Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

0 20

Верховна Рада України 17 жовтня проголосувала за законопроєкт, поданий ексспікером парламенту Андрієм Парубієм, котрий вводить у Збройних Силах України нові військові звання серед сержантського та старшинського складу. Цей закон фактично ознаменував собою окрему віху у реалізації військової реформи в Україні. Відтепер в українській армії не буде прапорщиків та мічманів, натомість будуть майстер-сержанти і майстер-старшини, повідомляє Верховна рада.

Ми спробували розібратися, на чому позначаться ці нововведення та на що вплинуть у майбутньому. І найголовніше – чому кажуть, що закон змотивує українців служити за контрактом та розширить можливості для кар’єрного зростання.

Що передбачає закон про нові військові звання

За законопроект № 0906 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби» проголосували 278 нардепів – закон було ухвалено 17 жовтня. Він передбачає внесення змін до статутів Збройних сил України та ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про військову службу правопорядку у Збройних силах України».

Нові військові звання. Оновлена шкала військових звань тепер відповідатиме стандартам НАТО.

Звання рядовий, старший солдат, молодший сержант, сержант, старший сержант, старшина, прапорщик, старший прапорщик скасовуються. На заміну їм приходять відповідно звання рекрута, солдата, старшого солдата, молодшого сержанта, сержанта, старшого сержанта, першого сержанта, штаб-сержанта, майстер-сержанта, старшого майстер-сержанта та головного майстер-сержанта.

Корабельні звання також зазнають змін: мічманів замінять на штаб-старшин, майстер-старшин, старших майстер-старшин та головних майстер-старшин.

Новий закон роз’яснює, що за своїми військовими званнями начальниками є:

військові сержантського і старшинського складу – для військових рядового складу однієї з ними військової частини;
військові молодшого офіцерського складу — для військових молодшого сержантського і старшинського складу однієї з ними військової частини і військовослужбовців рядового складу;
майори, капітани 3 рангу, підполковники, капітани 2 рангу — для військових рядового, молодшого і старшого сержантського і старшинського складу;
полковники, капітани 1 рангу, генерал-майори, контр-адмірали, генерал-лейтенанти, віце-адмірали – для військових рядового, сержантського і старшинського складу та молодшого офіцерського складу;
генерал-полковники, адмірали – для військових рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого і старшого офіцерського складу;
генерали армії України – для військових рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого і старшого офіцерського складу, генерал-майорів, контр-адміралів, генерал-лейтенантів, віце-адміралів, генерал-полковників, адміралів.
Нові назви. Ухвалений закон передбачає зміну назви «полк» на «бригаду». Тому тепер командир полку стане командиром бригади. У законі йдеться і про те, що звертаючись до міністра оборони України та його заступників, котрі по суті є цивільними особами, військовий називає їх посаду, додаючи перед назвою посади слово «пан (пані)».

Закон набирає чинності з дня його опублікування. Лише пункт 5 розділу І набере чинності через 10 місяців з дня, наступного за днем його опублікування.

У чому мета закону?

Фактично це нововведення перегукується з минулорічним – коли парламент ухвалив законопроєкт № 9036. Цей документ стосувався встановлення у ЗСУ нового вітання «Слава Україні! – Героям слава!» замість «Здрастуйте, товариші!» та «Бажаємо (бажаю) здоров’я!». Цей крок був відмовою від застарілої радянської форми вітання у ЗСУ.

Закон про запровадження нових військових звань допоможе вдосконалити порядок виконання українцями військового обов’язку та додатково змотивує їх служити за контрактом. Таким чином, Збройні Сили України перейдуть на професійну основу за зразком армій західноєвропейського зразка. Суть у тому, що до сьогодні роль сержанта у військових званнях закінчувалася на старшому прапорщику. Проте, після ухвалення закону військові матимуть більше можливостей розвивати свою кар’єру в армії.

Залиште коментар