Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Нагляд та контроль за слідством здійснюватиме прокуратура

0 11

Проект нового Кримінально-процесуального кодексу (КПК), підготовлений Адміністрацією президента (АП), змінює модель кримінальної юстиції. Він передбачає значне посилення ролі суду в кримінальному процесі та розширення прав захисту, пише “КоммерсантЪ-Украина”.

Згідно з документом органами, які будуть уповноважені на проведення слідства, є підрозділи МВС, СБУ та податкової міліції Державної податкової служби. На сьогодні слідча функція є також у органів прокуратури.

Разом з тим у перехідних положеннях КПК зазначено, що ряд злочинів, а саме – вчинені співробітниками СБУ, органів прокуратури, МВС і посадовими особами, “які займають особливо відповідальне становище”, залишиться в підпорядкуванні слідчих органів прокуратури ще три роки після набуття новим КПК чинності.

При цьому змінюється роль прокурора у кримінальному процесі, який тепер фактично стає керівником слідства і буде відповідати за весь процес: від початку розслідування до винесення вироку в суді. При цьому, наглядаючи за ходом розслідування, прокурор зможе впливати на нього.

Так, згідно з проектом КПК (ст.38), прокурор матиме право, зокрема, “давати слідчому, органу досудового розслідування вказівки щодо здійснення слідчих (розшукових) дій або негласних слідчих (розшукових) дій”, брати участь у проведенні слідчих дій, “ініціювати перед керівником органу досудового розслідування питання про відсторонення слідчого від проведення досудового розслідування”. При цьому керівники органів досудового слідства “зобов’язані виконувати доручення і вказівки прокурора, які даються у письмовій формі”.

“У новій моделі посилюється роль прокуратури стосовно нагляду, контролю за слідством, але самого слідства в прокуратурі не буде. Всі процедурні дії будуть пов’язані саме з судом, та й саме слідство фактично перейде до суду”, – коротко охарактеризував нову модель голова парламентського комітету з питань правосуддя Сергій Ківалов.

Змінюється і список запобіжних заходів, які можуть бути обрані підозрюваному або обвинуваченому. Так, новим КПК пропонується запровадити такі запобіжні заходи, як “особисте зобов’язання” (“полягає у покладанні на підозрюваного, звинуваченого зобов’язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов’язки”) і “домашній арешт” (“полягає в забороні підозрюваному, звинуваченому залишати житло цілодобово або в певний період доби”).

Слід зазначити, що в умовах домашнього арешту стосовно особи, якій обрано такий запобіжний захід, можуть застосовуватися “електронні засоби контролю”. Разом з тим розробники нового КПК пропонують позбутися такого поширеного зараз запобіжного заходу, як підписка про невиїзд.

Крім того, проектом запроваджується поняття угоди, яка може бути укладена як між потерпілим і підозрюваним, так і між прокурором і підозрюваним або звинуваченим про визнання вини.

“В угоді про визнання винності вказуються… беззастережне визнання підозрюваним (обвинуваченим) своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення; обов’язки підозрюваного (обвинуваченого) щодо співробітництва у відкритті кримінальної вчинку, виконаного іншою особою; узгоджене покарання і згода підозрюваного (обвинуваченого) на його призначення; наслідки складання і затвердження угоди, наслідки невиконання і неповного виконання угоди”, – йдеться у ст.468 проекту КПК.

З цим попереднім проектом поки що, крім чиновників АП, знайомі лише керівники правоохоронних органів і члени парламентського комітету з питань правосуддя. Проект кодексу ще не зареєстровано в Раді. У документі, що є в розпорядженні газети (нараховує 10 розділів і 157 сторінок), зазначено, що текст КПК буде уточнюватися після отримання зауважень і пропозицій правоохоронних і судових органів.

В Адміністрації президента проект КПК поки що не коментують по суті, зазначаючи, що це ще не останній варіант кодексу. Портнов повідомив, що відразу після травневих свят планується провести засідання робочої групи, створеної при президентові, після чого проект кодексу передадуть на експертизу до Венеціанської комісії.

Після Венеціанської комісії розробники проекту розраховують на законодавчу ініціативу голови держави перед парламентом. На розгляд Верховної Ради, крім КПК, буде внесено законопроект “Про адвокатуру”, а також проект закону про внесення змін до Закону “Про прокуратуру”, додав Портнов.

Теги:

кримінальна юстиція

Джерело:

newsru.ua

Залиште коментар