, яка потрібна для лібералізації візового режиму України з європейськими країнами. Раніше парламент кілька разів намагався ухвалити різноманітні законопроекти про біометричні паспорти для українців, однак президент їх ветував. Нині депутат Грицак вкотре ініціював розгляд подібного документу. «Серед усіх інших законопроектів – цей виглядає найбільш реалістичним. Він більш дешевий і не корупційний. Тому ми його підтримали у комітеті», – пояснив Deutsche Welle депутат від БЮТ, перший заступник голови парламентського комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Віктор Таран.

Однак, на думку експертів Центру політико-правових реформ, які ретельно проаналізували законопроект про державний демографічний реєстр, кажуть, що у цьому документі написано значно більше того, чого вимагає від України ЄС. «Там зазначено, що у паспорті будуть біометричні дані людини. Але ж не тільки у закордонному, а й у внутрішньому паспорті. Крім цього буде створена мега-база даних із зазначенням номерів всіх документів, які отримувала людина. Пропонується також видавати паспорт новонародженим з біометричними відмітками і потім змінювати його кожні десять років», – пояснює експерт центру Віктор Тимощук.

Він додає, що за нейтрально-бюрократичною назвою знову подано законопроект, який працюватиме на інтереси комерційних структур. «Назву законопроекту вигадували будь-яку, аби там не було слова паспорт. Але ж депутат Грицак чітко асоціюється з концерном ЄДАПС, який хоче виготовляти українцям біометричні паспорти. При цьому законопроект, підготовлений Мін’юстом, був відхилений, хоча він набагато змістовніший», – вважає Віктор Тимощук.

Законопроект Грицака передбачає, що окрім збирання біометричних даних, у державний демографічний реєстр вноситимуть всю важливу інформацію про людину починаючи від дати народження посвідченням водія, про шлюб, сплату податків та закінчуючи документом про смерть. «У демократичних країнах обережно підходять до створення таких серйозних баз. В Україні захист цих даних ніхто не гарантує», – наголошує Тимощук.

 «Порядок з документами – це дійсно вимога ЄС і нам її не уникнути. Але ж в європейських країнах розвинена система захисту персональної інформації. А у нас всі бази можна купити на київському ринку «Петрівка»», – констатує виконавчий директор Української Гельсінської спілки Аркадій Бущенко.

І правозахисники, і експерти називають законопроект депутата Грицака про створення державного демографічного реєстру «сирим і неадекватним нинішнім українським реаліям», а також таким, який не враховує інтереси громадян.

Теги:

паспорт, персональні дані

Джерело:

dw.de

Залиште коментар