Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Конституційна Асамблея завершила роботу над проектом нової Конституції

0 19

Конституційна асамблея закінчила підготовку проекту концепції реформування Конституції України, який має отримати оцінку Венеціанської комісії в березні. Як пише газета “Коммерсантъ Украина”, автори документа зберегли більшість положень, представлених у початковій редакції проекту.

Водночас вони відмовилися від ідеї спростити процедуру імпічменту Президента і знизили залежність генпрокурора від Верховної Ради. ро те, що підготовку документа завершено, повідомила радник Президента, секретар Конституційної асамблеї Марина Ставнійчук. За її словами, Конституційна асамблея повинна була схвалити документ на засіданні 6 грудня, але “у зв’язку з тим, що політична ситуація в країні ускладнилася”, засідання довелося перенести. Очікується, що проект концепції буде схвалено на засіданні КА в січні й отримає оцінку Венеціанської комісії в березні.

Як зазначає видання, остаточний проект концепції змін до Конституції, як і в початковій редакції, передбачає, що Президент отримує монополію на призначення суддів, а Верховна Рада – контроль над формуванням Кабінету міністрів.

Водночас автори концепції відмовилися від ідеї зобов’язати Президента узгоджувати з парламентом призначення й звільнення голів Антимонопольного комітету, Фонду держмайна та Національного банку. Верховна Рада даватиме згоду лише на призначення голови СБУ, голови Служби зовнішньої розвідки та генерального прокурора (його пропонується призначати на 7 років), при цьому парламент втратить право висловлювати йому недовіру.

 Автори проекту концепції також відмовилися від ідеї спростити процедуру імпічменту Президента. Згідно з допрацьованим документом, для того, щоб ініціювати імпічмент, потрібно 226 голосів народних депутатів, як зараз, а не 150, як це пропонувалося в попередньому варіанті концепції. Висунути звинувачення главі держави зможуть 300 народних депутатів із урахуванням висновку Конституційного суду, при цьому автори документа пропонують виключити положення про необхідність висновку Верховного суду в зв’язку з процедурою імпічменту, “оскільки це суперечить принципу неупередженості суду”.

Проект концепції також передбачає суттєве збільшення ролі народовладдя. Розділ діючої Конституції “Вибори. Референдум” пропонується замінити розділом “Народне волевиявлення”. Згідно з документом, обмеження на участь у виборах повинні встановлюватися виключно на конституційному рівні, вимоги до реєстрації кандидатів і фінансування виборів повинні носити “розумний характер”, виборче законодавство “не може бути змінено за два роки до виборів”.

Автори також пропонують запровадити інститут народної законодавчої ініціативи та інститут народного вето, що дозволяє проводити референдум для скасування прийнятих парламентом законів. Обов’язковому затвердженню на референдумі підлягають також міжнародні угоди України з питань зміни території або входження України до міждержавних об’єднань із делегуванням суверенних прав. Згідно з концепцією, рішення, прийняте на референдумі, не підлягає додатковому затвердженню в інших органах влади.

Видання нагадує, що Конституційна асамблея займалася підготовкою цілісної концепції змін до Конституції з травня 2012 року. У попередній редакції документ був затверджений ще в червні. Концепція передбачала повну зміну моделі управління державою – віддавала частину президентських повноважень Верховній Раді, зокрема право призначати персональний склад Кабінету міністрів. Президенту тим часом надавався повний контроль над призначенням і звільненням суддів.

Джерело:

УНІАН

Залиште коментар