Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Роз`яснення Міністерства юстиції щодо підстав для ліквідації та створення судів

0 20

Роз`яснення Міністерства юстиції
щодо підстав для ліквідації та створення судів
(з приводу заяви Української соціал-демократичної партії)

14 жовтня 2008 року прес-служба Української соціал-демократичної партії поширила заяву, начебто від імені першого заступника Міністра юстиції, щодо підстав для утворення та ліквідації судів. Фактично, суспільство було грубо дезінформовано повідомленням партійної прес-служби щодо суті цього важливого правового питання, оскільки автори заяви вибірково перерахувавши підстави для утворення чи ліквідації суду, передбачені в Законі України «Про судоустрій України», взялися робити політичні висновки щодо Указу Президента, яким було ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Зокрема, у заяві стверджувалося, що виключними підставами для утворення чи ліквідації суду є: зміна адміністративно-територіального устрою, передислокація військ або реорганізація Збройних Сил України, зміна визначеної цим Законом системи судів.

У зв`язку тим, що працівники прес-служби Української соціал-демократичної партії вочевидь не є фахівцями у галузі юриспруденції, Міністерство юстиції вважає за необхідне надати інформацію й щодо інших підстав для утворення чи ліквідації судів.

Так, Міністерство юстиції звертає увагу, що одним із принципів вільного доступу до правосуддя є територіально зручне місцезнаходження судів, наявність достатньої кількості суддів і судів на території України, а стаття на яку посилаються її тлумачі насправді вказує і на інші підстави для утворення (ліквідації) судів, як процесуальні так і інші, передбачені законом.

Дух і буква закону говорить про те, що правильно організована система судів є однією з гарантій справедливого та ефективного правосуддя, що має бути спрямоване на утвердження верховенства права через забезпечення доступу людей до правосуддя.

Саме керуючись вказаними принципами 13 жовтня 2008 року Президентом України видано Указ, яким ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва і утворено Центральний окружний адміністративний суд міста Києва та Лівобережний окружний адміністративний суд міста Києва. Слід наголосити, що подання про утворення цих судів внесено Президенту ще наприкінці серпня 2008 року.

На сьогодні до територіальної підсудності окружного адміністративного суду міста Києва віднесено як виняток окремі категорії справ, відповідачами у яких є Президент України, Кабінет Міністрів України, міністерство чи інший центральний орган виконавчої влади, Національний банк України чи інший суб’єкт владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, тощо.

Це категорія складних справ, у яких високою є ймовірність тиску на суддів, і такий суд має бути здатним забезпечити оперативне, кваліфіковане та неупереджене їх вирішення.

Як показує практика, на сьогодні на розгляд Окружного адміністративного суду міста Києва надходить значна кількість справ, які тривалий час у зв`язку з великим навантаженням на суддів не призначаються до розгляду. Така ситуація призводить до порушення конституційних прав громадян на забезпечення ефективного судового захисту та вирішення спору у розумні строки.

Запропонована Президентом організація окружних адміністративних судів, територіальна юрисдикція яких поширюватиметься на місто Київ, якраз і сприятиме підвищенню оперативності та якості вирішення судових справ. Підтвердженням цього є забезпечення територіальної наближеності цих судів до людей, з урахуванням транспортного сполучення між правим і лівим берегом міста Києва.

До того ж такі зміни у формуванні системи адміністративних суддів є не останніми, оскільки вони розпочали свою роботу зовсім недавно, а практика вже вимагає внесення відповідних коректив. Зокрема, нині розглядається доцільність утворення Житомирського та Вінницького апеляційних адміністративних судів. Отже такі рішення не є спонтанними, а готуються на основі проведених аналізів практики діяльності адміністративних судів.

Залиште коментар