Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Коментар Держкомзему: відмова від посвідчення права власності на земельні ділянки є передчасною та непрозорою

0 38

Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, а також порядку поділу та об’єднання земельних ділянок)”, розроблений народними депутатами України.

У Законопроекті викладено у новій редакції статтю 126 Земельного кодексу України, згідно з якою право власності на земельну ділянку (право постійного користування) посвідчується не лише державним актом, а й цивільно-правовими угодами. І хоч закон ще не набрав чинності, деякі засоби масової інформації досить активно підтримують його і обнадіюють громадян, що їм тепер не доведеться роками “оббивати пороги кабінетів, аби переоформити акт”.

Проект закону коментує начальник Управління законодавчого регулювання та розвитку земельних відносин Держкомзему Алла Кальніченко.

Посвідчення права власності угодою про відчуження земельної ділянки без видачі державного акта на право власності на земельну ділянку призведе до порушення конституційних прав громадян на власність і є передчасним та непрозорим для набувачів цього права з таких підстав:

1)  правонабувач, маючи лише план земельної ділянки, не матиме повної інформації щодо земельної ділянки, оскільки цивільно-правові угоди не містять необхідних графічних матеріалів, таких як кадастровий план земельної ділянки тощо;

2)          до 2003 року власникам земельних ділянок видавалися державні акти зразка 1993 року, в яких не зазначалися кадастрові номери та не проводилася їх державна реєстрація в автоматизованій системі державного земельного кадастру, що в свою чергу призвело до можливості отримання на одну земельну ділянку декількох державних актів;

3)          відповідно до вимог Закону України „Про нотаріат до обов’язків нотаріусів віднесена, зокрема, відмова у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України та сприяння громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз’яснення прав і обов’язків, попереджання про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду (стаття 5).

Однак нотаріуси, маючи юридичну освіту, не мають відповідних знань у сфері землеустрою чи державного земельного кадастру, таким чином на них законом покладатимуться непритаманні функції, а необізнаність у певних сферах може призвести до ненавмисного порушення закону при вчиненні нотаріальних дій, отже, до невиконання обов’язків, покладених на них законом.

Державна реєстрація земельних ділянок відповідно до Земельного кодексу України здійснюється у складі державного земельного кадастру, а порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом (стаття 204).

На виконання цієї статті та пункту 4 розділу IX Прикінцевих положень Земельного кодексу України, рішень Ради національної безпеки і оборони України був розроблений проект Закону України «Про державний земельний кадастр».

З прийняттям зазначеного закону значно підвищиться рівень контролю за недопущенням отримання однією особою безкоштовно двох і більше земельних ділянок одного і того ж цільового призначення, або ж навпаки -надання однієї і тієї земельної ділянки декільком особам одночасно. Такі негативні прояви практично зведуться до нуля при запровадженні ведення державного земельного кадастру відповідно до закону. Однак, до сьогодні такого закону, на жаль, немає.

Таким чином, відмова від посвідчення права власності на земельні ділянки у випадку набуття такого права при укладенні цивільно-правових угод щодо земель приватної власності державними актами встановленої форми та визначеною процедурою їх виготовлення до прийняття Верховною Радою Закону України «Про державний земельний кадастр» є передчасною і може призвести до порушень конституційних прав на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави.

Залиште коментар