Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Мінпраці: Проблема бездомності є багатоаспектною і торкається практично всіх сфер діяльності суспільства

0 74

На жаль, вже звичним атрибутом життя великих і малих міст України стають люди, які сплять на вулиці, в під’їздах будинків, на горищах, у підвалах. Вони – жертви трансформаційних процесів в соціально-економічному та суспільно-політичному житті суспільства, унаслідок яких значна кількість наших співвітчизників виявилася неспроможною самостійно подолати фінансову скруту, спричинену безробіттям, поглибленням бідності. Про це сьогодні сказав заступник Міністра праці та соціальної політики України Сергій Бичков під час першого засідання Координаційної ради з питань соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей.

За словами урядовця, це, в свою чергу, зумовило загострення низки негативних соціальних явищ – бродяжництва та жебракування, поширення суспільно небезпечних хвороб, зокрема туберкульозу. Тому, як поінформував заступник Міністра, питання реінтеграції бездомних громадян нині визнано пріоритетним. Координацію цієї роботи в державі забезпечує Міністерство праці та соціальної політики, якому у 2005 році ці повноваження делеговано Указом Президента України.

«Стратегічним щодо розвитку системи реінтеграції бездомних громадян став минулий рік. Саме у 2008 році прийнято ряд документів концептуального характеру», – наголосив Сергій Бичков. Так, Кабінетом Міністрів України схвалено Концепцію соціального захисту бездомних громадян, Концепцію соціальної адаптації осіб, які відбували покарання у виді позбавлення волі на певний строк, затверджено план заходів щодо реалізації Концепції соціального захисту бездомних громадян до 2012 року.

А загалом проблема бездомності є багатоаспектною і торкається практично всіх сфер діяльності суспільства, вважає урядовець. Водночас на сьогодні органи праці та соціального захисту населення відіграють головну роль у процесі формування системи реінтеграції бездомних громадян, зокрема розвиваючи мережу центрів обліку бездомних громадян, закладів соціального захисту для бездомних громадян – будинків нічного перебування, центрів реінтеграції, соціальних готелів. За останні три роки мережа закладів соціального захисту для бездомних громадян зросла більше ніж на 40 відсотків. Тільки протягом 2008 року – майже на третину. Закладами надано послуги близько 14 тис. осіб.

В Україні функціонує 61 суб’єкт, що безпосередньо надає комплекс соціальних послуг бездомним громадянам, серед них 41 комунальний заклад та 20 недержавних організацій. У складі діючих закладів та самостійно функціонують 32 центри (відділення) обліку бездомних громадян, з яких 30 – комунальні. Основними завданнями центрів є облік таких громадян, сприяння у реєстрації їх переважного місцезнаходження та відновлення документів.

«Враховуючи, що три роки назад взагалі не існувало системи обліку бездомних громадян, сьогодні це значний крок нашого суспільства. Бездомні отримали можливість реалізувати свої права, зокрема на житло, медичну допомогу, працю, отримання пенсій та інших виплат, участі у виборах тощо. Врешті-решт вони отримали надію на майбутнє, якої були позбавлені», – підкреслив Сергій Бичков. Створення автоматизованої системи обліку бездомних громадян та єдиного реєстру бездомних шляхом впровадження автоматизованого програмного комплексу є одним із завдань на найближчі роки. Роботу в цьому напрямі вже розпочато Мінпраці у минулому році. Це надасть можливість визначити масштаби бездомності в країні та охопити послугами всіх потребуючих.

Водночас, як стверджує урядовець, існують проблеми, які уповільнюють процес утворення системи реінтеграції бездомних. Кризовий стан в Україні може призвести до зменшення доходів громадян, і, як наслідок – втрати житла, а отже до зростання чисельності бездомних громадян. На цьому тлі кількість діючих закладів для бездомних є недостатньою. Мінпраці переконане: основним шляхом вирішення даної проблеми є вивчення стану бездомності в регіонах, упорядкування та оптимізація мережі закладів соціального захисту для бездомних відповідно до потреб кожного регіону, розширення діючої мережі закладів.

«У цей складний період потрібно скерувати діяльність органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування на вжиття заходів щодо недопущення закриття закладів та установ даного спрямування, забезпечення їх всілякої підтримки. Максимально залучати спонсорську, благодійну та гуманітарну допомогу для розвитку мережі таких закладів. Активізувати діяльність координаційних рад з питань соціального захисту бездомних громадян», – зазначив Сергій Бичков. Він також повідомив, що у 2009 році планується відкрити ще 21 заклад, потреба у фінансуванні яких становить понад 13 млн. гривень.

Залиште коментар