Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Про десять історичних помилок!

0 109

Сьогодні в Інтернеті можна знайти практично будь-яку інформацію.

 

Правда нерідко трапляється, що інформація не відповідає дійсності, але ж багато хто сприймає подібні «історичні помилки» за чисту монету. У цьому огляді факти, які покликані розвіяти існуючі міфи …

Нерон грав на скрипці, як горів Рим

neron-7

Ця історія відома всім: 64 рік до н.е. Рим горить, а Нерон грає на скрипці. Але це неможливо. По-перше, скрипку винайшли через 1600 років. Але навіть якщо б скрипка і була, Нерон міг грати на ній тільки на відстані 30 миль від палаючого Риму, так як під час пожежі він був не в Вічному місті, а в своїй віллі в передмісті.

Деякі вчені схиляються до думки, що Нерон не буквальне грав на скрипці, а просто не діяв. Навіть римські історики розповідають історію Великої пожежі Рима по-різному, але жоден з них не відгукується позитивно про Нерона.

Сьогодні складно точно сказати, що насправді робив Нерон, коли горів Рим, але достовірно відомо, що всі після пожежі піддані зненавиділи його.

Калігула призначив кінь консулом

clip_image003

Римський історик Светоній залишив нащадкам багато цікавих історій, але, мабуть, кращими з них є історії про Калігулу. Саме завдяки Светоній з’явився «факт» про те, що Калігула призначив свого коня римським консулом.

Але сучасні історики уважно прочитали тексти Светонія, і прийшли до висновку, що це жарт. Втім, цього факту немає ні доказів, ні спростувань … є тільки записи Светонія.

Спартанці вбивали хворих дітей

clip_image004

Грецький письменник Плутарх розповідав, що кожного новонародженого спартанського дитини приносили до старійшини, який вирішував, буде дитина жити, або його потрібно викинути в яму, щоб він помер (якщо дитина народжувалася з будь-якими дефектами). Протягом багатьох століть це приймалося, як істина.

Але під час археологічних розкопок в місцевості, де повинна була знаходитися та яма, останків немовлят не було знайдено. Не виключено, що Плутарх просто хотів виставити спартанців в поганому світлі.

Якщо археологи мають рацію, то Плутарха можна вважати рупором пропаганди того часу. Але є ще один факт, коли Плутарх критикував спартанців за вбивство немовлят, грецький лікар Соранус написав статтю під назвою «Як розпізнати новонародженого, від якого варто позбутися». Ця стаття закликала батьків умертвляти неповноцінних або хворих дітей.

А щодо ями – цілком можливо, що або Плутарх допустив помилку щодо її розташування або за 2000 років змінилася географія.

Покахонтас і Джон Сміт

clip_image005

Сьогодні існує думка, що відома історія про те, як дочка вождя індіанців Покахонтас ризикувала своїм життям, щоб врятувати Джона Сміта, красива казка. Теорія говорить, що сам Джон Сміт придумав цю історію, щоб «примазатися» до слави Покахонтас. Але професор Лео Лімей детально вивчив цю теорію і знайшов кілька невідповідностей.

З одного боку, Джон Сміт дійсно був людиною, яка створила перше англійське поселення в Північній Америці, як і зазначено в підручниках історії. Він був дуже добре знайомий з Покахонтас. Крім того, немає ніяких підстав вважати, що Джон Сміт є брехуном.

І ще … Ніхто не заперечував його історію протягом 250 років після того, як він розповів її. А історія про те, чому індіанська принцеса прийняла християнство і поїхала до Англії, і сьогодні розбурхує уми і душі людей.

Останні слова Юлія Цезаря

clip_image006

Сьогодні загальновідомо, що Юлій Цезар насправді не вимовляв фразу «І ти, Брут?», Коли його вбивали. Це не що інше, як цитата з п’єси Шекспіра, написаної через 1600 років після смерті Цезаря. На думку римських істориків, справжні слова Цезаря звучали так: «Kai su, teknon?» ( «І ти теж, дитя?» На грецькому). Під словом «дитя» він мав на увазі Брута.

