Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Програма “5-7-9” діє: хто зможе отримати безкоштовні кредити

0 100

Щоб розігріти економіку на тлі війни, уряд пішов на затвердження пільгових програм кредитування бізнесу під державні гарантії. Держава через банки запропонувала бізнесу умови кредитування, про які до війни можна було лише мріяти. Однак на практиці не все так просто.
Ми продовжуємо битися з окупантом на інформаційному фронті, надаючи виключно перевірену інформацію та аналітику.
“Будь-який бізнес протягом дії військового стану та місяць після його завершення зможе отримати кредит під 0%. Тепер кредит може отримати будь-яка українська компанія, де кінцеві бенефіціари з часткою понад 50% українці”, – сказала вона.

Проте сьогодні пріоритет надано підприємствам агропромислового комплексу. І це можна зрозуміти, адже в країні розпочинається надскладна посівна кампанія. Як стверджує в коментарі Delo.ua прес-секретар ПриватБанку Олег Серга, незабаром, найімовірніше, пільги встановлять і для інших ключових секторів – харчової та фармакологічної галузей.
У свою чергу голова ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова припустила, що незабаром до програми з такими пільгами Кабмін залучить і будівельні компанії, які займатимуться будівництвом та відновленням житлового фонду та інфраструктури після обстрілів та бомбардувань російською армією.
Але поки що про “будь-який бізнес”, очевидно, не йдеться: банки приймають заявки мало не від усіх, але дають згоду на кредитування лише аграріїв.
Нагадаємо, що 12 березня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України було внесено зміни до Державної програми “Доступні кредити 5-7-9%” щодо розширення можливостей підтримки суб’єктів підприємництва – сільськогосподарських товаровиробників насамперед для забезпечення фінансування ними посівних робіт.
За словами Олега Серги, згідно з новими правилами, банки отримали можливість надавати ці кредити швидко, оскільки позичальнику не потрібно збирати документи щодо застави. Максимальну суму кредиту для всіх аграріїв збільшено з 50 млн грн до 60 млн грн з урахуванням групи пов’язаних компаній. Процентна ставка за “Доступними кредитами 5-7-9%” становить 0% річних.
Позичити в банків кошти під 0% можна лише протягом воєнного стану та через місяць після його завершення. Після цього часу ставка становитиме 5% до кінця терміну кредиту. Інвестиційні кредити аграріям видають п’ять років, але в поповнення оборотних коштів – на три. Бізнес таких кредитів майже повністю повертає.
Держпрограму розширили на середні підприємства з річним доходом від €20 млн. до €50 млн. і на великі – з річним доходом понад €50 млн., незалежно від кількості зайнятих працівників. Такі пільгові кредити видають на придбання с/г техніки та на поповнення оборотних засобів для придбання насіння, добрив та паливно-мастильних матеріалів.
Кредити видаються фермерам на 6 місяців, а встигнути з поданням заявки на участь у програмі потрібно до 31 травня. Розмір кредитної гарантії – 80% від суми кредиту мікро-, малим та середнім підприємствам (крім суб’єктів великого підприємництва). Зазначимо, що бізнес може скористатися програмою у 40 банках.
Попит на кредити зростає
Як підкреслила директор департаменту роботи з бізнес-клієнтами Юнекс Банку Тетяна Коляско, попит на кредитування зараз суттєво зріс не лише в аграріїв. Частина бізнесу, яка опинилася в районах бойових дій, шукає ресурси для релокації. У перші тижні війни таких запитів на ринку було небагато, але в останні тижні їх все більше.
Бізнес, який не сильно торкнувся воєнних дій, потребує додаткових оборотних засобів, оскільки географія споживчого попиту суттєво змінилася за рахунок переміщення людей на захід України.

“З іншого боку, більшість банків частково або повністю призупинили кредитування. Здебільшого банки лише підтримують роботу раніше виданих кредитних ліній. Це створює певний дисбаланс.

Бізнес, який не сильно торкнувся воєнних дій, потребує додаткових оборотних засобів, оскільки географія споживчого попиту суттєво змінилася за рахунок переміщення людей на захід України. Звісно, ​​суттєвий попит формують фермери. Але зараз вони отримують доступ до фінансування за пільговими держпрограмами, що значно полегшує фінансове навантаження на них.

“З іншого боку, більшість банків частково або повністю призупинили кредитування. Здебільшого банки лише підтримують роботу раніше виданих кредитних ліній. Це створює певний дисбаланс на ринку. Проте слід зазначити, що він почав відчуватися лише останні пару тижнів”, – коментує ситуацію Тетяна Коляски.

У перші дні війни більшість підприємців, як і банки, різко скорочували активність, що цілком зрозуміло під час війни. Але зараз відчувається значне пожвавлення ділової активності. Це стосується, щоправда, не всіх напрямків — якщо підприємства спеціалізуються на продажу чи виробництві продукції, яка аж ніяк не є насущною для населення під час війни.

“Слід зазначити, що дефіцит кредитування – далеко не єдина проблема, яку зараз намагаються вирішити підприємці. Крім суто фінансової скрути виникає багато проблем на рівні комунікацій. Зараз багато бізнесів перейшли фактично до ручного управління”, – додає експерт.

І також вони потребують індивідуального підходу в обслуговуванні. Це стосується багатьох питань: від податкових консультацій та відносин із постачальниками до обслуговування у страхових компаніях та банках.

За публікаціями у ЗМІ.

Залиште коментар