Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Микола Томенко: Десять Конституційних ініціатив Ющенка до “президентсько-олігархічної” України

0 54

Так охарактеризував сьогодні під час брифінгу Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко законопроект «Про внесення змін до Конституції України», який передав Президент України Верховній Раді під час свого виступу 31 березня.

М.Томенко зазначив, що всі ініціативи, зібрані в цьому документі, зводяться до того, що в разі ухвалення даного законопроекту як Основного закону в країні утвердиться влада Президента та олігархів, що отримають фантастичні повноваження як майбутні сенатори Української держави.

В основу цього спеціального українського політичного ладу покладено десять ініціатив, зазначив М.Томенко.

Перша, за його словами, пов´язана з адміністративно-територіальною реформою: зі статті 76 та пункту 10 проекту випливає, що в Україні буде змінено територіальний лад, тобто відбудеться зменшення кількості сільських, селищних, районних рад, а через п´ять років, в 2014, буде зліквідовано поділ на області.

Стаття 77 він охарактеризував як «дивну з точки демократії ініціативу», яка обмежує право балотуватися військовослужбовцям, суддям та низці інших категорій державних службовців.

Стаття 78, за словами М.Томенка, передає повноваження вносити зміни до Конституції України виключно через всеукраїнський референдум, що призначається Президентом України.

Стаття 86 передбачає утворення Національних Зборів, що складається з двох палат: Палати депутатів – триста народних депутатів, які обираються строком на чотири роки, та Сенату, до  складу якого входять по три сенатори, які обираються строком на шість років в Автономній Республіці Крим, кожній області, місті Києві, в містах, що за статусом прирівняні до області. Цікава демократична новина, зауважив М.Томенко, полягає в тому, що всі Президенти України стають довічними сенаторами;

Стаття 91 зберігає високий ступінь депутатської недоторканності: народний депутат баз згоди Палати депутатів, а сенатор без згоди Сенату не може бути затриманий чи заарештований. Цікаво, сказав М.Томенко, що забута ключова ініціатива Президента Ющенка про найважливіше зло корупції недоторканність депутатів. Не менш дивним він назвав повернення в сучасну  Конституцію радянської норми конституційного права про відповідальність за наклеп.

Стаття 97, зазначив він, визначає повноваження, точніше відсутність повноважень Палати депутатів, що формується політичними партіями на виборах. Палата депутатів, за версією Президента, це «своєрідний інститут законодавства», який передає документи спочатку в Сенат, а потім Президенту для вирішення. При цьому М.Томенко наголосив, що Палата депутатів не має практично жодних кадрових прав, за виключенням затвердження складу Кабінету Міністрів України, половини Рахункової палати та призначення Уповноваженого з прав людини.

Стаття 100, за словами М.Томенка, визначає повноваження Сенату як «дійсного владного органу української олігархії», який схвалює закони Палати депутатів, призначає всі вибори і самостійно та спільно з Президентом України здійснює практично всі кадрові рішення в країні.

Згідно зі статтями 118, 119, 120, 142, 166, Президент виступає як реальний керівник уряду, оскільки може зупинити рішення Кабінету Міністрів, фактично очолює судову систему України; суддів всіх судів, за виключенням Верховного Суду та Вищого спеціалізованого, призначає на посаду та звільняє Президент за поданням Ради юстиції (ст. 142); утворює суди та визначає судові округи. «Як сказав Леонід Черновецький про себе, що він є «заслуженим прокурором України», то в тексті запропонованої Конституції майбутній Президент теж виступає своєрідним прокурором, оскільки призначає на посади Генерального прокурора України, Голову Служби безпеки, Голову Національного бюро розслідування, Голову Служби зовнішньої розвідки за згодою сенату, а звільняє самостійно (ст. 118)», – зауважив М.Томенко.  

Окрім цього, Глава держави стає «почесним» міністром освіти, науки, культури і туризму, оскільки призначає та звільняє з посад керівників національних державних закладів у сфері науки, культури, туризму; самостійно керує органами місцевої виконавчої влади, оскільки ст. 166 передбачає, що голів державних адміністрацій в областях та містах, та в містах, прирівняних до статусу обласних, призначає та звільняє виключно Президент, сказав М.Томенко.

Кабінет Міністрів України (статті 126, 131) стає, зазначив М.Томенко, таким собі «вищим органом у системі органів виконавчої влади з Прем´єр-міністром та одним віце-прем´єр-міністром, будь-яке рішення якого може скасувати Президент і йому не підпорядковується  жодний орган виконавчої влади».

Відповідно до статті 147, принцип формування Конституційного суду відповідає «президентсько-олігархічній» республіці: 18 суддів призначаються за поданням Президента України рішенням Сенату, що ухвалюється не менш як двома третинами від його загального складу.

Підсумовуючи, М.Томенко зазначив: «Очевидно, що в Україні не буде створено «президентсько-олігархічної» республіки. Натомість, цікаво, хто підготував такий унікальний документ і чи ознайомився Президент України з його змістом, коли підписував і презентував у Верховній Раді цей законопроект».

Джерело:

ВР України

Залиште коментар