Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Податок на дохід фізосіб і військовий збір не виплачуються з пенсій інвалідів війни

0 59

Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув справу № 752/7724/15-а за позовом пенсіонера (інваліда війни) до ПФУ про визнання протиправним відмови фонду виплачувати йому пенсію в повному розмірі без утримання податків і відшкодування стягнень.

За обставинами справи, позивач є інвалідом війни 3-ї групи – ветераном війни, йому призначена пенсія відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

З 1 січня 2015 року, відповідно до вимог Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (було прийнято 28 грудня 2014 року), з призначеної позивачеві пенсії утримується 15% ПДФО і 1,5% військового збору щомісяця.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково, визнав протиправними дії Пенсійного фонду щодо відрахувань з пенсії позивача і зобов’язав їх відшкодувати.

Рішення аргументовано тим, що положення пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу, якими передбачено відрахування з пенсії інвалідів війни податків і зборів, не відповідають ст. 3, 8, 22 Конституції, а також ст. 2, 13 Закону «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», тому не підлягають застосуванню в частині що стосується інвалідів війни.

Суд апеляційної інстанції скасував це рішення і відмовив в задоволенні позову. Суд виходив з того, що зазначені положення Податкового кодексу не визнані неконституційними, а тому у відповідача по справі були відсутні правові підстави не застосувати діючу норму.

Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийшов до висновку, що апеляційний суд допустив неправильне застосування норм матеріального права і залишив в силі рішення суду першої інстанції, погодившись з його аргументацією.

Також ВС звернув увагу, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2018 року № 1-р / 2018 визнані неконституційними і такими, що втратили силу положення Податкового кодексу щодо оподаткування пенсій та довічного грошового утримання, якщо розмір виплат перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .

Постанова по справі № 752/7724/15-а була винесена 27 березня 2018 року.

Джерело:

ЮРЛІГА

Залиште коментар