Нове конституційне регулювання повинно стати основою для подальших реформ – М.Ставнійчук
Президент України Віктор Ющенко неодноразово наголошував на тому, що одним із основних питань, пов’язаних з необхідністю прийняття нової редакції Конституції, є те, що у 2004 році була прийнята абсолютно політично заангажована конституційна реформа, яка практично надзвичайно ускладнила як сам текст Основного Закону, так і увесь механізм реалізації державної влади. «Практично політична діяльність і державотворча діяльність 2005-2009 років показує недосконалість змін та їх конфліктність», – підкреслила заступник Глави Секретаріату Президента України Марина Ставнійчук.
«Ми маємо сьогодні дуалізм у виконавчій владі, ми маємо нереальне, несправжнє місцеве самоврядування, ми маємо неефективну владу як на центральному рівні, так і на місцевому рівні. Всі ці питання призвели до того, що питання конституційної реформи, яке довгий час визрівало у суспільстві, сьогодні у практичній площині реалізовано Президентом України, який вніс до парламенту відповідний законопроект змін до Конституції України».
Марина Ставнійчук звернула увагу на те, що ідеологія цього проекту Закону пов’язана з тим, що Президентом пропонується комплексне системне оновлення практично усіх розділів Конституції. «Це принципове питання, тому що поряд з тим, що ми маємо на сьогоднішній день неефективну, недосконалу владу, ми маємо і цілу низку інших положень Конституції, які, як показує практика, мають недосконалий характер та знаходяться у чіткій суперечності між собою».
«Ми намагалися цілісно подати всі основи, принципи та засади побудови конституційного ладу в країні, тобто побудови влади як на державному рівні, так і влади у місцевому самоврядуванні. У проекті абсолютно чітко пропонується упорядкувати систему конституційних прав: громадянські, політичні, соціальні й інші права, після того ідуть права і свободи, і лише потім ідуть обов’язки громадян», – сказала М.Ставнійчук.
Вона також звернула увагу на принцип пропорційності обмежень конституційних прав і свобод, якого не містить нинішня Конституція. «Принцип полягає у тому, що права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені крім випадків, які передбачаються Основним Законом. Це надзвичайно важливо, тому що Венеціанська комісія неодноразово звертала увагу України на пропорційність необхідних обмежень конституційних прав і свобод».
За словами заступника Глави президентського Секретаріату, ідеологія конституційних змін також полягає в тому, що саме нове конституційне регулювання повинно стати основою для подальших необхідних реформ. «Йдеться про здійснення судової реформи, йдеться про здійснення реформи правоохоронних органів, оскільки зовсім іншого статусу за законопроектом набуває і Генеральна прокуратура, і інші правоохоронні органи, йдеться про необхідність здійснення адміністративно-територіальної реформи, йдеться про необхідність здійснення реформи місцевого самоврядування».