Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

Європейська Комісія передає суду ЄС справу Польщі, для захисту суддів від політичного контролю

0 2

Сьогодні, Європейська комісія вирішила подати справу Польщі до Суду ЄС щодо нового дисциплінарного режиму для польських суддів, вимагаючи прискорити процедуру.

3 квітня 2019 року Комісія розпочала цю процедуру щодо нового дисциплінарного режиму, який загрожуєсудовійнезалежностіпольських суддів та не забезпечує необхідними гарантіями захисту суддів від політичного контролю, як того вимагає Суд Європейського Союзу.

Зокрема, польський закон дозволяє відкривати дисциплінарне провадження/розслідування, починати процедури та вводити санкції проти звичайних суддів, на основі змісту їх судових рішень, включаючи реалізацію їх права відповідно до статті 267 згідно з Договором функціонування Європейського Союзу (ДФЄС) відповідно до попередніх постанов Суду ЄС. Більше того, новий дисциплінарний режим не гарантує незалежності та неупередженості Дисциплінарної палати Верховного Суду, яка складається виключно із суддів, обраних Національною радою з питань судової влади, яка сама є політичною, через те, що призначається польським парламентом (сеймом).

Крім того, новий дисциплінарний режим не гарантує, що суд «створений законом» буде примати рішення щодо суддів першої інстанції з приводу дисциплінарного провадження проти звичайних суддів.

Натомість він надає повноваження Голові дисциплінарної палати самостійно визначати, у кожному окремому випадку та з можливістю необмеженого розсуду в процесі правозастосування, призначати дисциплінарний суд першої інстанції для розгляду даної справи, порушену проти звичайного судді.

Новий режим більше не гарантує, що справи розглядаються у розумні строки, що дозволяє Міністру юстиції зберігати звинувачення, що знаходяться в процесі розгляду, проти звичайних суддів через представників влади, призначених міністром.

Новий режим також впливає на право захисту звичайних суддів. Коротко кажучи, судді не ізолюються від політичного контролю і, таким чином, порушується судова незалежність.

3 квітня 2019 року Комісія направила офіційний лист до Польщі. Після ретельного аналізу отриманої відповіді Комісія дійшла висновку, що відповідь не зменшила правові питання, і зробила наступний крок у процесі, надіславши мотивований висновок 17 липня 2019 року.

В останній відповіді Польща знову не зменшила занепокоєння Комісії

Тому Комісія вирішила направити справу щодо Польщі до Суду ЄС. З огляду на потенційний вплив дисциплінарного режиму на незалежність суду, з вимогою про прискорення процедури, щоб якнайшвидше отримати остаточне рішення.

Це також відповідатиме Оголошенню Комісії від 17 липня 2019 року під назвою «Зміцнення верховенства права в Союзі – План дій», яке підкреслює, що необхідно спиратися на чинний підхід, щодо примусового виконання та попередніх постанов Суду ЄС, Комісія застосовуватиме стратегічний підхід у справах щодо порушення провадження, пов’язаних з верховенством права, та буде вимагати прискореного провадження та забезпечувальних заходів, коли це буде необхідно.

Базова інформація

Верховенство права — одна із загальних цінностей, на якій заснований Європейський Союз, і це є спільним для всіх держав-членів. Це закріплено у статті 2 Договору про Європейський Союз.

Верховенство права має важливе значення для функціонування ЄС в цілому, наприклад, відносно внутрішнього ринку, співпраці у сфері юстиції та внутрішніх справ та забезпечення того, щоб національні судді, які також є суддями ЄС, могли виконувати свою Роль у забезпеченні застосування законодавства ЄС та могли належним чином взаємодіяти із Судом ЄС у контексті попередніх рішень. У повідомленнях Комісії від 3 квітня та 17 липня 2019 року про верховенство права пояснюється чинний інструментарій для забезпечення верховенства права та дії та пропозиції Комісії щодо подальшого зміцнення цього інструментарію.

Європейська Комісія разом з іншими установами Союзу та державами-членами несе відповідальність відповідно Договорів гарантування верховенства права, як основної цінності Союзу та забезпечення дотримання законодавства, цінностей та принципів ЄС.

Події в Польщі змусили Європейську Комісію відкрити діалог з польським урядом у січні 2016 року відповідно до Правил верховенства права, а потім 20 грудня 2017 року активізувати процедуру згідно з статтею 7 (1) TEU. Процес основано на постійному діалозі між Комісією та відповідною державою-члена.

Комісія регулярно інформує Європейський Парламент та Раду.

Крім того, 2 липня 2018 року Комісія розпочала процедуру посягання стосовно польського закону щодо Верховного Суду з приводу виходу у відставку/на пенсію та впливу на незалежність Верховного Суду.

24 вересня 2018 року Комісія прийняла рішення направити цю справу до суду ЄС, який виніс своє остаточне рішення 24 червня 2019 року. Суд встановив, що зниження пенсійного віку суддів Верховного Суду суперечить законодавству ЄС та порушує принцип непорушності суддів, а отже, і незалежність суддів.

29 липня 2017 року Комісія розпочала процедуру посягання щодо закону Польщі про звичайні суди на підставі положень про пенсію та їх впливу на незалежність судової влади. Комісія вирішила направити цю справу до Суду ЄС 20 грудня 2017 року.

Залиште коментар