Критичний стан фінансування адміністративних судів у 2009 році паралізує їхню роботу
Такого висновку дійшли на конференції суддів адміністративних судів України, що відбулася 18 травня 2009 року. У зверненні конференції до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, Голови Верховного Суду України та Голови Державної судової адміністрації України йдеться про те, що із самого початку діяльності адміністративні суди зіткнулися з проблемою недостатнього фінансування. Протягом 2006-2009 років бюджетні призначення на утримання адміністративних судів України задовольняли потребу лише на 8-40 відсотків, залежно від напряму їх використання.
У зверненні також наголошується на різкому зменшенні видатків на утримання адміністративних судів порівняно з минулим роком. І це при тому, що цього року розпочали процесуальну діяльність усі 27 окружних і 7 апеляційних адміністративних судів. Незважаючи на те, що матеріально-технічну базу адміністративних судів ще не створено, видатків розвитку на 2009 рік взагалі не передбачено.
На переконання делегатів конференції, критичний стан фінансового забезпечення адміністративних судів у 2009 році практично паралізує їхню роботу. Зокрема, для відправлення поштової кореспонденції в одній справі необхідно 31,90 гривні (якщо у справі є один позивач і відповідач). Тобто у середньому на один день для відправлення кореспонденції в окружному адміністративному суді необхідно 1,5 тис. гривень, або 30,0 тис. гривень на місяць. Таким чином, бюджетні призначення адмінсудів не задовольняють навіть першочергової потреби – можливості відправлення поштової кореспонденції, не говорячи про необхідність закупівлі паперу, дисків, оплати послуг зв’язку, оплату праці.
Разом із тим, як відзначається у зверненні, під час аналізу бюджетних призначень судової гілки влади 2009 року чітко простежується упереджений підхід до фінансового забезпечення адміністративних судів. Так, наприклад, кошти на утримання місцевих і апеляційних господарських судів перевищують видатки на фінансування місцевих і апеляційних адміністративних судів на 30 відсотків.
У зв’язку із наведеним конференція суддів адміністративних судів України закликала керівництво країни збільшити видатки на утримання адміністративних судів при внесенні змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».