Так що, якщо перефразувати ці слова, то можна їх перевести і як «І ти, Брут?». А деякі вчені і зовсім підкреслюють те, що сьогодні ніхто достеменно не знає, чи говорив Цезар що-небудь взагалі перед смертю. Навіть ті люди, які писали про цю фразу в той час, почули про неї від інших і не знали напевно, чи правда це.

Фараонів ховали разом зі слугами

clip_image007

Деякі сучасні вчені стверджують, що після смерті фараона його слуг не вбивали, щоб поховати разом з ним. Якщо це виявиться правдою, то подібне дивовижне відкриття кардинально змінить сучасні знання про Єгипет. Але … це лише теорія.

Археологи знайшли останки 41 людини, похованих поряд з фараоном Хор Аха. Деякими з них є діти, які явно померли насильницькою смертю – з просто задушили. Наступник Аха, фараон Хор Джер пішов ще далі. Поруч з ним було поховано 300 чоловік.

Піфагор не існував

clip_image008

На думку деяких людей, грецького математика Піфагора могло зовсім не існувати. Всі згадки про нього – це записи його послідовників. А фактом залишається те, що не існує нічого, що було написано самим Піфагором. Але з іншого боку те саме можна стверджувати майже про всіх відомих людей, що жили в шостому столітті до нашої ери.

Наприклад, записи Сократа і Конфуція також були зроблені їхніми послідовниками. Якщо слідувати подібній логіці, можна стверджувати, що їх також не існувало. Тому серйозні вчені чоловіки не ведуть суперечки про те, чи існував реальний Піфагор.

«Государ» Макіавеллі – сатира

clip_image009

Протягом багатьох років трактат Макіавеллі «Государ» шокував людей цинічністю і жорстокістю. Але одного разу Жан-Жак Руссо припустив, що це була всього лише сатира. Однак, сатира повинна бути смішною, а Макіавеллі писав реальні поради по управлінні республікою.

Якщо це дійсно сатира, то вона унікальна, адже в ній немає жодного смішного моменту. Тому, більшість вчених зі скептицизмом ставляться до подібної теорії.

Причина канібалізму ацтеків – дефіцит білка

clip_image010

Протягом довгого часу вважалося, що ацтекських людські жертви і канібалізм були взаємопов’язані. Але американський антрополог Майкл Харнер висунув теорію, що ацтекам насправді просто не вистачало білка і вони вдавалися до канібалізму у відчайдушній спробі вижити. Однак, як з’ясувалося пізніше, у ацтеків насправді була велика різноманітність продуктів і вони нітрохи не страждали через нестачу білка.

Теорія Харнера була повністю спростована. До того ж, ацтеки зазвичай вбивали людей і їли їх серця під час збору врожаю, коли їжі було найбільше. До того ж людське м’ясо їла тільки еліта, а вони навряд чи відчували в чомусь недолік. У підсумку, вчені зійшлися в думці, що ацтеки просто виконували ритуальні жертвопринесення для своїх темних богів.

Євреї ніколи не були в Єгипті

clip_image011

Ізраїльський археолог Зєев Херцог заявив, що «були отримані археологічні докази, що свідчать, що ізраїльтяни ніколи не були в Єгипті». Це стало досить шокуючою заявою, оскільки мова йшла не тільки про те, що біблійних чудес ніколи не відбувалося, але і про те, що велика частина єврейської історії – фікція. Херцог НЕ брехав. Дійсно немає ніяких археологічних доказів, що євреї були в Єгипті або що вони подорожували по пустелі. Але це аж ніяк не є доказом того, що їх там не було.

Також є багато істориків, які не згодні з твердженням Херцога. Вони вказують на те, що збереглися записи про ханаанских рабів в Єгипті, а також що в четвертому столітті до нашої ери неєврейських культури розповідали різні версії історії про Мойсея. Втім, може в цьому і є єврейська мудрість.

 

Залиште коментар