Юрінком Інтер
“Юрiнком Iнтер” – провiдне українське видавництво, що забезпечує юридичною лiтературою, журнальними виданнями правоохороннi, судовi та правозахисні органи та організації, навчальнi заклади та науковi установи, а також юристiв, якi працюють в установах i органiзацiях та на пiдприємствах рiзних форм власностi.

До 90-річчя від дня народження американського філософа і одного з головних представників неопрагматізма Річарда Рорті: про те, що таке філософія, право та як відбувається зміна нашого мислення .

0 92

До 90-річчя від дня народження американського філософа і одного з головних представників неопрагматізма Річарда Рорті: про те, що таке філософія, право та як відбувається зміна нашого мислення .

1
Філософія почалася як спроба втечі в світ, в якому нічого ніколи не мінялося б. Перші філософи припускали, що відмінністю між минулим і майбутнім можна знехтувати. Лише після того, як вони сприйняли фактор часу всерйоз, їх турботи про майбутнє цього світу поступово витіснили бажання пізнати світ інший.

2
Філософія не є – і ніколи не стане – наукою, що розуміється як послідовне примноження непорушних істин.

3
Подібно інженеру та юристу, філософ корисний у вирішенні певних проблем, що виникають в певних ситуаціях – коли мова минулого опинилася в конфлікт з потребами майбутнього.

4
Не слід, я вважаю, очікувати від філософа, що він запропонує якийсь готовий продукт. Філософи займаються тим, що виробляють поверхні, змазують, якщо так можна висловитися, колеса.

5
Ми, філософи, гідні для наведення мостів між народами, для космополітичних ініціатив, але не для нарікань  в дусі шовінізму. Коли ж ми все-таки це проробляємо, то виходить щось погане, подібно до того, що Гегель і Хайдеггер говорили німцям про них самих: про виняткове ставлення між певною країною і надприродною силою.

6
Ми повинні звільнитися від уявлення, що філософія може пояснити те, що наука залишає щось непоясненим.

7
Філософія може розглядатися в якості підстав решті культури з тієї причини, що культура – це сукупність домагань на знання, і філософія виносить вирок з цього приводу.

8
Філософія дедалі більше стає інтерпретативною посередницею між різними сферами культури; намагається запобігти тертя між вченими, священиками і політиками.

9
В наші дні політика йде попереду, а філософія слід за нею по п’ятах.

10
Якщо ви віддаєте перевагу соціальної демократію – лібералізму, світський освіті –  християнському вченню, а Достоєвського – Толстому, ви не маєте потребу ні в чому іншому, крім літератури і політики. Філософія тут не потрібна.

11
Так, якщо хочете, можете вважати філософію однієї з багатьох літературних традицій. Існують поети, існують романісти, існують філософи …

12
У розумінні розрізнення між філософією і літературою по-справжньому потребують тільки бібліотекарі та чиновники від освіти.

13
Лише суспільство, де немає політики, – тобто суспільство, в якому правлять тирани, що не допускають соціальних і культурних змін, – в філософів більше не потребує.

14
Там, де немає політики, філософи можуть бути лише жерцями, обслуговуючими державну релігію. У вільних суспільствах завжди буде потреба в їх діяльності, бо ці суспільства ніколи не перестануть змінюватися, а значить, завжди потрібно буде замінювати застарілу лексику нової.

15
Якщо у нас, філософів, все ще є своя специфічна задача, то це саме завдання на переконання. Раніше, коли ми думали більше, ніж зараз, про вічність, і менше про майбутнє, ми, філософи, визначили себе як служителів істини. Але тепер ми більше говоримо про правдивість, ніж про істину. Я вважаю, що це – здорові зміни.

16
Я не хочу стверджувати, що філософія соціально марна. Якби не було Платона, християнам було б куди складніше викликати ідею про те, що все, чого насправді хоче від нас Бог, це братська любов.

17
Найкраще, що я можу з себе видавити, так це те, що ми, професора філософії, – люди, знайомі з інтелектуальними традиціями так само, як, наприклад, хіміки знайомі з процесом змішування різних субстанцій.

18
Ми можемо, грунтуючись на наших знаннях про результати подібних експериментів минулого, запропонувати свій прогноз щодо того, що станеться, якщо спробувати об’єднати або, навпаки, роз’єднати будь-які ідеї. Таким чином, ми можемо допомогти людині провести час в роздумах.

19
Але ми не ті люди, до яких можна прийти за підтвердженням того, що речі, які ти любиш всім серцем, є центром всесвіту або що твоє почуття моральної відповідальності «раціонально і об’єктивно», а не «всього лише» результат твого виховання.

20
Є все-таки такі люди, яких Ч. С. Пірс назвав «філософськими торгашами на кожному розі», вони дадуть вам потрібні відповіді. Але у них є своя ціна. Щоб оплатити їхні послуги, треба повернутися спиною до всієї інтелектуальної історії.

21
Якщо ви протягом тривалого часу читаєте книги певного типу, Платона, Аристотеля, Канта, вас, швидше за все, можна назвати філософом. Бо кому ще це потрібно читати?

Склала: Анастасія Ларіна

Залиште коментар