Питання антикризових заходів спрямованих на підтримку малого та середнього бізнесу було обговорено у Верховній Раді України під час круглого столу
Ініціаторами проведення заходу стали парламентські комітети з питань податкової та митної політики і з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва.
На початку засідання було зачитано звернення Першого заступника Голови Верховної Ради України Олександра Лавриновича до учасників круглого столу. У зверненні, зокрема, зазначається, що “метою заходу є виявлення проблемних питань у регуляторній та фіскальній політиці держави по відношенню до малого та середнього бізнесу, а також окреслення шляхів їх вирішення”. За словами О.Лавриновича, “саме малий та середній бізнес у кризові періоди є тим локомотивом, який стимулює розвиток усієї економіки, забезпечує належну зайнятість населення та є джерелом наповнення бюджетів усіх рівнів”. “Влада повинна створити умови функціонування цих ринків, усіляко їх підтримувати та захищати”, – переконаний О.Лавринович.
Голова Комітету з питань податкової та митної політики С.Терьохін наголосив, що першим етапом реалізації антикризових заходів став прийнятий Верховною Радою Закон “Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. На його думку, наступним кроком має стати прийняття низки законів, якими запроваджувалися б преференційні стимули під час фінансової кризи, включаючи заходи з підтримки малого та середнього бізнесу.
С.Терьохін зазначив, що в Комітеті аналізують заходи щодо захисту малого і середнього бізнесу. “Законопроекти, що знаходяться на розгляді, спрямовані на недопущення збільшення податкового навантаження на цю сферу”, – підкреслив народний депутат.
Голова Комітету з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Н.Королевська, зокрема, зазначила, що “всі законодавчі ініціативи розглядаються і будуть розглядатися в одному напряму – не допустити збільшення податкового навантаження на малий і середній бізнес на період фінансової кризи, оскільки ми вважаємо, що саме представники цього бізнесу можуть суттєво підтримати економіку країни в період кризи”.
На засіданні зазначалося, що в грудні 2008 року було підготовлено та внесено на розгляд парламенту проект закону про термінові заходи щодо запобігання наслідкам світової фінансової кризи та про внесення змін до деяких законів України. Законопроект спрямовано на стимулювання залучення інвестицій в українську економіку шляхом впровадження антикризової амортизаційної політики та відновлення рівноваги платіжного балансу України шляхом збільшення розміру неторгових платежів з-за кордону. Він містить положення про захист фінансових інтересів громадян і суб’єктів іпотечного ринку та забудовників. Положення проекту спрямовані також на підтримку ліквідності банків та інших учасників валютного та фондового ринків, суб’єктів страхового ринку, лізингової діяльності.
Учасники заходу акцентували увагу на законопроектах щодо оподаткування безпосередньо малого і середнього бізнесу. Зокрема, йшлося про проект закону про місцеві податки і збори.
Положення документа, прийнятого у першому читанні, викликали велику дискусію щодо окремих його положень, зокрема, нової концепції ринкового збору. Законопроектом було також запропоновано скасувати фіксований податок для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють торговельну діяльність на ринках.
Сьогодні в парламенті працює п’ять робочих груп з підготовки узгодженої редакції проекту до другого читання. Зокрема, пропонується встановити платником ринкового збору ринок, а не підприємця, який торгує на ринку. Передбачається податкове навантаження на рівні існуючого, тобто від 30 коп. до 1 грн. 27 коп. за квадратний метр торговельної площі, (сьогодні від 40 коп. до 1 грн. 21 коп.).
Стосовно підприємців, які сплачують фіксований податок, то є пропозиція не скасовувати цей податок. При цьому, запропоновано надати право фізичним особам – підприємцям, які здійснюють торговельну діяльність на ринку, продовжувати бути платниками фіксованого податку, не сплачуючи ринковий збір. Від таких платників не вимагатиметься отримання торговельного патенту та не вимагатиметься застосування касового апарату під час здійснення торговельної діяльності.
Відповідні зміни планується внести до законів “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та Декрету Кабінету Міністрів “Про прибутковий податок з громадян”.
За підсумками обговорення було ухвалено рішення створити робочу групу із представників двох профільних комітетів з залученням юристів для розробки законопроекту про підтримку малого і середнього бізнесу.