Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

КС: Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих з порушенням законів

0 15

Конституційний суд України ухвалив, що звинувачення у скоєнні злочину не може ґрунтуватися на даних, отриманих без дотримання Конституції або з порушенням законів.

Таке рішення оприлюднив Конституційний суд України в п’ятницю, розглянувши подання СБУ, яка просила КС розтлумачити положення ч.3 ст.62 Конституції «Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом».

СБУ просила розтлумачити цю норму Конституції, оскільки в судовій практиці неоднозначно оцінюється допустимість доказів у кримінальних справах.

КС у своєму рішенні звернув увагу на те, що обвинувачення у вчиненні злочину “не може бути засноване на фактичних даних, отриманих незаконним способом, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина (крім випадків можливості обмежень, передбачених Основним законом України), з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних, а також не уповноваженою на це особою”.

КС наголосив, що визнаватися допустимими і використовуватися як докази в кримінальній справі можуть тільки такі фактичні дані, які отримані відповідно до вимог кримінально-процесуального законодавства.

“Проведення оперативно-розшукової діяльності громадськими, приватними організаціями та особами, іншими органами або їх підрозділами, крім визначених у ч.1 цієї статті заборонено”, – наголошується в рішенні суду.

Така заборона пов’язана з тим, що проведення оперативно-розшукової діяльності на свій розсуд порушує не лише законодавчі положення, але і конституційні права і свободи громадянина.

“Конституційний суд України вирішив, що … положення першого речення ч.3 ст.62 Конституції України, відповідно до якого обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, слід розуміти так, що звинувачення у скоєнні злочину не може ґрунтуватися на фактичних даних , отриманих в результаті оперативно-розшукової діяльності уповноваженої на те особи без дотримання конституційних положень або з порушенням порядку, встановленого законом, а також отриманих шляхом вчинення цілеспрямованих дій з їх збирання і фіксації із застосуванням засобів, передбачених законом України про оперативно-розшукову діяльність особою, не уповноваженою на здійснення такої діяльності “, – наголошується в резулятивній частині рішення КС.

Рішення КС є обов’язковим до виконання на території України, остаточним, і не може бути оскаржене.

Теги:

КСУ,СБУ, доказиу кримінальних справах

Джерело:

КСУ

Залиште коментар