Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

КСУ підтвердив право засуджених на участь у судовому процесі

0 17

Конституційний Суд України доручив Верховній Раді врегулювати порядок забезпечення особистої участі у судовому процесі засуджених, які відбувають кримінальне покарання у відповідних установах. Суд визнав, що кожен громадянин України, іноземець або особа без громадянства має право на захист у судовому порядку та на участь у розгляді своєї справи у судах усіх юрисдикцій, спеціалізацій та інстанцій.

Відповідне рішення, ухвалене 12 квітня, оприлюднив сьогодні голова Конституційного Суду України Анатолій Головін за зверненням громадянина Антона Трояна.

“Кожен, тобто громадянин України, іноземець, особа без громадянства, має гарантовані державою рівні права на захист прав і свобод у судовому порядку та на участь у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку у судах усіх юрисдикцій, спеціалізацій та інстанцій, у тому числі й особа, яка засуджена і відбуває кримінальне покарання в установах виконання покарань”, – йдеться у рішенні.

Водночас суд зазначив, що порядок забезпечення особистої участі засудженого у розгляді судової справи як сторони законом не врегульовано.

Ініціатор звернення, будучи засудженим до позбавлення волі та відбуваючи покарання у кримінально-виконавчій установі закритого типу, звернувся із цивільним позовом до суду загальної юрисдикції. Проте суд не дозволив йому як стороні брати участь в судовому засіданні, зазначивши, що Цивільним процесуальним кодексом України не передбачена доставка засуджених під конвоєм для участі в цивільному процесі.

У зв’язку із цим А.Троян просив КСУ офіційно витлумачити положення частини першої ст.24 Конституції “громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом” в аспекті питання, чи має право засуджена особа, яка перебуває у місцях позбавлення волі, бути доставленою до суду для участі в судовому процесі у справах цивільної юрисдикції.

На думку А.Трояна, суди України неоднозначно вирішують питання щодо можливості засуджених, які перебувають у місцях позбавлення волі, брати безпосередню участь у судових засіданнях під час розгляду справ, в яких вони є стороною. В одних випадках суди приймали рішення щодо етапування засуджених для участі у судових засіданнях або визнавали їх право бути присутніми у судовому засіданні, де вони були стороною у справі, а в інших – відмовляли у задоволенні таких вимог.

Автор клопотання вважає, що недопущення його як позивача до особистої участі у розгляді судом справи у зв’язку з тим, що він відбуває покарання у кримінально-виконавчій установі закритого типу, є дискримінаційним і таким, що порушує конституційне право на рівний доступ до правосуддя.

Суддею-доповідачем у справі виступав Михайло Колос.

Теги:

КСУ, участь у судовому засіданні

Джерело:

КСУ

Залиште коментар