Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Законопроект про Вищу раду правосуддя внесений в парламент

0 26

Президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроект № 5180 «Про Вищу раду правосуддя», визначивши його невідкладним.

За своєю структурою законопроект складається із загальної та особливої ​​частин. У загальній частині вирішуються питання статусу Вищої ради правосуддя, його повноважень, порядок обрання (призначення) членів ВРП, їх статус (права, обов’язки, гарантії діяльності, порядок звільнення та припинення повноважень), структура ВРП. В особливій частині йдеться про процедурні питання здійснення повноважень Вищою радою правосуддя, його органами.

Вища рада правосуддя – колегіальний, незалежний конституційний орган суддівського самоврядування, який діє в системі правосуддя України на постійній основі. Це єдиний орган, уповноважений вирішувати питання кар’єри суддів та притягнення їх до відповідальності.

Очікується, що створення ВРП впорядкує систему органів правосуддя, усуне дублювання повноважень і створить ефективний, прозорий і аполітичний механізм прийняття рішень щодо суддівської кар’єри.

ВРП формується з 21 члена, з яких 10 вибирає з’їзд суддів з числа суддів або суддів у відставці, 2 – призначає Президент, 2 – вибирає Верховна Рада, по 2 члена вибирають з’їзд адвокатів, всеукраїнська конференція прокурорів, з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів. Голова Верховного Суду входить до складу ВРП за посадою.

Надані Вищій раді правосуддя конституційні повноваження процедурно деталізовані цим проектом, зокрема, повноваження щодо прийняття остаточного рішення про звільнення судді з посади, надання згоди на затримання судді або утримання під вартою або арештом, прийняття рішення про тимчасове відсторонення судді від правосуддя і т.п.

ВРП здійснює ключову роль у формуванні суддівського корпусу – приймає рішення про внесення Президенту України подання про призначення судді на посаду за результатами розгляду рекомендації ВККС. При цьому рішення з даного подання вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 14 членів ВРП.

Органи Вищої ради правосуддя – дисциплінарні палати – розглядатимуть дисциплінарні питання суддів усіх рівнів. До складу кожної дисциплінарної палати входить щонайменше 4 члени ВРП. Відповідно до європейських стандартів, при формуванні палат необхідно, щоб не менше половини, а якщо це неможливо – значна частина членів кожної палати, були суддями або суддями у відставці.

Прикінцевими та перехідними положеннями законопроекту передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом Вища рада юстиції реорганізується шляхом утворення Вищої ради правосуддя, втрачає силу Закон про ВРЮ, Міністр юстиції і Генпрокурор припиняють свої повноваження як члени ВРЮ.

Тимчасово, до прийняття змін до процесуальних кодексів, необхідних у зв’язку з утворенням Верховного Суду та імплементації конституційних положень, законопроектом для забезпечення права на перегляд ВСУ рішень ВАСУ щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності ВККС пропонуються відповідні зміни в КАС.

Створення Вищої ради правосуддя передбачено Законом № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», який вступить в силу 30 вересня. Відзначимо, в зв’язку з цим раніше планувалося прийняти Закон про ВСП до кінця вересня.

Джерело:

ЮРЛІГА

Залиште коментар