Судова реформа в Україні має бути спрямована передусім на людину, на захист її законних інтересів і прав
18 березня 2009 року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова, виступаючи на парламентських слуханнях “Про стан правосуддя в Україні “, навела кричущі приклади порушень прав співвітчизників на справедливий судовий захист та висловила своє бачення подальшого реформування судової системи.
“За роки існування інституції Омбудсмана, – наголосила Уповноважений, – надійшло понад 100 тисяч повідомлень про порушення прав громадян на судовий захист. Не випадково Україна є лідером серед країн – членів Ради Європи за кількістю заяв на душу населення до Європейського суду з прав людини, куди після поневірянь судовими коридорами звернулися 25 тисяч наших громадян. Висновок невтішний: проста людина почувається беззахисною перед усією системою державної влади та, на жаль, поки що не вважає українське правосуддя надійним і справедливим засобом захисту своїх порушених прав. ”
Тому, переконана Ніна Карпачова, довгоочікувана судова реформа має бути спрямована передусім на людину, на захист її законних інтересів і прав. Необхідно повернутися спочатку до концепції судової реформи 1992 року, визначити її складові за сучасних умов і тільки тоді починати будь-які реформації. Тобто, не ставити воза попереду коней.
З огляду на це Уповноважений звернулася до народних обранців, аби вони прискорили прийняття Закону «Про безоплатну правову допомогу», нової редакції Закону «Про адвокатуру», а також якнайшвидше винесли на голосування законопроект щодо захисту права на розгляд справи упродовж розумного терміну. Необхідність цього яскраво засвідчують приклади з безпосередньої омбудсманівської практики. Зокрема, чотири роки в Кіровограді Ленінським районним судом розглядається цивільна справа за позовом Світлани Дятлової, матері трьох неповнолітніх дітей, яка через лікарську помилку стала інвалідом першої групи і тепер прикута до ліжка. Понад п’ять років Харківським районним судом розглядається позов 80-річної хворої Катерини Кошової про розподіл спадкового майна. 15 років триває розгляд справи про захист житлових прав Тетяни Шевченко у Новомосковському суді Дніпропетровської області.
Ніна Карпачова висловила також сподівання, що Президент і парламент підтримають її ініціативу щодо ратифікації Європейської конвенції про компенсацію збитків жертвам насильницьких злочинів. Адже йдеться про мільйони літніх людей, інвалідів, дітей, жінок, трудових мігрантів.
“Не можу не сказати про одну з найбільш уражених у праві на судовий захист категорію наших громадян, які перебувають за ґратами “, – наголосила Уповноважений, звертаючись до представників судового корпусу із закликом бути гуманнішими під час судових розглядів і не зловживати правом на арешт, адже 90 відсотків подань слідчих органів щодо цього й досі задовольняються судами.
В умовах системної кризи, що охопила Україну, до Уповноваженого щодня звертаються люди, скривджені банківською системою, благаючи повернути кошти не тільки з депозитних рахунків, а й заробітну платню, пенсії тощо. “Тільки вчора, – повідомила Ніна Карпачова, – я отримала листа відчаю від знаної людини, відомого письменника, лауреата премії імені Стефаника, інваліда першої групи Нестора Івановича Чира з Івано-Франківська, якому терміново необхідна операція на спинному мозку. Але філією банку «Київ» йому було цинічно відмовлено в поверненні потрібних на це коштів, попри те, що термін депозиту сплинув “.
За інформацією Нацбанку, за два останні місяці сумарні доходи українських банків зросли на 80 відсотків. Тому суди повинні захистити право вкладників на повернення їм коштів, а Верховна Рада України має внести зміни до чинного законодавства, передбачивши, як і у випадку невиплати заробітної плати керівниками підприємств, кримінальну відповідальність банкірів.
Зважаючи, що головна проблема судової системи – кадрова, Уповноважений висловилася на захист честі й гідності тієї переважної частини суддівського корпусу, яка служить Його Величності Закону. Приклади – справа кримського журналіста Володимира Лутьєва, на захист якого стали Апеляційний суд Миколаївської області і Верховний Суд України, а ще – рішення Апеляційного суду міста Києва про скасування неправедного вироку Подільського районного суду у справі про загибель відомого українського правозахисника, голови Українського правозахисного комітету «Гельсінки-90», вчителя Юрія Мурашова.
Для запобігання корупції в судовій системі, а також з метою забезпечення незалежності судів і суддів від інших гілок влади та політиків Омбудсманом України запропоноване кардинальне рішення: відмінити довічне призначення суддів. Їх має обирати народ на конкретний термін.
Ніна Карпачова звернула увагу й на проблему подолання суддівської корпоративності, зазначивши: кілька років тому в Закон про судоустрій України було внесене положення щодо участі Уповноваженого та його представників у кваліфікаційних комісіях суддів. Час довів: така складова парламентського контролю є ефективною, що визнають навіть самі судді. Попри це, законопроектом про судоустрій і статус суддів Омбудсмана, як орган парламентського контролю, пропонується позбавити таких функцій. Цю помилку треба виправляти.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини завершила свій виступ словами Вольтера: свобода полягає в тому, аби залежати тільки від законів. “Від справедливих законів “, – додала Ніна Карпачова.