Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Плагіат у судовій практиці

0 54

Випадки плагіату останнім часом почали активніше обговорюватися у ЗМІ, однак їх вирішення у судовому порядку через неврегульованість вітчизняного законодавства залишається недосконалим в Україні.

Про це під час круглого столу під назвою «Плагіат в умовах суспільства: витоки явища, способи попередження та боротьби» повідомила директор НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук України доктор юридичних наук Олена Орлюк. Вона навела кричущі випадки плагіату, що мають місце в навчальній та науковій літературі. Як приклад, вона навела видання науково-практичного коментаря до Конституції України 2011 року «Центру учбової літератури» та автора В. Теліпка. «Фактично – це копія аналогічного коментаря, який вийшов друком у 2003 році під авторством відомих та авторитетних вітчизняних вчених, під егідою Академії правових наук України (плагіат складає близько 98%, що підтверджено вже двома експертними установами). І це далеко не поодинокий випадок, адже, будучи студентом, пан Теліпко за декілька років зумів стати автором значної кількості академічних курсів, всіляких науково-практичних коментарів з абсолютно різних галузей правових наук. Причому зазначені «твори» видаються, як правило, під редакцією знаних науковців чи державних службовців, які не мають до цього жодного стосунку і дізнаються про своє «редагування» постфактум. У зв’язку з цим було порушено кримінальні справи, одна з яких вже дійшла до суду. Однак її розгляд поки що не дає відчутних результатів», – зазначила пані Орлюк. На її думку, щоб боротьба із плагіатом була успішною, науковцям, юристам, журналістам слід створювати негативний імідж людей, які порушують чинне законодавство.

На запитання, як це можна зробити, відповідь надала кандидат юридичних наук, доцент, завідувач відділу авторського права та суміжних прав НДІ інтелектуальної власності Олена Штефан. На її думку, рівень охорони авторських прав слід підіймати, удосконалюючи судову практику. «Найчастіше у суддів, які розглядають справи про порушення авторських прав, виникають запитання щодо відшкодування шкоди, точніше, її вирахування, – пояснює пані Штефан. – Адже на сьогодні відсутні відповідні методики, які стосуються компенсації порушених авторських прав. Тому слід їх розробити у формі інструкцій, затверджених на державному рівні. Крім того, дуже важко буває у судовому порядку притягнути до відповідальності порушника авторських прав, який знаходиться не на тій території (державі), де було здійснене видання або проживає автор. Щоб розв’язати цю проблему, варто створити певний міждержавний орган, який би займався питаннями порушення авторських прав у світовому масштабі».

Теги:

плагіат, юридична практика, НДІ інтелектуальної власності Національної академії правових наук України

Джерело:

ЮВУ

Залиште коментар