Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Маркіян Галабала: судді, які судили майданівців, «палять справи» і тиснуть на ТСК

27

Порушення презумпції невинуватості, штампування рішень про тримання обвинувачених під вартою, ігнорування вимог адвокатів, нехтування фактами побиття активістів «беркутівцями»… Так діяли судді, розглядаючи справи учасників Євромайдану. Про це йдеться у  моніторингу суддівських вердиктів, який представила група громадського спостереження «Озон» та Українська правнича фундація. Діяльність таких суддів перевіряє Тимчасова спеціальна комісія. Там заявляють: розслідувати справи важко, бо документи «горять» і «випадково зникають із судів», а «служителі Феміди» не визнають своєї провини.

Група громадського спостереження «Озон» та Українська правнича фундація провели моніторинг суддівських рішень щодо майданівців. Наприкінці 2013-го – на початку цього року спостерігачі організацій були свідками судових засідань, які тривали до 5-ої ранку, бачили скривавлених активістів, яких тримали за ґратами без надання медичної допомоги, і фіксували порушення прав людини.

Результатами моніторингу став звіт про 82 судові засідання в 63 справах майданівців. У них спостерігачі виявили порушення презумпції невинуватості, права на справедливий суд і права на захист, говорить експерт Української правничої фундації Степан Берко. За його словами, найбільше порушень зафіксовано в Апеляційному суді Києва.

«Озон» та УПФ склали антирейтинг суддів. Саме вони розглядали дві третини справ євромайданівців. Перший в антирейтингу суддя розглянув 20 справ і у всіх випадках він ухвалив рішення не змінювати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Він потрапив під дію закону про відновлення довіри до судової влади України. І його справа та справи інших його колег будуть відправлені до ТСК, що має встановити, чи порушував суддя присягу», – сказав Степан Берко.

Загалом УПФ лише в Києві виявила 14 суддів, які порушували право на справедливий суд.

Суспільство відчуло, що нинішні механізми притягнення суддів до відповідальності не є ефективними, каже Маркіян Галабала, заступник голови Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (маючи на увазі Вищу раду юстиції і Вищу кваліфікаційну комісію). Саме тому в липні й почав діяти цей тимчасовий орган, зазначає він.

Він запевнив: суди стараються максимально уникнути відповідальності: палять судові справи й чинять тиск на членів комісії. Більшість суддів не визнають своєї провини, а один суддя заявив, що на нього здійснювали тиск.

Матеріали перевірки ТСК, за якими встановлене порушення присяги, передають до Вищої ради юстиції. Саме цей орган має ухвалювати остаточне рішення і передати його парламенту. Далі рішення має пройти комітет і голосування на пленарному засіданні. Кінцевим результатом перевірки судді може бути констатація факту порушення присяги, що є підставою для звільнення його з посади.

Водночас Вища рада юстиції зараз не функціонує, бо несформована до кінця. Відповідно матеріали, які Тимчасова спеціальна комісія передає їй, залишаються в підвішеному стані. А судді, порушення присяги якими встановила комісія, і надалі «чинять правосуддя».

Джерело:

Радіо Свобода

Комментарии